

Місто Почаїв : 575 років від часу заснування
В квітні 2025 року виповнюється 575 років від часу заснування міста Почаєва.
Почаїв розташований на одній з високих гір Кременецького кряжу. Вперше згадується 1450 року. Минуле містечка здавна нерозривно пов’язане з історією Почаївського монастиря. За твердженням дослідників, монастир виник у 1240 р., коли в Почаїв прийшли, рятуючись від монголо-татарської навали, ченці з Києва. На горі в печерах вони заснували скитецький монастир.
За переказом, ченці назвали поселення Почаєвом – на честь київської річки Почайни. Назву міста пов’язують також із трансформованим виразом «Поча Діва» – творити чудеса. Цей вислів виник після 1261 р., коли на горі Почаївській у вогненному стовпі з’явилася Мати Божа, залишивши на камені відбиток стопи, з якої тече цілюща вода. Місце стало «серцем» монастиря, центром його забудови. У 1833 році монастир отримав титул «Лавра».
У Почаївському монастирі у мандрівній друкарні 1618 р. відомий письменник, богослов і видавець Кирило Ставровецький (Транквіліон) опублікував свою працю «Зерцало боголовіи». Близько 1730 р. у Почаєві була заснована монастирська друкарня. У ній видавалась релігійна і світська література.
Поруч з монастирем з часом виросло містечко. 9 червня 1778 року привілеєм Короля Станіслава-Августа затверджено герб Почаєва – зображення Матері Божої на синьо-жовтому фоні.
В жовтні 1846 р. у Почаєві за завданням Київської археографічної комісії побував Тарас Шевченко. У лаврі він проживав в будинку для прочан, зробив чотири малюнки вигляду лаври аквареллю, два ескізи і начерк олівцем, записав кілька українських народних пісень. Пісні записано олівцем в альбомі 1846-50 років із зазначенням дати – 20 жовтня 1846 року. Їх можна почути й зараз у селах поблизу Почаєва. Дослідники допускають, що у Почаєві Кобзар зустрічався з польським скрипалем і композитором Каролем Ліпінським, слухав його віртуозну гру.
Література
Антонович С. Короткий історичний нарис Почаївської Успенської Лаври / С. Антонович – Кременець, 1938. – 15 с.
Бондарчук В. Почаїв / В. Боднарчук, Г. Івахів, В. Собчук //Тернопільщина. Історія міст і сіл. – Тернопіль, 2014. – Т. 2. – С. 509–515 : фот.
Почаїв //Міська геральдика Тернопільщини / О. Клименко, Б. Хаварівський. – Тернопіль, 2003. – С. 354–358.
Цинкаловський О. Почаїв Новий / О. Цинкаловський// Стара Волинь і Волинське Полісся / О. Цинкаловський. – Вінніпег, 1986. – Т. 2. – С. 265–268.
XХ-й Міжнародна наукова конференція «Археологія заходу України»
Шановні колеги!
21–23 травня 2025 року у відділі археології Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України відбудеться XХ-й Міжнародна наукова конференція «Археологія заходу України». Організатор події: відділ археології Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України
У межах конференції передбачається постерна сесія, яка охоплюватиме розвідкові роботи і польові дослідження попередніх сезонів.
Формат проведення конференції: змішаний
У заявці просимо вказати:
• тему доповіді;
• відомості про автора із зазначенням повної адреси, місця роботи, контактних телефонів та електронної адреси (бланк заявки додається).
• розгорнуту анотацію.
Заявки на участь у конференції приймаються до 15 квітня 2025 року.
Статті, оформлені відповідно до вимог фахового збірника «Матеріали і дослідження з археології Прикарпаття і Волині», приймаються до 31 травня 2025 р.
79008 м. Львів, вул. Винниченка, 24
Відділ археології. Оргкомітет конференції
Тел.: 067 20 87 260; 067 98 70 176
E-mail: viddarch@ukr.net; nata_bnm@ukr.net
Організаційний внесок – 400 грн. Оргвнески просимо надсилати до 5 травня 2025 р. на картку Приватбанку.
Проїзд, харчування і проживання в готелі – за рахунок організації, яка відряджає. Вибір і бронювання готелів – за учасниками конференції.
Передбачається екскурсія на археологічні пам’ятки.
Джерело: Відділ археології Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України
Спаська Лідія Іванівна – українська художниця, майстриня церковного розпису : 115 років від дня народження
5 квітня 2025 року виповнюється 115 років від дня народження Лідії Іванівни Спаської – української художниці у жанрах історичного живопису, портрету, майстрині церковного розпису.
Народилася Лідія Іванівна Спаська 5 квітня 1910 р. в м. Умань (Черкаська область). Дитинство майбутньої художниці пройшло в батьківському маєтку в с. Гавчиці Луцького повіту (нині Волинська область). У вісім років дівчинка вступила до Луцької гімназії. Тут вона робила перші кроки в малюванні. Помітивши у дочки неабиякі здібності, мати знайшла кошти, щоб Лідія продовжила свою художню освіту у Варшаві. Лідія навчалася в приватній художній школі імені Крижанівського, де її вчили видатні польські майстри. Після смерті матері, чотири роки проживала в Парижі. У 1935 р. Лідія Іванівна разом зі своїм нареченим Василем Спаським повернулися на Волинь. На початку літа 1943 р. разом з чоловіком та маленьким сином переїжджають до Луцька. У березні 1944 р., після звільнення Дубенщини від окупантів, її чоловіка забирають до армії. Через рік отримавши звістку від командира, що чоловік героїчно загинув, Спаська разом з дітьми переїздить до брата в Острог. На замовлення місцевого музею Лідія Іванівна робить копії з картин відомих художників України — І. І. Їжакевича, В. Касіяна. Ознайомившись в музеї з історією міста, з багатою літературою про нього, художниця на пропозицію дирекції музею починає створювати картини, де відтворюються найважливіші історичні події з минулого древнього Острога. Одним з перших таких полотен була картина «Повстання в селі Новомалин. 1905 рік», яка принесла художниці неабияке визнання. Ця картина експонувалась на виставках у Рівному, Києві, була відзначена Грамотою Української республіканської ради профспілок. Серед її творчого доробку ціла серія картин на тему національно-визвольної війни українського народу 1648–1654 років, портрети Северина Наливайка і Богдана Хмельницького, «Острозька трагедія 1636 р.», «В’їзд Богдана Хмельницького в Острог». З часом з’являються полотна присвячені сторінкам історії Острога в роки Другої світової війни. В той самий час вона малює картини, в яких висвітлюється життя Острожчини в 50-х роках ХХ ст. Пише портрет Федора Острозького, картину «Битва з татарами під Острогом 1578 р.». Більш як 20-ти робіт художниця присвятила історії Острога, вони в різний період прикрашали і прикрашають експозиції музеїв заповідника. З середини 50-х років ХХ ст. свій талант художниці Лідія Спаська спрямовує на не зовсім традиційне русло – вона почала розписувати храми та створювати ікони. Вони прикрашають собори Києва, Волині, Острога та ін. В останні роки малювала ікони для Богоявленського собору та Успенського римо-католицького костелу в Острозі, для багатьох церков Острожчини. Померла художниця 15 серпня 2000 р., похована в с. Гавчиці на Волині.
За своє життя Лідія Іванівна намалювала більше 200 ікон у храми багатьох міст, і більше 100 ікон приватним особам, крім того сотні чудових портретів, пейзажів, натюрмортів, картини на історичні теми. Вона досконало володіла технікою малюнка та живопису, як олійними фарбами, так і аквареллю, гуашшю, пастеллю. Загальна кількість її художніх творів більше тисячі, а крім того ще безліч ескізів, етюдів, начерків.
Література
Бондарчук Я. В. Лідія Спаська / Я. В. Бондарчук // Острозькі просвітники XVI – XX ст. – Острог : вид-во НУ «Острозька академія», 2000. – С. 296–301.
Бондарчук Я. Острозька художниця Лідія Іванівна Спаська [Електронний ресурс] / Я. Бондарчук // Подорожі Україною : [сайт]. – Режим доступу: https://trip.org.ua/postati/lidiya-ivanivna-spaska-ostrozka-khudozhnitsya.html. – Назва з екрана.
Спаська Лідія Іванівна // Столярчук Б. Й. Митці Рівненщини : енциклопедичний довідник / Б. Й. Столярчук. – Рівне : Ліста, 1997. – С. 101–102.
Лідія Спаська [Електронний ресурс] / Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека // Календар знаменних та пам’ятних дат Рівненщини : [сайт]. – Режим доступу: https://calendar.libr.rv.ua/events/dates/139/information?returnTo=%2F2025%2Fdates%2Fmonths%2F4. – Назва з екрана.

Нові надходження
Цехміструк Ю. Народні пісні Волині: фонографічні записи 1936–1937 років
Цехміструк Ю. Народні пісні Волині : фонографічні записи 1936–1937 років / Джерельні матеріали та видання Б. Столярчука ; ред. Б. Луканюка. – Львів ; Рівне, 2006. – 480 с.
Анотація: Відомому рівненському музично-освітньому діячеві Юрію Цехміструку (1895–1968) належать записи народної творчості, здійснені за допомогою фонографа в 1936–1937 роках на теренах колишнього Волинського воєводства для варшавського Центрального фонографічного архіву (усі зібрання цієї установи були знищені гітлерівцями в 1944 році), що мають не тільки історичне, але й велике джерельно-наукове значення, а проте досі залишалися не знаними. Усі 644 тексти та 204 мелодії до них оприлюднюються з уцілілих рукописів збирача вперше у точній відповідності до оригіналів; орієнтацію ж у матеріалах покликані забезпечити найнеобхідніші систематичні покажчики.
Видання ілюстроване зокрема експедиційними фотографіями, зробленими самим збирачем, факсиміле окремих його рукописів та пам’ятними світлинами.
Етнографам, етномузикологам, етнолінгвістам, діалектологам, краєзнавцям і шанувальникам фольклору.
ЗMICT
Текстова частина:
Від видавця. – С. 5.
Від редактора. – С. 8.
Умовні знаки та скорочення. – С. 26.
Фонографічні записи:
Тексти. – С. 29.
Записи 1936 року. – С. 29.
Записи 1937 року. – С. 175.
Тексти під нотами. – С.337.
Мелодії. – С. 339.
Покажчики:
Алфавітно-інцинітні. – С. 399.
А) словесний. – С. 401.
а) початкових слів. – С. 401.
6) ключових слів. – С. 417.
Б) мелодичний. – С. 426.
Жанрово-типологічні. – С. 428.
А) тематичний. – С. 434.
Б) музичний. – С. 440.
Географічні. – С. 450.
А) алфавітно-аналітичний. – С. 452.
Б) систематичні. – С. 454.
а) адміністративно-територіальний. – С. 454.
б) історико-етнографічний. – С. 455.
в) координатний. – С. 456.
В) схеми. – С. 457.
а) контурна карта. – С. 457.
6) сітка координат. – С. 457.
Виконавців. – С. 458.
А) іменний. – С. 458.
Б) статистичний. – С. 462.
Ілюстрації
Фонограф. – С. 465.
Факсимільні рукописи. – С. 465.
Фото з польового зошита. – С. 468.
Атестат. – С. 473.
3 сімейного альбому. – С. 475.
Меморіали. – С. 477.
Джерело: Львівська національна музична академія імені М. В. Лисенка
Пшеничний Ю. Л. Дубенська волость у структурі земель-князівств ХІ–ХІІІ ст.
Пшеничний Ю. Л. Дубенська волость у структурі земель-князівств ХІ–ХІІІ ст. / Ю. Л. Пшеничний // Археологія і давня історія України. – 2023. – Вип. 3. – С. 177–181.
Анотація: Стаття присвячена розгляду питання адміністративно-територіальної належності міста Дубна в літописний період його історії. На основі відомостей писемних джерел визначено підстави для перетворення Дубна в міський центр, що разом із своєю округою набуває статусу княжого володіння. Простежено зміни в адміністративній підпорядкованості дубенської волості протягом ХІ–ХІІІ ст.
Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Пшеничний Ю. Л. Поселення та могильник ХІІ–ХІІІ ст. в Дубні на острові Кемпа
Пшеничний Ю. Л. Поселення та могильник ХІІ–ХІІІ ст. в Дубні на острові Кемпа / Ю. Л. Пшеничний // Матеріали і дослідження з археології Прикарпаття і Волині. – 2018. – Вип. 22. – С. 304–314.
Анотація: Висвітлено результати нових археологічних досліджень поселення та могильника ХІІ–ХІІІ ст. у м. Дубно, на острові Кемпа, які відбулися упродовж 2014–2017 рр. Окрім предметів побуту, що дають змогу схарактеризувати матеріальну культуру мешканців острова, тут було відкрито сім поховань. Це – перший могильник часів Київської Русі, виявлений на території Дубна. Стратиграфічні спостереження свідчать, що він з’явився пізніше, ніж тут виникло поселення та вірогідно, належав мешканцям острова. Результати досліджень в урочищі Кемпа розкривають один із рідкісних типів поховальних памʼяток слов’яноруського часу на островах. При цьому локальність могильника, риси матеріальної культури, а також топографічні особливості дозволяють стверджувати, що урочище було заселене групою мешканців, споріднених родовими зв’язками, які могли займати своєрідну соціальну чи господарську нішу в житті літописного Дубена.
Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Горін С. М. Дорогобузький Успіння Пресвятої Богородиці монастир (до середини XVII ст.)
Горін С. М. Дорогобузький Успіння Пресвятої Богородиці монастир (до середини XVII ст.) / С. М. Горін // Наукові записки НаУКМА. Історичні науки. – 2008. – Т. 78. – С. 9–19.
Анотація: У статті на основі архівних матеріалів досліджується історія обителі, що дає можливість краще зрозуміти деякі аспекти тогочасного функціонування українських монастирів.
Джерело: Електронний архів Національного університету «Києво-Могилянська академія»