АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Жіночий гурток костопільської церкви євангельських християн. 1937 рік
Інше
Жіночий гурток костопільської це...

Інше

15 червня 2015 року – 75 років із часу заснування Кременецького медичного училища імені Арсена Річинського (15.06.1940) | Друк |
Новини - Пам'ятні дати
Улітку 1940 року в одному з мальовничих куточків Волині в стародавньому місті Кременці почав свою історію один із найдавніших навчальних закладів Тернопільської області – фельдшерсько-акушерська школа (нині медичне училище).
Згідно з відомостями архівних документів дізнаємося, що на засіданні президії Тернопільського облвиконкому від 15 липня 1940 року було прийнято рішення «Про організацію фельдшерсько-акушерської школи в Тернополі» на вулиці Костюшка. У газеті «Вільне життя» за 13 серпня 1940 року розміщено оголошення про набір учнів на перший курс фельдшерсько-акушерської школи, яку відкривали в Тернополі з 1 вересня. Але з певних причин школа не змогла розміститися у Тернополі, тому її перевели у Кременець – один із найдавніших освітніх центрів Волині. Школа мала два відділення і навчалось у ній 240 учнів. Готували перші кадри вісім викладачів.
У роки Великої Вітчизняної війни навчальний заклад припинив свою роботу. Після звільнення Кременця 15 вересня 1944 року зкову відкрили фельдшерсько-акушерську школу в будинку на вул. Драгоманова, 4, а для гуртожитку виділили будинок колишньої єврейської школи. До 1949 року термін навчання у школі був 3 роки і готували тут акушерок і фельдшерів-акушерів. А набір учнів 1948 року мав термін навчання 4 роки, а спеціальність після закінчення школи – фельдшер-акушер.
З 1 вересня 1951 року, згідно з наказом № 780 МОЗ Української РСР відкрили медсестринське відділення з дворічним терміном навчання. У березні 1953 року директором училища призначили учасника війни, викладача хірургії з 1950 року, Г. К. Войтко. Вона була шостим післявоєнним директором і керувала закладом більше 27 років. Згідно з даними архівних документів навчальний корпус у той час був 3-поверховим будинком, де розміщувалися 6 класних кмінат, 6 кабінетів-лабораторій (анатомо-фізіологічний, акушерсько-хірургічний, фармакологічний, фізичний, біологічний, військовий), бібліотека з читальною кімнатою, комсомольська кімната, зал для зібрань, учительська кімната та інші приміщення.
Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я № 404 від 24.06.1954 року фельдшерсько-акушерську школу реорганізували у медичне училище. Оновлений навчальний заклад готував уже спеціалістів із середньою спеціальною освітою – фельдшерів, акушерок, медсестер. Відтоді набір студентів училища проводять на базі як енповної середньої, так і середньої освіти.
У 1969 році училищу передали приміщення колишнього райкому партії на вул. Словацького, 12, де крім кабінетів адміністрації, було організавано кабінети педіатрії, фармакології, терапії, військово-медичної підготовки, а підвальне приміщення переобладнано під студенстську їдальню. В навчальному корпусі № 1 на той час обладнано кабінети фізики, хімії, біології, історії, української мови і літератури, анатомії і фізіології, акушерства і гінекології, хірургії.
У 1985 році закінчено будівництво студентського гуртожитку на 450 місць, де відкрито спортивний комплекс.
У 1989-1990 рр. у гуртожику обладнано терапевтичний, педіатричний, акушерсько-гінекологічний та хірургічний блоки. 1990 року відкрито музей училища.
В 1999 році в гуртожитку училища обладнано очний кабінет, а також нервово-психіатричний, ЛОР, сестринської підготовки.
З ініціативи відділення релігієзнавства Інституту філдософії ім. Г. С. Свороди Академії наук України 22 квітня 1998 року в училищі були проведені Перші Річинські читання, у яких бради участь науковці Кременеччини, Київа, Тернолопя, Володимира-Волинського, Луцька, Рівного. Наукові доповіді цих читань вийшли окремим збірником «Арсен Річинський – ідеолог українського православ’я». Тоді ж було створено постіно діючий оргкомітет Річинських читань, головою якого обрано директора училища П. Є. Мазура та порушено питання про присвоєння імені лікаря – вченого Арсена Річинського Кременецькому медичному училищу. Відповідну постанову Кабінету Міністрів України № 883 було прийнято 24 травня 1999 року.
У 2000 році на базі медучилища відбулись Другі Річинські читання. На них презентували перевидання книги А. Річинського «Проблеми української релігійної свідомості», що побачила світ у Тернополі. На цих читаннях також відбулася прем’єра документального фільму про А. Річинського.
У 2002 році знову ж таки у Кременці відбулися Треті Річинські читання. На стіні училища встановили меморіальну на честь цього лікаря – просвітника. Учасники читань також у Володимирі-Волинському, де на будинку, в якому тривалий час жив і працював А. Річинський, теж встановлено пам’ятну дошку. До Третіх Річинських читань вийшло нове, вже третє видання книги «Проблеми української релігійної свідомості». Матеріали читань були опубліковані в альманасі «Духовність народові».
У вересні 2004 року на базі інституту філософії НАН України в Києві відбулися Четверті Річинські читання.
П’яті Річинські читання у листопаді 2006 року знову провели на базі училища. Матеріали читань надрукували в науковому збірнику «Арсен Річинський: видатний український громадський діяч і науковець-релігієзнавець». У цьому збірнику вперше були опубліковані уривки з праці «Проблеми української релігійної свідомості», які вилучила польська цензура при першому виданні книги в 1933 році. Треба відзначити, що всі попередні видання цієї книги вийшли з цензурними купюрами.
Шості Річинські читання, які відбулися у листопаді 2008 року в Тернополі, у Галицькому інституті імені В’ячеслава Чорновола Національного університету «Києво-Могилянська академія», отримали статус Міжнародних, оскільки у них вперше взяли участь науковці з Росії та Білорусі. Матеріали читань опубліковані в науковому збірнику «Арсен Річинський і проблеми помісної Української церкви».
В училищі для кращих студентів з 2004 року засновано іменну стипендію імені Арсена Річинського.
У 2008 році оновлено і розширено експозицію музейного куточка, присвяченого життє і творчості Арсена Річинського.
За роки існування училища вийшло понад 7 тисяч висококваліфікованих фельдшерів, акушерок, медичних сестер, тому назвати імена більшості з них немає можливості.
Детальніше: http://kremed.te.ua/