АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Мечислав Орлович (1881-1959)
Видатні діячі
Мечислав Орлович (1881-1959)...

Інше

Зек Б. 23 вересня 125 років від дня введення в експлуатацію залізниці Ківерці-Луцьк (1890) | Друк |
Читальний зал - Господарство Волинського краю
Поява залізниці відкривала нові перспективи для розвитку Російської імперії. На території Волині вона почала функціонувати 7 червня (25 травня) 1873 р., коли офіційно було відкрито рух паровозів на лінії сполученням Київ – Брест. Якщо Ківерці мали свою станцію, то до Луцька залізничного полотна взагалі прокладено не було. Ситуація змінилася аж у 1890 р. Це було пов’язано з тим, що з 7 (25 серпня) по 15 (2) вересня у районі Ковеля – Володимира-Волинського – Дубна і Рівного пройшли великі навчання Київського і Варшавського військових округів. У цих маневрах взяло участь близько 100 000 солдатів. Окрім того, до Луцька мав прибути і сам імператор. Тому у зв’язку із останньою подією було прийнято рішення прокласти залізницю від Ківерців до самого Луцька. Будівельні роботи тривали з 14 (1) серпня по 1 вересня (19 серпня) включно, довжина полотна становила 10,9 версти. Колію прокладали  солдати 3 і 4 залізничних батальйонів за участю спеціально мобілізованих місцевих жителів. Уже 2 вересня (20 серпня) до Луцька прибув перший потяг із військовими, а 9 вересня (27 серпня) 1890 р. по новій залізничній лінії проїхав сам імператор Олександр ІІІ. Проте офіційно цей відтинок дороги був переданий в експлуатацію 23 (10) вересня 1890 р., а 19 (6) січня 1892 р. його включили до загальної мережі Південно-Західних залізничних доріг.
Варто також зазначити, що перший вокзал Луцька був споруджений у 1891 р. далеко за містом – на межі військового полігону. Згодом ця територія почала забудовуватись і так виникла вул. Вокзальна, яка нині носить назву Стрілецької.
Побудова мережі залізниць здешевила транспортування товарів, зробила можливим перевезення на великі відстані значної кількості вантажів промисловості й сільського господарства. Центрами економічного життя стали міста, які лежали на перетині транспортних магістралей, нові містечка, залізничні станції та ремісничо-промислові центри. На Брестській дільниці Південно-Західної залізниці це були Клевань, Ківерці, Переспа, Голоби, Мизово, Кримно, Заболоття, на Рівненському відділку Поліської залізниці – Висоцьк, Домбровиця, Сарни, Костопіль. У цей час значним залізничним вузлом північних повітів губернії стає місто Ковель, де пересікалися між собою Києво-Брестська ділянка Південно-Західної залізниці й Привісленська залізниця. На початку ХХ ст. від Ковеля залізничні колії відходили у п’яти напрямах – на Брест, Київ, Володимир-Волинський, Холм і Здолбунів.
Зек Б. 23 вересня 125 років від дня введення в експлуатацію залізниці Ківерці-Луцьк (1890) / Б. Зек // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2015 рік / упр. культури Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки ; ред.-упоряд. Є. І. Ковальчук, А. А. Понагайба. – Луцьк, 2014. – С. 138–139.