АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Дводільна поліська хата з ванькиром (1902 р.). Перевезена з с. Береговичі Володимир-Волинського району Волинської області в 1990 р.
Етнографія Волині
Дводільна поліська хата з ваньки...

Інше

Березове, Рокитнівський район, Рівненська область | Друк |
Читальний зал - Історія міст і сіл Волині. Короткі довідки
Березове
Рокитнівський район
Рівненська область
Село Березове – центр сільської ради. Розташоване за 49 км від районного центру і залізничної станції Рокитне – Волинське. Перша згадка про село датована 1780 роком.
За географічним положенням село Березове розташоване на півночі Рокитнівського району в межах Західнополіського регіону на території природної області Житомирського Полісся. Після розпаду СРСР у 1991 року змінився статус північної границі району і село опинилося в прикордонній зоні. На північному сході села проходить міждержавний кордон з республікою Білорусь (Гомельська обл.). Межує в межах району із селами Глинне на півдні, Познань – на сході, Заболоття – на північному заході і Грабунь – на заході.
Назва походить від поселення людей – втікачів в березовому гаю.
Згідно археологічних джерел населення Західної України на початку 16 ст. перебувало під нестерпним гнітом польської шляхти, а також часто піддавалось нападам татарської орди. Це призводило до того, що селяни знімались з обжитих земель і все далі і далі відходили в ліси та непрохідні місця серед боліт. Група таких втікачів заснувала невелике поселення серед непрохідних боліт в березовому гаю. Згодом утворилось невелике село, яке стали називати Березове. Першими поселенцями були українські селяни-втікачі.
Селяни займалися в основному сільським господарством. Багатства поліських лісів та пасовищ привертали увагу польської шляхти, яка почала заселяти українське Полісся.
Ще більшої шкоди селянам було завдано столипінською реформою. В 1912 році на території села утворилося 64 хутори.
В роки російської революції польська шляхта свій «культурний центр» переносить із білоруського м. Столін в с. Березове. В селі була утворена так звана Гміна (сільська рада), куди входило 16 навколишніх сіл. Була організована двокласна школа.
В селі було побудовано в 1780 р. церкву, а в 1939 р. – костел.
В 1939 році с. Березове в складі Західної України було приєднане до СРСР. У вересні 1939 року польська школа була закрита, в селі було встановлено Радянську владу.
В 1940 році була створена перша комсомольська організація. Її організатором був Шклявер Пінхос Беркович.
В 1940 році також була заснована Березівська сільська рада. Перший голова – Наумович Степан Никифорович. В цьому ж році було організовано перше колективне господарство. Першим головою колгоспу був призначений Наумович Сава Омелянович.
З початку 1941 року село було окуповане німецько-фашистськими загарбниками.
В 1943 році за наказом обласного штабу партизанського руху в Березовому навчався бойовий резерв для поповнення лав Червоної Армії та партизанських загонів. Організатором загону виступив капітан Нирко, що був спеціально направлений в наші краї для організації опору німецько-фашистським загарбникам та Наумович Степан Никифорович – секретар сільської ради.
На вересень 1943 року в урочищі Ковалі нараховувалося 5 окремих загонів: Богуцький загін ім. Попудренка, Ленінський, Сталінський, Давидовський, Боженка.
Після війни і розрух розпочалася розбудова села. В 1948 році була створена перша партійна організація села. Її організатором були Таргонін О. Г. та Столярчук О. О.
В 1948 році створено колгосп ім. Ворошилова. Головою обрано Наумовича Степана Григоровича. 25 березня 1960 року колгосп був реорганізований в допоміжне господарство Рокитнівського ЛГЗ, а з 01.06. 1966 р. – в радгосп «Березівський». Першим директором був Будзинський Іван Дмитрович.
В 1948 році відкривається сільська бібліотека, клуб та відділення зв’язку. З 1950 року діє дільнична лікарня. В 1959 році засновано лісництво.
З 1977 року проводиться меліорація земель, розпочато будівництво дамби, яке завершилося у 1987 році.
Неподалік села, у лісовому урочищі Юзефін, з 1997 р. діє жіночий монастир Іверської Ікони Божої Матері. Поряд з монастирем росте одне з дерев, яке вважають найстарішим дубом в Україні. Воно занесене до Книги рекордів України.
В 1930-х рр. поблизу с. Березове в урочищі Юзефін було виявлено Юзефінський курганний могильник поселення культури гребінцево-накольчатої кераміки, яке нараховує близько 30 курганів. В 1981 році тут працювала археологічна експедиція Рівненського краєзнавчого музею на чолі з Б. А. Прищепою – кандидатом історичних наук, доцентом Рівненського інституту слов'янознавства, членом Всеукраїнської спілки краєзнавців.
На даний час кількість населення села Березове становить 3317 чол. Функціонують Березівська ЗОШ І-ІІІ ст.,будинок  культури тапублічно-шкільна бібліотека. Діють Березівська дільнична лікарня, Березівське лісництво, СГПП «Злагода», Березівська прикордонна застава, п’ять торгівельних закладів.
У селі функціонує Православний храм Пресвятої Богородиці (відновлений в 1984 р.). У 1990 році було збудовано церкву Христа Віри Євангельської (п’ятидесятників).
У селі встановлено пам’ятник розстріляним євреям у роки Великої Вітчизняної війнита братська могила, де похоронені партизани загону ім. Боженка Солодовников П. П. та Кирилюк Д. К.
***
Історія міст і сіл Української РСР. В 26 т. [Т.] Ровенська обл. – К. : Голов.ред. Укр. рад. енцикл. АН УРСР, 1973. – С. 538.
Коханевич В. Н. Топоніміка і легенди Рокитнівщини: наук.- пізнав. посіб./ В. Н. Коханевич. – Рокитне, 2007. – С. 33.
Підготувала: М. Х. Жежук
Церква Пресвятої Богородиці
Братська могила загиблим воїнам партизанам
Єврейське поховання