АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Рушник тканий
Етнографія Волині
Рушник тканий "у журавлі". с. Пі...

Інше

У Луцьку – виставка унікальних літографій | Друк |
Новини - Нове
У Луцьку покажуть унікальні літографії Наполеона Орди, які зображають європейську архітектурну спадщину. Про це йдеться на сайті Волинського краєзнавчого музею.
Виставку «Європейська архітектурна спадщина крізь призму творчості Наполеона Орди (1807-1883)» організували Волинський краєзнавчий музей, Управління туризму та промоції Луцької міської ради спільно з Національним історико-архітектурним заповідником «Кам’янець» (Кам’янець-Подільський). Матеріали виставки представлені картографією літературно-мистецької діяльності Наполеона Орди, до яких належать родинні маєтки художника, об’єкти культової архітектури, втрачені об’єкти палацового та оборонного зодчества, зафіксовані художником, об’єкти культової архітектури, реставрація яких відбулася з використанням робіт Наполеона Орди (Андріївська церква в Києві, костел Святого Іоанна Предтечі в Білій Церкві та інші).
У фондах Волинського краєзнавчого музею зберігаються літографії Наполеона Орди з зображенням пам’ятних місць України, в тому числі Волині, Білорусі, Литви, Польщі. Переважна більшість цих пам’яток тепер має інший вигляд, а деякі з них, на жаль, назавжди втрачено, тому малюнки художника часто єдине зображення об’єктів, що є свідками минулих часів. Збірка налічує 40 літографій. Більшість з них виставляються для огляду вперше.
Геній належить людству. Наполеона Орду вважають своїм Білорусь, де він народився і похований, Польща, де виходили друком його твори, де жив і помер. Йому належить одна з найбільших літографічних колекцій Східної Європи ХІХ століття, яка налічує понад 1000 рисунків і акварелей (а ще майже стільки ж не збереглося).
Відкриття виставки «Європейська архітектурна спадщина крізь призму творчості Наполеона Орди (1807–1883)» відбудеться 4 червня 2015 року о 12.00 годині у Волинському краєзнавчому музеї.
Довідка:
Наполеон Матеуш Тадеуш Орда – білоруський і польський літератор і композитор, музикант, художник, скульптор, педагог. Народився 11 лютого 1807 року в маєтку Вороцевичі Пінського повіту Мінської губернії. Початкову загальну і музичну освіту отримав удома, далі навчався у Свіслоцькій гімназії. 1823 року вступив на фізико-математичний факультет Віленського університету, але завершити навчання йому не судилось.
Будучи ще студентом, став членом підпільного студентського товариства, створеного 1827 року. За участь у ньому більш як на рік був ув’язнений. Брав участь у Листопадовому повстанні 1830-31 років. Стрілець корпусу кінної гвардії Литовського полку, Наполеон Орда перейшов на бік повстанців. За мужність, проявлену в боях, нагороджений орденом Польщі, Золотим хрестом ордена «Virtuti Militari», а Російською імперією засуджений до смертної кари. Під чужим іменем змушений тікати за кордон. Унікальні малюнки Наполеона Орди були літографовані Алоїзом Місуровичем у Варшаві, видані власним коштом художника в останній чверті XIX століття і зібрані в Альбом краєвидів Гродненської, Ковенської, Віленської, Волинської, Подільської, Київської, Вітебської і Могильовської губернії у трьох серіях.