АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Свято-Покровський храм с. Озеро Ківерцівського району Волинської області
Пам'ятки
Свято-Покровський храм с. Озеро ...

Інше

Блажове, Рокитнівський район, Рівненська область | Друк |
Читальний зал - Історія міст і сіл Волині. Короткі довідки
Блажове
Рокитнівський район
Рівненська область
Село Блажове – центр сільської ради. Розташоване за 165 кілометрів від обласного центру і за 26 кілометри від районного центру. Найближча залізнична станція – Рокитне-Волинське, за 26 кілометри, площа населеного пункту – 434,1 га.
На початку XVI ст. на березі річки Ствига купець Шолом Бліжовський та його брат Йосип побудували перші хати. Звідси походить село і його назва. Перша назва села – Бліжов, з 1946 року – Блажево, а з 1969 року – Блажове.
За іншою, поки що не підтвердженою версією, село засноване в середині XVII ст. в період національно-визвольної війни українського народу під проводом Б. Хмельницького (1648-1654 рр.).
Упродовж ХІV-ХVІ ст. землі Волині попали під владу Литовської держави, а після об'єднання Литви з Польщею (1569 р.) – під владу Речі Посполитої.
За результатами третього поділу Польщі (1793-1795 рр.) територія с. Бліжов перейшла до Російської імперії, Мозирського повіту.
В 30-ті ХХ століття роки в селі Блажове проводилася комісація (виділення на хутори селянських господарств). До 1938 вона була повністю завершена. В її результаті в селі із 240 дворів залишилося не більше 50. Решта були розселені на хутори.
Перша світова війна 1914-1918 рр. зумовила загальний занепад господарства. П'ять жителів села були призвані на службу до царського війська. Повернулося двоє.
За умовами Берестейського (Брестського) мирного договору в лютому 1918 р. землі Волині захопили австро-німецькі війська. За Ризьким мирним договором (1921 р.) Блажове відійшло до складу Польщі.
Місцева церква, невеличка, дерев'яна була побудована з незапам'ятних часів. В 1897 році внаслідок великої пожежі вона згоріла разом із цілим селом дотла. Навіть вигоріли великі дуби на місцевому цвинтарі. В 1903-04 рр. було побудовано велику дерев'яну церкву, яка простояла до 1984 р. і була зруйнована за наказом місцевої влади. Після здобуття Україною незалежності, коштами жителів села, побудовано нове приміщення Християнської церкви Святої Покрови.
В період з липня 1941 року – по січень 1944 року село Блажове, окуповане німецькими загарбниками, входило до складу Сарненського повіту Волинсько-Подільської округи рейх комісаріату «Україна».
В жовтні 1948 року в с. Блажове утворено колгосп імені С. А. Ковпака. Перший голова колгоспу Кулакевич Микита Данилович. В 1956 році утворено колгосп «Україна» з жителів сіл Блажове, Більськ, Залав'я, голова колгоспу – Мисюкевич Антон Лук'янович.
З 30 грудня 1962 року по 04 січня 1965 року в результаті укрупнення адміністративних районів територія Рокитнівщини входила до складу Сарненського району.
В другій половині 60-х на початку 70-х років здійснювалася меліорація земель. Проведено осушення декількох тисяч гектарів боліт.
В 1971 році до села Блажове прокладена шосейна дорога, а у 1995 році – асфальтова дорога.
1981 році побудовано двохповерхове приміщення сучасної школи на 320 місць. У 1982 році побудовано дитячий садок на 120 місць.
За природно-географічним розташуванням територія району відноситься до поліської провінції зони мішаних лісів. Навколо села простягаються простори соснових та мішаних лісів. Кожний куточок навколо села має назву урочищ. Гать – одне з найбільших. Ця місцевість знаходиться на південному заході від села за 5 кілометрів.
Пам'ятки археології с. Блажове: 4 кілометри  на південний схід від села в заплаві правого берега річки Ствига знаходиться урочище «Москалиха»- це  поселення дніпро-донецької культури, що відноситься до 2-гої половина ІІ тис. до н.е.
За 2 км. на південний схід від села, знаходиться урочище «Новинка» – це стоянка мезолітична і неолітична ІХ-VІ тис. до н. е. та VІ-ІV тис. до н. е.
В Блажівській загальноосвітній школі створений краєзнавчий музей «Історія рідного краю», який неодноразово займав призові місця в області. В приміщенні публічно-шкільної бібліотеки створена музейна експозиція «Мисюкевич Марина Данилівна – Герой Соціалістичної праці».
На території села проживала Мисюкевич Марина Данилівна, яка в 1971 році була  нагороджена “Орденом Леніна” та удостоєна звання Героя Соціалістичної праці. Також нагороджена срібними медалями в 1971, 1973, 1975 роках. Неодноразово вибиралася депутатом  районної та обласної ради. Померла Марина Данилівна восени 2010 року. В селі проживав воїн-афганець Борисовець Мирон Іванович, на фасаді школи якому встановлена меморіальна дошка.
Під керівництвом Радько Тамари Андріївни був створений народний аматорсько-фольклорний колектив «Блажівчанка», який у 2009 році отримав звання народного, представивши обрядове дійство “Випікання короваю”. Колектив неодноразово виступав на сценах Рівного та Києва. Аналогу автентичним костюмам та постолам учасниць “Блажівчанки” в Рівненській  області більше не існує.
На даний час село є центром сільської ради,  до якої крім села Блажове, входять села Більськ і Залав'я. На території села функціонує ряд торгових закладів, загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, дошкільний навчальний заклад «Калинка», ФАП, будинок культури, публічно-шкільна бібліотека, відділення зв’язку, сільськогосподарське приватне підприємство «Україна молода», Покровський православний храм Московського патріархату, Церква Християн віри Євангельської.
В селі нараховується дворів – 413 в яких проживає, станом на 01.01.2014 року, 1520 чоловік.
***
Близнюк В. Блажове / В. Близнюк // Новини Рокитнівщини. – 2007. – № 10 (7 лют.). – C. 2.
Коханевич В. Н. Топоніміка і легенди Рокитнівщини : наук.-пізнав.посіб. / В. Н. Коханевич. – Рокитне, 2007. – С. 32.
Пура О. Я. Походження назв населених пунктів Ровенщини / О. Я. Пура . – Львів : Світ, 1990. – С. 39.
Підготувала: Р. С. Кулакевич