Фонове зображення для блоку новин

Новини

Нові книги

Романік М. Мановицьке Прилісне. Село в історії нашого краю

Романік М. Мановицьке Прилісне. Село в історії нашого краю : присвяч. 480-річчю села / М. Романік. – Луцьк : Вежа-Друк, 2024. – 343 с. : іл., фот.

Анотація: Свою нинішню назву село Прилісне носить лише 60 років. 420 років в офіційних документах воно іменувалось Маневичі, але жителі села і навколишньої округи завжди називали село Мановичі. Тож книга про походження назви села. На основі окремих документів подається одночасно розвиток села і нашого краю. Село пережило дві трагедії в роки війни бо підлягало знищенню. Подаються конкретні факти, як заробляли селяни на хліб насущний за часів колгоспу. Книга написана на основі спогадів багатьох жителів, які пережили ці події. 

Видання розраховане на тих, хто цікавиться минулим нашого краю, вихідцям із села і всім жителям цього чудового і працьовитого села, які тепер стали єдиною сільською родиною.

Матеріал надано Волинською ОУНБ імені Олени Пчілки

Нові книги

Давидюк В. Купало на Волині (обрядово-пісенний контекст)

Давидюк В. Купало на Волині (обрядово-пісенний контекст) : монографія / В. Давидюк, Ю. Келемен. – Луцьк : Вежа, 2024. – 332 с.

Анотація: У монографії розглядається питання відповідності змісту купальських пісенних текстів, які побутують на етнографічній Волині, обрядам, яких тут дотримувалися. Для з’ясування закономірності певної невідповідності залучено широкий загальноукраїнський та світовий матеріал, на основі якого можна скласти враження про ґенезу та вектор поширення тих чи інших обрядів, а відповідно і відображення їх у пісенних текстах.

Для з’питань культурогенезу явища долучаються археологічні та біогенетичні дані.

Монографія адресована широкому колу науковців різних сфер культурної антропології та аматорам традиційної народної культури.

Матеріал надано Волинською ОУНБ імені Олени Пчілки

Нові книги

Минуле і сучасне Волині та Полісся. Перемильська угода в історії Волинської та Галицької земель : наук. зб. Вип. 75

Минуле і сучасне Волині та Полісся. Перемильська угода в історії Волинської та Галицької земель (до 800-річчя літописної згадки) : наук. зб. Вип. 75 : LXXV Всеукр. наук. історико-краєзнавча конф., 5–6 верес., 2024 р. / упоряд. О. Дем’янюк, А. Силюк, А. Шваб, C. Чибирак. – Луцьк : Вежа-Друк, 2024. – 94 c.

Анотація: У збірнику вміщено статті та повідомлення про Волинські та Галицькі землі за доби Романовичів, військову історію Волинської й Галицької земель, Перемильську угоду, археологічні джерела дослідження Перемиля тощо.

Видання адресоване широкому колу краєзнавців, дослідників, науковців, освітян, музейних, архівних і бібліотечних працівників.

Ознайомитися з науковим збірником «Минуле і сучасне Волині та Полісся. Перемильська угода в історії Волинської та Галицької земель» можна на сайтах Волинського краєзнавчого музею та «Історична Волинь».

Джерело: Волинський краєзнавчий музей

Фонове зображення для блоку нових надходжень

Нові надходження

2025-05-07 16:21:39

Альошина О. Організація та проведення народних читань православними братствами у Волинській губернії у другій половині ХІХ ст.

Альошина О. Організація та проведення народних читань православними братствами у Волинській губернії у другій половині ХІХ ст. / О. Альошина // Актуальні питання гуманітарних наук : міжвузівський зб. наук. пр. молодих вчених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. – Дрогобич : Гельветика, 2018. – Вип. 20, т. 1. – С. 10–13.

Анотація: У статті проаналізовано специфіку організації та проведення позабогослужбових релігійно-моральних читань і бесід православними братствами на теренах Волинської губернії. Розкрито основні аспекти підготовки та вибору тематики таких читань і їх обговорення. На прикладі окремих братств показано особливості їх підходу до організації та проведення читань. З’ясовано, що членам православних братств вдалося залучити до участі у народних читаннях значну кількість місцевого населення міст та сіл Волинської губернії упродовж другої половини ХІХ ст.

Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

2025-05-07 16:18:52

Альошина О. Організаційні засади та культурно-освітня діяльність Луцького православного братства у другій половині ХІХ ст. – початку ХХ ст.

Альошина О. Організаційні засади та культурно-освітня діяльність Луцького православного братства у другій половині ХІХ ст. – початку ХХ ст. / О. Альошина // Наукові записки [Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського]. Серія : Історія. – 2018. – Вип. 26. – С. 17–21.

Анотація: Стаття присвячена аналізу організаційних засад та функціонування Луцького православного церковного братства у Волинській губернії. Розкрито напрями та основні набутки діяльності братства у культурній та просвітницькій сферах. Загалом, члени братства проводили просвітницьку роботу з метою підняття релігійного-морального та культурного рівня місцевого населення. З’ясовано роль церковного братства та його внесок у релігійне та культурно-суспільне життя м. Луцька та Волинської губернії у другій половині ХІХ ст.

Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

2025-05-07 16:15:11

Сажок О. Діяльність Острозького Кирило-Мефодіївського братства щодо формування фонду бібліотеки жіночого училища імені графа Д. М. Блудова у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.

Сажок О. Діяльність Острозького Кирило-Мефодіївського братства щодо формування фонду бібліотеки жіночого училища імені графа Д. М. Блудова у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. / О. Сажок // Вісник Львівського університету. Серія : Книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології. – 2017. – Вип. 11/12. – С. 38−44.

Анотація: Проаналізовано процес формування фонду бібліотеки Острозького жіночого училища імені графа Д. М. Блудова, його кількісний та якісний склад. Як усі бібліотеки народних училищ у Російській імперії, ця бібліотека складалася з двох частин – фундаментальної (вчительської) і навчальної (учнівської) бібліотек. Підкреслено визначальну роль Острозького Кирило-Мефодіївського братства та особисто графині А. Д. Блудової у процесі комплектування фонду бібліотеки Острозького жіночого училища ім. графа Д. М. Блудова.

Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

2025-05-07 16:11:50

Сажок О. Культурно-просвітницька діяльність Шепетівського Архангело-Михайлівського братства в 1890-х рр.

Сажок О. Культурно-просвітницька діяльність Шепетівського Архангело-Михайлівського братства в 1890-х рр. / О. Сажок // Літопис Волині. – 2013. – № 12. – С. 41–46.

Анотація: У статті на основі історичних джерел і наукової літератури проаналізовано напрями культурно-просвітницької діяльності Архангело-Михайлівського церковного православного братства, заснованого в містечку Шепетівці Заславського повіту Волинської губернії на початку 1890-х рр. Установлено типи, види та функціональне призначення братських бібліотек, визначено читацькі інтереси їхніх користувачів. Розкрито шляхи поповнення бібліотечних фондів, проаналізовано їх тематичний та кількісний склад. Схарактеризовано зміст культурно-масової роботи братства, форми й методи її проведення. Висвітлено внесок культурно-просвітницької діяльності братчиків у поширення культури та знань серед жителів свого населеного пункту.

Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського