АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Ужвій Наталія Михайлівна (1898-1986)
Видатні діячі
Ужвій Наталія Михайлівна (1898-1...

Інше

3 червня 2015 року – 85 років з дня смерті Павла Аполлоновича Тутковського (1858-1930), видатного геолога, академіка АН УРСР, дослідника природи Волинського краю | Друк |
Новини - Пам'ятні дати
Народився Павло Аполлонович Тутковський 1 березня 1858 року в містечку Липовці Київської губернії (тепер районний центр Вінницької області). 1882 року закінчив природничий факультет Київського університету, в якому в 1884-1896 роках працював консерватором мінералогічного кабінету.
У 1884-1902 роках Павло Аполлонович за дорученням Київського товариства дослідників природи, членом якого він став з 1883 року, проводив геологічні дослідження на території Волинської, Гродненської, Катеринославської, Київської, Подільської, Таврійської, Херсонської губерній. Природа Волині згодом стала об'єктом його основної наукової діяльності. Майже 30 років свого життя на рубежі XIX та XX століть вчений присвятив вивченню Волинського Полісся – унікального краю з неповторною чудовою природою, своєрідними ландшафтами та геологічною будовою, великою кількістю озер та річок, багатством флори та фауни. Він – автор понад 80 наукових праць, присвячених дослідженню цього краю, а саме: "З геології Луцького повіту Волинської губернії" (1897), "Поліські вікна" (1899), "Озеро Світязь і народні легенди про нього" (1901), "Про післятретинні відклади Володимир-Волинського та Ковельського повітів Волинської губернії" (1902), "Про геологічні дослідження 1900-1901 рр. вздовж Києво-Ковельської залізниці" (1902), "Викопні пустелі Північної півкулі" (1910), "Карстові явища та самобутні артезіанські джерела у Волинській губернії" (1911), "Геологічний нарис Луцького повіту Волинської губернії" (1915) та інші.
Павло Алоллонович Тутковський був одним із активних співробітників словника Брокгауза і Ефрона, опублікував в ньому багато наукових матеріалів, окремі з яких пов'язані з Волинню. Це статті, в яких він дає загальний опис басейнів річок Прип'ять, Ствига, Стир, Стохід. Струмінь, Стубла, Турія, озера Оконськ. Приводиться науковий опис легендарного озера Світязь, що у Володимир-Волинському повіті Волинської губернії. Від місцевого населення зібрав і опублікував дев'ять легенд про озеро.
Плідними в науковій діяльності вченого були роки його проживання в Луцьку (1904-1909). За дорученням Геологічного комітету здійснював дослідження території вздовж Києво-Ковельської залізниці, будівництво якої тоді планувалося, а також завершував дослідження території шістнадцятого аркушу 10-верстової загальногеологічної карти Європейської частини Росії, багато працював над науковим обгрунтуванням та систематизацією своїх досліджень, готувався до захисту докторської дисертації.
У 1909 році переїхав з Луцька до Житомира, де працював директором народних училищ і приймав участь в роботі Товариства дослідників Волині.
У 1911 році успішно захистив докторську дисертацію під назвою "Викопні пустелі Північної півкулі", яка була підсумком багаторічних наукових досліджень природи Волині.
Павло Алоллонович Тутковський був в числі перших 12 академіків-фундаторів Академії наук України, він очолював її фізико-математичний відділ, куди входили і природничі науки. Перший президент Академії наук України В. І. Вернадський добре знав наукові праці П. А. Тутковського і називав його найкращим знавцем неорганічної природи України. Помер П. А. Тутковський в Києві 3 червня 1930 року.
Андреєва Т. 3 червня 75 років від дня смерті П. А. Тутковського (1858-1930) – видатного українського геолога та географа / Т. Андреєва // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2005 рік / Управл. культ. Волин. обл. держ. адмін., Волин. краєзн. музей, Волин. держ. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Пчілки. – Луцьк : Терен, 2004. – С. 68-71.