

Минуле і сучасне Волині та Полісся. Перемильська угода в історії Волинської та Галицької земель : наук. зб. Вип. 75
Минуле і сучасне Волині та Полісся. Перемильська угода в історії Волинської та Галицької земель (до 800-річчя літописної згадки) : наук. зб. Вип. 75 : LXXV Всеукр. наук. історико-краєзнавча конф., 5–6 верес., 2024 р. / упоряд. О. Дем’янюк, А. Силюк, А. Шваб, C. Чибирак. – Луцьк : Вежа-Друк, 2024. – 94 c.
Анотація: У збірнику вміщено статті та повідомлення про Волинські та Галицькі землі за доби Романовичів, військову історію Волинської й Галицької земель, Перемильську угоду, археологічні джерела дослідження Перемиля тощо.
Видання адресоване широкому колу краєзнавців, дослідників, науковців, освітян, музейних, архівних і бібліотечних працівників.
Ознайомитися з науковим збірником «Минуле і сучасне Волині та Полісся. Перемильська угода в історії Волинської та Галицької земель» можна на сайтах Волинського краєзнавчого музею та «Історична Волинь».
Джерело: Волинський краєзнавчий музей

Нові надходження
Альошина О. Організація та проведення народних читань православними братствами у Волинській губернії у другій половині ХІХ ст.
Альошина О. Організація та проведення народних читань православними братствами у Волинській губернії у другій половині ХІХ ст. / О. Альошина // Актуальні питання гуманітарних наук : міжвузівський зб. наук. пр. молодих вчених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. – Дрогобич : Гельветика, 2018. – Вип. 20, т. 1. – С. 10–13.
Анотація: У статті проаналізовано специфіку організації та проведення позабогослужбових релігійно-моральних читань і бесід православними братствами на теренах Волинської губернії. Розкрито основні аспекти підготовки та вибору тематики таких читань і їх обговорення. На прикладі окремих братств показано особливості їх підходу до організації та проведення читань. З’ясовано, що членам православних братств вдалося залучити до участі у народних читаннях значну кількість місцевого населення міст та сіл Волинської губернії упродовж другої половини ХІХ ст.
Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Альошина О. Організаційні засади та культурно-освітня діяльність Луцького православного братства у другій половині ХІХ ст. – початку ХХ ст.
Альошина О. Організаційні засади та культурно-освітня діяльність Луцького православного братства у другій половині ХІХ ст. – початку ХХ ст. / О. Альошина // Наукові записки [Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського]. Серія : Історія. – 2018. – Вип. 26. – С. 17–21.
Анотація: Стаття присвячена аналізу організаційних засад та функціонування Луцького православного церковного братства у Волинській губернії. Розкрито напрями та основні набутки діяльності братства у культурній та просвітницькій сферах. Загалом, члени братства проводили просвітницьку роботу з метою підняття релігійного-морального та культурного рівня місцевого населення. З’ясовано роль церковного братства та його внесок у релігійне та культурно-суспільне життя м. Луцька та Волинської губернії у другій половині ХІХ ст.
Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Сажок О. Діяльність Острозького Кирило-Мефодіївського братства щодо формування фонду бібліотеки жіночого училища імені графа Д. М. Блудова у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.
Сажок О. Діяльність Острозького Кирило-Мефодіївського братства щодо формування фонду бібліотеки жіночого училища імені графа Д. М. Блудова у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. / О. Сажок // Вісник Львівського університету. Серія : Книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології. – 2017. – Вип. 11/12. – С. 38−44.
Анотація: Проаналізовано процес формування фонду бібліотеки Острозького жіночого училища імені графа Д. М. Блудова, його кількісний та якісний склад. Як усі бібліотеки народних училищ у Російській імперії, ця бібліотека складалася з двох частин – фундаментальної (вчительської) і навчальної (учнівської) бібліотек. Підкреслено визначальну роль Острозького Кирило-Мефодіївського братства та особисто графині А. Д. Блудової у процесі комплектування фонду бібліотеки Острозького жіночого училища ім. графа Д. М. Блудова.
Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Сажок О. Культурно-просвітницька діяльність Шепетівського Архангело-Михайлівського братства в 1890-х рр.
Сажок О. Культурно-просвітницька діяльність Шепетівського Архангело-Михайлівського братства в 1890-х рр. / О. Сажок // Літопис Волині. – 2013. – № 12. – С. 41–46.
Анотація: У статті на основі історичних джерел і наукової літератури проаналізовано напрями культурно-просвітницької діяльності Архангело-Михайлівського церковного православного братства, заснованого в містечку Шепетівці Заславського повіту Волинської губернії на початку 1890-х рр. Установлено типи, види та функціональне призначення братських бібліотек, визначено читацькі інтереси їхніх користувачів. Розкрито шляхи поповнення бібліотечних фондів, проаналізовано їх тематичний та кількісний склад. Схарактеризовано зміст культурно-масової роботи братства, форми й методи її проведення. Висвітлено внесок культурно-просвітницької діяльності братчиків у поширення культури та знань серед жителів свого населеного пункту.
Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського