АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Церква Святого Миколая с. Лудин Володимир-Волинського району Волинської області
Пам'ятки
Церква Святого Миколая с. Лудин ...

Інше

19 травня 2015 року – 110 років від дня народження Л. К. Пучковського (1905-2001) – волинського краєзнавця-аматора | Друк |
Новини - Пам'ятні дати
Леон Пучковський – один з небагатьох волинських краєзнавців-аматорів, котрий, проживши довге й нелегке життя, присвятив його вивченню лише одного населеного пункту – рідного села.
Леон Каленикович Пучковський народився 19 травня 1905 року в селі Литовеж Володимирського повіту (нині Іваничівський район Волинської області) в селянській родині. У 1912-1915 роках навчався в початковій школі. Мрія про подальшу освіту залишилась нездійсненною. Був одружений, виховав разом з дружиною двох дітей.
Ще в юні роки став активістом "Просвіти" і КПЗУ. З 1922 року працював бібліотекарем у "Просвіті", брав участь у гуртках художньої самодіяльності. Щоб уникнути переслідувань з боку польської влади як пропагандист працював під псевдонімом "Янушевський". У 1932 році заарештований поліцією, але невдовзі за браком доказів звільнений.
У 1941 році був мобілізований на будову оборонних споруд біля річки Західний Буг. Тут потрапив у німецький полон, після чого чотири місяці перебував у місті Замосць. 1942 року німецькі власті мобілізували Леона Пучковського на примусові роботи до Німеччини, де пробув до кінця 1945 року. Після повернення додому працював бухгалтером споживчого товариства, пізніше-місцевого колгоспу. Помер Л. К. Пучковський 5 березня 2001 року. Похований у рідному селі.
Краєзнавством зацікавився ще в юності, а з 1938 року почав збирати археологічні, етнографічні та історико-краєзнавчі відомості про рідне село Литовеж. Більшість матеріалів було втрачено в роки Другої світової війни. Роботу краєзнавець поновив лише після виходу на пенсію у 1964 році. Л. К. Пучковський обстежував місцеві городища, збираючи археологічний матеріал, нотував розповіді старожилів, збирав у односельців цікаві фотознімки, склав план старого поселення. Леон Каленикович знайомився з науковою літературою, листувався з музеями та архівами Варшави, Санкт-Петербурга, Києва, відвідував архіви Житомира, Львова, Луцька. Цікаві матеріали надіслав Л. К. Пучковському з Кракова Олександр Цинкаловський.
Результатом багаторічної краєзнавчої праці стала рукописна книга "Нарис історії села Литовежа", робота над якою була завершена у 1972 році. Проте лише у 1994 році опубліковано окремі сторінки унікальної праці сільського мудреця в часописі "Вісті" в чотирьох десятках чисел та в Іваничівській районній газеті "Колос". Значна кількість матеріалів, зібраних краєзнавцем-аматором, передана волинським музеям.
І хоча багатолітній труд литовезького літописця відповідно пошановано (за підготовку унікальної історико-культурної і краєзнавчої праці "Нарис історії села Литовеж" автора удостоєно Волинської обласної літературно-мистецької премії ім. Агатангела Кримського 1994 року), проте ця унікальна праця досі не видана окремою книгою.
Гатальська Н. 19 травня 100 років від дня народження Л. К. Пучковського (1905-2001) – волинського краєзнавця-аматора / Н. Гатальська // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2005 рік / Управл. культ. Волин. обл. держ. адмін., Волин. краєзн. музей, Волин. держ. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Пчілки. – Луцьк : Терен, 2004. – С. 66-67.
Фото з сайту: http://biblioivanychi.blogspot.com/