Авторизація



Опитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Рушник тканий
Етнографія Волині
Рушник тканий "у козаки" Кінець ...

Інше





Більськ, Рокитнівський район, Рівненська область | Друк |
Читальний зал - Історія міст і сіл Волині. Короткі довідки
Більськ
Рокитнівський район
Рівненська область
Село Більськ відноситься до Блажівської сільської ради. Розташоване за 34 км від районного центру та найближчої залізничної станції Рокитно-Волинське. Площа населеного пункту – 358,1 га. Населення – 804 особи. Кількість дворів – 207.
Засноване в 1906 році. За однією версією, свою назву село одержало в спадщину від озера. Саме воно мало дуже чисту, прозору водну поверхню, яку місцеві жителі називали білою. Звідси і пішла назва — Більськ. За іншою версією, слово “Більськ” приховує відоме польське слово “бель”, що означає болото, де переважно росте березина.
Існують перекази, що ті землі, де розкинулось село Більськ, належали в ХV-ХVІ ст. князям Бельських, вихідцям з Бельська, що на Підляшші в Польщі. До речі у князів було типове «географічне» прізвище, утворене від назви «вотчини» – «вітцівської» батьківської землі.
Отже, Більськ, відносно, – давня назва, яка символізує специфіку місця. До 1939 року називали це поселення Забельськ. Село розміщене на відносно рівному місці лівого берега річки Ствиги. В центрі села знаходиться Більське озеро.
Глибина озера 17-20 метрів та просторим синім плесом, яке сягає аж 10 гектарів.
Пояснюючи походження Більського озера, місцеві люди кажуть, що колись на тому місці впав метеорит, а ще – переконані, що водойма має підземну частину, яка підходить аж до центру їхнього села.
До 1933 року села під назвою Більськ зовсім не існувало. Навколо цієї місцевості було розкидано тільки декілька хуторів. Лише в 1933 році жителі навколишніх хуторів почали об'єднуватись на території теперішнього села. (Точні причини цього переміщення невідомі, але за переказами місцевого населення відомо, що саме озеро приваблювало їх).
В 1939 році було відкрито початкову школу, де навчання проводилось українською мовою. Першим вчителем в цій школі був Кравченко Микола Михайлович, який працював до 1941 року.
У червні 1941 року в село увірвалися фашисти. Вони тут пробули до вересня 1941 року.
Із 1941 по 1944 рік школа знаходилась на хуторі “Зіньки”. У 1945 році навчання відновилось в школі, яка знаходилась в хаті Пацюкевича Василя Парфеновича. В 1946 році люди, які ще проживали на хуторах, почали масово переселятися на територію села. Пізніше це було бригадне село колгоспу “Україна”. В 1961 році була побудована восьмирічна школа. 1992-1995 рр. – відбувається будівництво нової школи – дитсадка.
Село Більськ розташоване на території Рівненського природного заповідника – другого за розміром заповідника в Україні. На території заповідника знаходиться болотний масив “Сира погоня”.
У селі функціонують: православна церква Ікони Божої Матері Почаївської (початок будівництва – 1992 р.), молитовний будинок Християн віри Євангельської (збудований в 1991 р.), загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, дитячий садок, фельдшерсько-акушерський пункт, сільський клуб, публічно-шкільна бібліотека, лісництво, три торгівельні точки .
***
Коханевич В. Н. Топоніміка і легенди Рокитнівщини : наук.-пізнав. посіб. / В. Н. Коханевич. – Рокитне, 2007. – С. 16-25.
Пура Я. О. Походження назв населених пунктів Ровенщини / О. Я. Пура. – Львів : Світ, 1990. – С. 92.
Тубіна С. Легенди Більського озера / С. Тубіна // Вісті Рівненщини. – 2004. – № 79 (27 серп.). – C. 4.
Більськ (Рокитнівський район) [Електронний ресурс] / Вікіпедія : Вільна енциклопедія. [електрон. дані]. – 2013. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Більськ_(Рокитнівський_район). – Назва з екрана.
Підготувала: Н. І. Крупич