АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Двостороння ікона
Волинська ікона
Двостороння ікона

Інше

Осницьк, Рокитнівський район, Рівненська область | Друк |
Читальний зал - Історія міст і сіл Волині. Короткі довідки
Осницьк
Рокитнівський район
Рівненська область
Село Осницьк – належить до Рокитнівської сільської Ради. Розташоване в північно-східній частині Рівненської області на хвилястій рівнині в долині річки Львина відстані 4 км від села Рокитне, 6 км від районного центру та 130 км від обласного центру.
Назва села не змінювалася. Одна із легенд говорить про те, що коли з’явилися перші хати цього села, то навколо них шумів густий осиковий ліс. Від цього і походить назва (Осник – по місцевому) Осницьк.
З роками воно розросталось хуторами Пугачівка, Шилово, Грем'ячка. Пугачівка зникла у роки Великої Вітчизняної війни, а поселенці хуторів Шилова і Грем'ячки перебралися в село у 1960-х роках.
У вересні 1939 року були створені перші органи Радянської влади. Приміщення сільської ради знаходилось у невеликій хаті. Першим головою був корінний житель ОсницькаПрит Кирило Кузьмович.
У кінці 1940-х років у селі було засновано колгосп ім. Хрущова. Пізніше був колгосп «Ленінським шляхом». У кінці 1980-х років колгосп було розформовано.
Під час Великої Вітчизняної війни оборони населеного пункту не було організовано. Евакуація населення не проводилося. Боїв не було. Окуповане село було 24 червня 1941 р. Визволене 2 січня 1944 р. Працездатне населення вивозили до Німеччини. Частина населення приймала участь у партизанському русі.
У 1960 році через село була прокладена шосейна дорога. У 1980-х роках дорогу було заасфальтовано.
У 80-х роках 19 століття була побудована залізниця Київ-Ковель.
У 1985 році за селом на річці Льви було створено Осницьке водосховище для зволоження орних земель, сінокосів і пасовищ в радгоспі «Томашгородський».
А ще при в'їзді в Осницьк з боку Рокитного на правобережжі Льви розташоване давнє єврейське кладовище, що є свідченням існування в минулому значної іудейської колонії. Єврейські надгробки у формі вертикальної кам'яної плити з написами івритом та символічними рельєфами називаються мацевами. Тут також можна побачити залишки могил-саркофагів, які теж мали поширення серед євреїв. Ці поховання були здійснені орієнтовно на початку минулого століття і пізніше, оскільки саме в цей період серед євреїв поширилась практика масового встановлення мацев на місцях поховань.
У 2005 році 11 вересня відкрито пам’ятник безвісти зниклим героям Осницька і Рокитного у Великій Вітчизняній  війні.
У Осницьку народилася Віра Іванівна Терещук – поетеса, голова районного літературно-мистецького об'єднання «Рокита», проживає Близнюк Ганна Іванівна – поетеса – аматорка.
На даний час у селі проживає понад 700 жителів. Функціонують ЗОШ І-ІІІ ст., бібліотека, клуб, ФАП, поштове відділення, мережа торгівельних закладів. З 2000 р. по 2006 р. тривало будівництво Свято-Троїцької церкви.
***
Коханевич В. Н. Топоніміка і легенди Рокитнівщини : наук.-пізнав.посіб. / В. Н. Коханевич. – Рокитне, 2005. – С. 41.
Рокита – 2011 : літ.-мист. альм. Рокитнівщини. – Рокитне, 2011. – 126 с.
***
Матеріали з історико-краєзнавчих розповідей жителя с. Рокитно, члена спілки краєзнавців України Ю. Л. Хмельовського.
Спогади і перекази старожилів с. Осницьк: В. К. Богданець, М. А. Аксьонової.
Підготувала: М. І. Тимощук