АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Писанка. Полісся.
Етнографія Волині
Писанка. Полісся.

Інше

Залав’я, Рокитнівський район, Рівненська область | Друк |
Читальний зал - Історія міст і сіл Волині. Короткі довідки
Залав’я
Рокитнівський район
Рівненська область
Село Залав’я розташоване на правому березі ріки Ствига, за 20 км. на північ від районного центру та залізничної станції Рокитно-Волинське.
Ніхто з старожилів нічого не знає про заснування с. Залавя, але знають, що воно раніше називалось Рудня-Залав’я. У пошуках назви села, по метричній книзі Свото-Воздвиженской церкви с. Сновидовичі 1869-1881 рр. є виписки с. Рудня-Залав’я, Овруцький уєзд, Волинська губернія. Від чого пішла така назва населеного пункту? З розповіді старожилів наше село заснували сім сімей-рудокопів. Близько 3-4 км. від села в урочищі «Калин» вони копали каолінову глину, в якій, з невеликим процентним вмістом, була залізна руда. Привозили її в село, де була побудована піч в якій переплавляли залізну руду, через те назвали село Рудня-Залав’я.
На території села станом на 01.01.2014 проживає 685 жителів. В селі діє Залавська ЗОШ І-ІІ ст., заснована в 1991 році. Відкрита публічно-шкільна бібліотека 1957 році, сільський клуб заснований в 1957 році, дитячий садочок «Сонечко», фельшерсько-акушерський пункт, відділ зв’язку, Залавське лісництво підпорядковане Рокитнівському держлісгоспу, три торгівельні заклади. У селі діє Свято-Троїцький храм української православної церкви Московського патріархату.
Знаменитостями села є учасники народного аматорського фольклорного колективу «Берегиня» створеного в 1970 році. Цей колектив відомий далеко за межами регіону. Він неодноразово перемагав в районних та обласних оглядах і конкурсах та приймав участь у фольклорних святах. Він є лауреатом обласної літературно-мистецької премії ім. Бориса Тена. Фольклорний колектив «Берегиня» брав участь в Міжнародному фестивалі «Берегиня» (м. Луцьк), та в звітних концертах Рівненської області, в Палаці культури «Україна». Колективу в 1990 році присвоєне почесне звання «Народний аматорський колектив». В репертуарі колективу поряд із обрядовими дійствами особливе місце посідають побутові танці: «Шир», «Широва полька», «Краков’як», «Карапет». Керівник колективу Торгонська Ніна Іванівна.
У травні 2013 року в приміщенні публічно-шкільної бібліотеки відкрилась музейна експозиція «Славетна землячка Ніна Смик» приурочена місцевій письменниці Смик Ніні Василівні.
***
Коханевич В. Н. Топоніміка і легенди Рокитнівщини : наук.-пізнав. посіб. / В. Н. Коханевич. – Рокитне, 2007. – С. 27.
Пура Я. О. Походження назв населених пунктів Ровенщини / Я. О. Пура. – Львів : Світ, 1990. – С. 24.
Записано із розповідей старожилів: Примак Бориса Овсійовича та Торгонського Семена Івановича.
Підготувала: Л. А. Ушко