АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Успенська церква. XVI ст.
Пам'ятки
Успенська церква. XVI ст....

Інше

Вежиця, Рокитнівсьний район, Рівненська область | Друк |
Читальний зал - Історія міст і сіл Волині. Короткі довідки
Вежиця
Рокитнівсьний район
Рівненська область
Вежиця – центр сільської ради. Знаходиться за 78 км від районного центру. На північ за 7 км. розташоване село Старе Село, на схід Березово – 30 км., на південь Єльне – 10 км., на захід Великий Черемель Дубровицького району – 8 км. Засноване в 1400 році.
Перші письмові відомості відносяться до середини 15 століття. Назва села походить від старослов’янського слова Вежа, що означає «повідомляти». Є і друга, більш точна думка, що назва походить від слова «Веж», що по білоруськи означає вежа. Так воно і є, тому що дане село знаходиться на межі колишнього Турово-Пінського князівства з Галицько-Волинським князівством. (В ті часи тут була вартова охорона, як це було по всій Україні. Завдання охоронців було слідкувати за сигналами з других палаючих веж по сьогодні на тому місці де стояла вежа є урочище, яке носить назву Вежище. Не могло обійтися, щоб біля цієї вежі не було якого-небудь вартового приміщення, для відпочинку людей і коней. Спочатку його називали Вежа, а потім Вежиця).
За розповідями старожилів село Вежиця неодноразово захоплювалось загонами монголо-татар. Ця територія переходила з рук в руки литовським, польським феодалам, але зберігалася влада Волинських князів. З посиленням Російської централізованої держави Волинню володіла і Росія. Перебування під владою Російської імперії продовжувалася до 1917 року. Після революції 1917 року та громадянської війни Вежиця опинилася у складі польської держави і відносилася до Столінського повіту Брестського воєводства до 1939 року.
Існування радянської влади було недовге. В червні 1941 року територія була захоплена німецько-фашистськими окупантами. В 1943-1944 роки на Поліссі появилися партизани, до складу яких вступали і жителі села Вежиця.
Після 1945 року почало відновлюватись село, і колгосп « Старосільський». В 1965 році було збудовано нову школу.
В 1961 році с. Вежиця електрифіковано. А в 1983 році було прокладено шосе і відбулось сполучення із райцентром Рокитно.
На окраїні села в урочищі «Підгорне» росте старинне рідкісне дерево з роду хвойних. Говорять, що на планеті таких дерев є тільки три. В цьому селі і поза ним це дерево називають «Цар деревом». Сосна й справді незвична: величезний стовбур розгалужується на п’ять тонших. Вважається, що в кроні 300-літньої сосни знаходяться врата в потойбічний світ, кажуть селяни. Сюди їдуть люди з усіх куточків України, Білорусі, Польщі, тому що вважають, що сосна має магічну силу. Вважається, що відвар з гілок або кори цієї сосни виліковує безпліддя.
З південно-східної сторони території села простягається заповідник «Сира погоня», який має площу близько 10000 тисяч гектарів.
Видатні земляки.
Чмуневич Олександр Павлович народився 1935 року в с. Вежиця. Працював в Вежицькій ЗОШ І-ІІІ ступенів вчителем української мови та літератури, музики. Член ради ветеранів війни і праці Рокитнівського району. Пише вірші, пісні. Його вірші публікуються в «Новини Рокитнівщині», «Вісті Рівненщини».
Жежук Ілля Матвійович народився 1954 року 1 серпня. Займається бондарством. Виготовляє бочки, цямрини, діжки для замішування хліба, дерев’яні ложки, граблі, сани. Рідко, але займається лозоплетінням: плете коші.
Кузьмич Валерій Мусійович народився в 1967 році в с. Вежиця Рокитнівського району Рівненської області. В селі створив благодійну організацію «Будинок милосердя Рокитнівщини». В ньому знайшли затишок 21 знедолених людей.
Площа населеного пункту 135, 6 га.
Населення станом на 01.01.2014 року – 1108, дворів – 310.
На сьогодні село Вежиця є центром сільської ради де головою працює Кузьмич Павло Мусійович. В селі діє ЗОШ І–ІІІ ступенів, сільський клуб, публічно-шкільна бібліотека, ФАП, два продовольчі магазини та магазин-кафе, молитовний будинок Християн віри Євангельської, Хресто-Воздвиженська церква.
***
Бичковська Л. У кроні місцевої 300-літньої сосни знаходяться ... врата в потойбічний світ : у селі Вежиця Рокитнівського району росте сосна, яку у народі прозвали цар-дерево. Їдуть сюди люди з усіх куточків Украни, Білорусії, Польщі, тому що вважають, що сосна має магічну силу / Л. Бичковська // Рівне Експрес. – 2013. – № 15 (11 квіт.). – C. 15.
Історія міст і сіл Української РСР. В 26 т. Т. Ровенська обл. – К. : гол. ред. УРЕ АН УРСР, 1973. – С. 539.
Кириловець В. Древня, добра... і далека Вежиця / В. Кириловець // Новини Рокитнівщини. – 2013. – № 69/70 (29 серп.). – C. 3.
Коханевич В. Н. Топоніміка і легенди Рокитнівщини : наук.-пізнав. посіб. / В. Н. Коханевич. – Рокитне, 2007. – С. 50.
Пура Я. О. Походження назв населених пунктів Ровенщини / Я. О. Пура. – Львів : Світ, 1990. – С. 86.
Тубіна С. Вежицька таїна / С. Тубіна // Вісті Рівненщини. – 2008. – № 47 (21 листоп.). – C. 1, 6.
Тубіна С. Журавлинове намисто / С. Тубіна // Вісті Рівненщин. – 2008. – № 44 (31 жовт.). – C. 1, 5.
***
Зі слів старожилів Чмуневич Олександра Павловича та Кузьмич Марії Матвіївни.
Підготувала: Н. В. Балдич