АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Каплиця Святого Юрія
Пам'ятки
Каплиця Святого Юрія...

Інше

Бондарчук Я. «Правило истинаго живота Христіанского» («Псалтир з возслідуванням», Острог 1598) | Друк |
Читальний зал - Книгодрукування

23 грудня 1598 р. в Острозі була надрукована книга "Привило истинаго живота христіанского" – своєрідний збірник молитов, псалмів, полемічних статей, об'єднаних однією назвою. Її видання підготував один з найвідоміших діячів Острозької слов'яно-греко-латинської академії, "славний острозький теолог"", "старший строітель і патрон шпиталя острозького і всіх іменій, до того шпиталя належачих" Василь Суразький (Малюшицький).

У цій невеликій за форматом книзі 439 аркушів. У першій частині книги поміщено святці – перерахування імен святих на кожний день року, стаття "О новоутвореном богопротівном календарю", яка продовжувала багаторічну полеміку острозьких книжників проти нового григоріанського календаря. Автор статті (найвірогідніше, що це був сам укладач книги Василь Суразький) виступає з різкою критикою календарної реформи Григорія XIII. На його думку, змінюючи усталений календар. Папа Римський ламає закон Божий і тому введення нового календаря – богопротивна справа. Насправді, календарна реформа, згідно з якою церковний календар був приведений у відповідність до астрономічного, була науково обґрунтованою і, вцілому, прогресивною справою. Але введення нового календаря Григорій XIII на початку не узгодив з православними патріархами. Православні не визнали нового римського календаря, вбачаючи в ньому ще один із засобів зміцнення влади Ватикану.

Після цієї полемічної статті розміщені пасхалії – молитви, що читаються на пасхальних службах. Далі Псалтир – збірник гімнів релігійно-ліричного змісту, найчастіше вживана в богослужінні та найбільш популярна у домашньому читанні старозавітна книга, яка часто використовувалась під час навчання грамоти. Його читання становило наступний після Часослова ступінь початкової освіти. Якщо Псалтир був об'єднаний з Часословом, його називали Псалтир з Возслідуванням. Часослов (збірник молитов, які читаються у певні години і називаються "часами"), надрукований у книзі "Правило истинаго живота христіанского", розпочинається з вечірньої служби, як і Часослов, надрукований перед тим 8 червня 1598 р. і більш пізній острозький Часослов 1602 р. Натомість, майже всі рукописні, також першодрукований Часослов Швайтпольта Фіоля (Краків 1491 р.), а також більш пізніші українські видання Часословів мають на початку не "вечірні", а "полуночниці", оскільки саме опівночі розпочались страждання Христа. Існує думка, що вміщення на початку Часослова вечірні, а не полунощниці – результат виразної помилки, механічної перестановки аркушів. Але треба мати на увазі, що ці видання Часослова неповні, оскільки полунощниці в них взагалі немає. Характерно те, що у скорочених Часословах, що входять до складу Молитвословів венеціанської друкарні Вуковичів 1536 і 1547 рр. і близькому до них за складом Часослові Якова з Кам'яної Ріки – Райкова (Венеція 1566 р.) перший розділ становить чин вечірні. Отож слід гадати, що саме авторитетність венеціанських видань спричинила до того, що у Часословах, надрукованих в Острозі в кінці XVI – на початку XVII ст. ст. була прийнята така сама послідовність роздумів.

В оздобленні книги використані різні орнаменти, а саме заставки кінцівки, що позначають початок і кінець роздумів, ініціали. На звороті титульного аркушу розміщено зображення гербу князя Василя Костянтиновича Острозького, оскільки на його кошти була видана книга. Крім орнаментів, віддрукованих з дерев'яних дошок, в оздобленні стародруку використані відливні прикраси, зокрема, рамка на титульному аркуші.

До нинішнього дня збереглося чимало примірників цієї книги. Вони знаходяться у Державному історичному музеї України, Державній публічній бібліотеці, Львівському національному музеї українського мистецтва, Бібліотеці Академії наук, Загорському музеї.

 

        Бондарчук Я. «Правило истинаго живота Христіанского» («Псалтир з возслідуванням», Острог 1598) / Я. Бондарчук // Wołanie z Wołynia = Волання з Волині. – 2000. – (трав.-черв.). – Ч. 3. – С. 48 ; 47.