АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Довнар-Запольський Митрофан Вікторович (1867-1934)
Видатні діячі
Довнар-Запольський Митрофан Вікт...

Інше

Томашгород, Рокитнівський район, Рівненська область | Друк |
Читальний зал - Історія міст і сіл Волині. Короткі довідки
Томашгород
Рокитнівський район
Рівненська область
Томашгород (до 1946 року – Сехи) – село, центр сільської ради. Лежить на лівому березі річки Льви, за 21 км від районного центру, за 8 км від залізничної станції селища Томашгород. З’єднане з Рокитним автошляхом.
Перша письмова згадка про Сехи, як містечко, в писемних документах належить до 1778 року. В документах поселення згадується як містечко з невеликим торговим центром «Ринок», в якому вели торг поселення євреїв.
Точно з якого року засноване село невідомо. За народними переказами, таку назву воно отримало, коли монголо-татари спалили село, залишились одні «сохи» – обгорілі сосни, від яких і одержало свою назву. За іншими відомостями в селі проживала сім'я священнослужителя на прізвище Сехи на честь його і було назване село.
На початку ХХ ст. Сехи вже згадується під іншою назвою – містечко Томашгород. Десь 1906 р., коли село знаходилося під польською владою, тут проживав польський пан Томаш в урочищі Груд. Всі жителі, ідучи на роботу до пана, казали: «Йдемо на Грудгород». З часом слово набуло іншого звучання – Томашгород.
Містечко знаходилось над річкою Льва, при великому болоті Гало або Гале, в пустинній, віддаленій від міст і доріг місцевості та було сполучене трудною дорогою (60 км болото і броди, через села Вільну, Рудню і Стрільськ над Горинню) з містечком Дубровиця, де є залізнична станція, так як належало до Ровенського повіту Дубровицької волості. Міське правління Томашгород отримав в 1778 році за старанням князя Четвертинського.
В січні 1918 року проголошено Радянську владу. Першим головою сільської ради був Євген Арель, а головою колгоспу росіянин Василь Кірин. Першим вступив до колгоспу житель села – Бурлак Марко Корнійович.
За часів панської Польщі, діти села навчались в підшефній п’ятикласній школі. Навчання велось у школі польською мовою. Школа була мало комплектна. В п’яти класах навчалось 30-35 учнів.
У вересні 1939 року становище змінилося, коли на Рокитнівщину прийшла Радянська влада. Пан втік із свого маєтку. Діти бідняків почали всі ходити до школи, яка була організована в колишньому панському будинку.
В 1943 році 13 серпня містечко було спалене красними партизанами. Товариш Сабуров ніби віддав наказ будинки жителів пограбувати, а саме містечко спалити. Яков Мельник командуючий Вінницьким з’єднанням проходячи Рівненську область 15 серпня 1943 р. зробив запис в щоденнику: «В селе Томашгород догорали дома. Я спросил жителив: «Кто спалил село» Стоявший неподалеку старик ответил, что два дня назад село сожгли партизани под. командованием Шитова за то, что кто-то в селе в них вистрелил».
Під час Великої Вітчизняної війни в лавах Червоної Армії воювало 73 односельчани. За бойові заслуги 19 жителів села нагородженні орденами і медалями.
Важко було відбудувати зруйновані господарства. В 1945 році була збудована школа на три класні кімнати із дерева, яке привезли із хутора Ляда, де розібрали будинки поляків, які там жили раніше. Школа працювала в три зміни. В першу змінувчились молодші класи, в другу – старші, а ввечері працювала вечірня школа.В післявоєнні роки в селі був організований колгосп «Дружба». В 1952 році був перейменований в радгосп Сехівський, пізніше в КСП «Абердин», який займався розведенням великої рогатої худоби племінних биків породи «Абердин».
Партійна організація була створена в 1948 році.
В центрі села є пам’ятник загиблим воїнам Великої Вітчизняної війни.
У Томашгороді народився Борис Олександрович Симонович – український діяч, міський голова Олевська – столиці однойменної української повстанської республіки. Відомою людиною села є і Коваль Руслана Володимирівна, заслужений працівник культури з 2013 р.
На даний час в селі до 2000 населення. В селі функціонують ЗОШ  І–ІІІ ст., дитячий садочок, Будинок культури, публічно-шкільна бібліотека, фельдшерсько – акушерський пункт, Сехівське лісництво, яке підпорядковане Клесівському лісовому господарству, 10 приватних магазинів, дитячий садочок, храм апостола ієвангеліста Іоана Богослова Московського патріархату. Славиться Томашгород своїм народним колективам «Вербиченька» та народним хоровим колективом «Поліські волошки» керівником якого є Коваль Руслана Володимирівна.
***
Історія міст і сіл Української РСР .Т 26 т. Ровенская область. – К. : гол. ред. Укр. рад. енцикл. АН УРСР, 1973. – С. 539.
Коханевич В. Н. Топоніміка і легенди Рокитнівщини : наук.-пізнав. посіб. / В. Н. Коханевич. – Рокитне, 2007. – С. 40.
Мельник Я. И. 554 дня партизанской войны : дневник, документы / Я. И. Мельник ; ред. А. М. Добровольский. – М., 2006. – С. 115.
***
Волощук О. Духовні лідери Волині: Протоієрей Михайло Симонович (До 100-річчя від дня народження) / О. Волощук // Волинь. – 2006. – № 12 (23 берез.). – C. 17.
Лобур Р. Про значення назви села Сехи / Р. Лобур // Полісся-інформ. – 2010. – № 30 (30 лип.). – C. 10.
Тубіна С. Селище на граніті / С. Тубіна; О. Дем’янчук // Вісті Рівненщини. – 2013. – № 51 (20 груд.). – C. 8.
***
Томашгородська ЗОШ № 2 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://school2tomash.at.ua. – Назва з екрану.
Підготувала: Л. В. Шерстюк