АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Палацово-парковий ансамбль «маєток Самчики» унікальна пам’ятка маєткової культури ХVIII – поч. ХІХ с
Пам'ятки
Палацово-парковий ансамбль «маєт...

Інше

Костриця Микола Юхимович | Друк |
Дослідники Великої Волині - Дослідники Великої Волині
Біографія
Костриця Микола Юхимович (1942-2014) – доктор географічних наук, професор, завідувач кафедри природничо-математичних дисциплін Житомирського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, президент Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині, голова обласних організацій Українського географічного товариства та Всеукраїнської екологічної Ліги, член Національної спілки журналістів України, член президії та правління Національної спілки краєзнавців України.
М. Ю. Костриця опублікував близько 1500 наукових і науково-популярних праць, в тому числі 80 монографій, посібників, підручників, атласів для вищої і загальноосвітніх шкіл.
Активний діяч краєзнавчого руху в Україні, Микола Юхимович організував більше сорока міжнародних і всеукраїнських науково-краєзнавчих конференцій, які відбулися за останніх два десятиріччя у волинсько-подільському регіоні, зокрема в Житомирі, Луцьку, Рівному, Хмельницькому, Тернополі, Острозі, Новограді-Волинському, Бердичеві, Коростені, Малині, Любарі, Володарську-Волинському, Старокостянтинові, Кам’янці-Подільському, Ізяславі, Антонінах та інших містах.
Микола Юхимович Костриця народився 20.09.1942 р. в м. Житомирі. Важке повоєнне дитинство та юність проминули в затишному Путятинському провулку рідного міста. З 1 вересня 1949 р. він навчався в першому класі чоловічої середньої школи № 25 ім. М. Щорса м. Житомира, а в 1959 р. закінчив 10-й клас середньої школи № 14. Паралельно з навчанням в загальноосвітній відвідував заняття і в музичній школі. А любов до географії прищепив йому вчитель Житомирської середньої школи № 14 Михайло Іванович Золотов, випускник Петербурзького університету, ще з дореволюційним стажем.
У 1961 р. М. Ю. Костриця вступив на географічний факультет Київського державного університету ім. Т. Шевченка. Під час навчання він брав участь у студентських навчальних експедиціях на Поволжя, Кавказ, Середню Азію, пізнав романтику цілинних будівельних загонів у казахстанських степах і тюменській тайзі, активно займався спортом, художньою самодіяльністю. Підвалини майбутніх наукових інтересів М.Ю. Костриці сформувалися на кафедрі економічної географії під керівництвом одного з основоположників української економіко-географічної школи, професора О.Т. Діброви.
Закінчуючи навчання в 1966 році, М. Ю. Костриця успішно захистив дипломну роботу з теми «Територіально-функціональна структура промислового комплексу Київської області».
Молодого спеціаліста направили на роботу вчителем до села Хижники Старокостянтинівського району на Хмельниччині.
23 грудня 1967 р. на шпальтах газети «Світло Жовтня» була видрукувана перша у творчій біографії Миколи Костриці невелика стаття «Доля звичайного села», в якій розповідалося про цікаві епізоди з історії села Хижники та про його жителів. Публікація була схвально зустрінута читачами-краянами і заохотила автора до підготовки наступних статей. З цього часу Микола Юхимович і став постійним дописувачем кількох районних газет.
Згодом він працює вже організатором позакласної виховної роботи Хижницької середньої школи. Таким чином, походи й екскурсії з дітьми, цілеспрямована позакласна туристсько-краєзнавча робота стали тим полігоном, на якому відшліфовувалась творча майстерність молодого педагога. Тут він активно вивчає й популяризує передовий педагогічний досвід, захоплюється географічним краєзнавством, виступає зі статтями краєзнавчого та методичного характеру в періодичній пресі.
Все частіше з’являються краєзнавчі статті: про туристські подорожі учнів, про видатних людей Хмельниччини, про природно-заповідний фонд області тощо. Підсумком роботи на Хмельниччині стала ідея М. Ю. Костриці творити літературну карту області. Підтримали і втілили в життя цей проект відомі літературознавці Хмельниччини М. А. Скорський та А. В. Сваричевський.
В 1968-1969 рр. М. Ю. Костриця перебував на дійсній строковій службі в лавах Радянської Армії спочатку в Уфі (Башкирія), а потім у Вінниці (Україна).
Невдовзі молодим вчителем було підготовлено рукопис посібника для учнів «Географія Хмельницької області». Але, незважаючи на позитивні рецензії, через бюрократичні перепони тогочасних чиновників видрукувати рукопис М. Ю. Костриці і використовувати його вчителям у навчальному процесі середньої школи тоді не дали можливості.
А тим часом з'являлись ґрунтовні статті Миколи Юхимовича з краєзнавчої тематики і в центральній пресі. Так, досвід вивчення теми «Своя область» на прикладі Хмельницької області було опубліковано у збірнику Науково-дослідного інституту педагогіки «Вивчення географії за новими програмами і посібниками».
У 1971 р. Микола Юхимович повернувся до рідного Житомира і працює вчителем географії у середній школі № 32. Він стає організатором туристсько-краєзнавчого клубу. Його однодумцями й помічниками у цій справі стали відомий краєзнавець майбутньому доктор історичних наук), вчитель англійської Борис Кругляк.
М. Ю. Кострицю запросили на посаду методиста обласної дитячої екскурсійно-туристської станції, яку очолював справжній ентузіаст туризму і краєзнавства Юрій Степанович Єршов. Працюючи на цій посаді, Микола Юхимович встигає не тільки виконувати свої прямі професійні обов’язки (організація туристсько-краєзнавчої роботи в освітянських закладах Житомирщини, практичні семінари, залікові походи, розробка туристських маршрутів, путівників, методичних рекомендацій, вивчення досвіду туристсько-краєзнавчої роботи на місцях, пропаганда туризму в численних публікаціях), а також працює в архівах, розпочинає велику багаторічну роботу з дослідження історичного минулого рідної Житомирщини.
На сторінках обласної і республіканської періодики регулярно з'являються його матеріали з краєзнавчої тематики. Він стає одним із ініціаторів створення в обласній газеті «Радянська Житомирщина» щотижневої краєзнавчої сторінки «Край рідний», а в молодіжній газеті «Комсомольська зірка» — краєзнавчої сторінки «Житичі». Обидві тематичні сторінки стали справжньою краєзнавчою енциклопедією краю і користувалися незмінним успіхом у читачів.
До важливих надбань творчої спадщини М. Ю. Костриці належать публікації в часописі «Радянська освіта» – «Краєзнавство і виховання патріотизму» (1975), «Краєзнавству – наукову основу» (1977); публікація путівників «На батьківщину Лесі Українки» (1971), «Партизанськими стежками», «Скарби землі поліської» (обидва – 1973); 50 нарисів «Літопису Житомирщини» (1917–1977 роки), вміщених в газеті «Комсомольська зірка»; видання у співавторстві книжки «Вивчення геологічної будови рідного краю» (1977).
У 1976 р. М.Ю. Костриця стає аспірантом-заочником кафедри соціальної й економічної географії Київського державного педагогічного інституту ім. М. Горького (тепер Національний університет ім. М. Драгоманова). Під керівництвом доктора географічних наук, професора Л.М. Корецького він розробляє теоретичні й практичні основи формування промислових територіальних комплексів у слабоурбанізованих районах України. Розробляє й читає спецкурс «Краєзнавство» студентам педагогічного інституту.
З 1976 року М. Ю. Костриця був запрошений до Києва, на посаду завідувача кабінету географії Київського обласного інституту удосконалення вчителів. Стає аспірантом-заочником кафедри соціальної і економічної географії Київського державного педагогічного інституту ім. Горького (нині – Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова). Коло наукових інтересів ученого поширюється на розробку теоретичних і практичних засад формування промислово-територіальних комплексів у слабоурбанізованих регіонах України, зокрема Волинського Полісся.
У період роботи в Києві М.Ю. Костриця неодноразово очолював економіко-географічні експедиції у Волинській і Рівненській областях, був керівником студентських польових досліджень у Середній Азії, на Кавказі, Північному, Північно-Західному економічних районах, у Прибалтиці. Одержані наукові і практичні результати були покладені в основу виконання дисертації на здобуття ученого ступеня кандидата географічних наук з теми: «Західно-Поліський промисловий комплекс УРСР (економіко-географічне дослідження структури і проблеми розвитку)», яка була захищена на вченій раді при Ленінградському (тепер Санкт-Петербурзькому) державному педагогічному університеті ім. О. І. Герцена.
У 1982 р. за успіхи в роботі його вже нагороджують значком «Відмінник народної освіти». З 1983 р. він переходить працювати на посаду завідувача кабінетом географії Центрального інституту удосконалення вчителів Міністерства освіти України. На цих посадах М. Ю. Костриця багато уваги приділяє вивченню, узагальненню та поширенню передового педагогічного досвіду вчителів республіки. Йому належить чимала заслуга в розвитку та вдосконаленні географічної освіти, географічного краєзнавства та методики туристсько-краєзнавчої роботи в Україні. Цій проблематиці присвячені його книги «Практикум з географічного краєзнавства», «Туристсько-краєзнавча робота в школі», яка відзначена союзною премією, як кращий посібник для вчителів за 1985 р., «Туристський похід вихідного дня». У видавництві «Радянська школа» в серії «Передовий педагогічний досвід» виходять його книги «Вчитель, вихователь, наставник», «Щоб в серці жила Вітчизна», методичні посібники для вчителів та студентів «Изучение промышленных узлов в вузовском курсе «Экономическая география СССР», «Природні і виробничі комплекси».
Така популяризація географії не залишилася непоміченою. Тож М. Ю. Кострицю було обрано членом Комітету з пропаганди знань Географічного товариства СРСР АН СРСР.
З 1986 р. за сімейними обставинами М. Ю. Костриця повернувся в Житомир і працює методистом, а з 1989 р. старшим викладачем Житомирського обласного інституту удосконалення вчителів. З травня 1990 р. дипломований вчений вже працює в. о. доцента кафедри суспільних наук того ж Житомирського обласного інституту удосконалення вчителів, а з січня 1999 р. — завідувачем кафедри природничо-математичних дисциплін тепер вже Житомирського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.
Микола Юхимович завжди поєднував педагогічну діяльність з науково-громадською. У колі наукових інтересів М. Ю. Костриці — історія, методологія та методика географічного краєзнавства, дослідження історії географічної науки і краєзнавства, дослідження історичного минулого Житомирщини, Великої Волині. Як член Національної спілки журналістів України М. Ю. Костриця багато зусиль докладав для популяризації географічної науки і краєзнавства в періодичній пресі.
У 1990 році М. Ю. Костриця став одним із ініціаторів створення Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині та був обраний його віце-президентом, а з 1993 року – незмінним президентом і головним редактором наукових праць товариства «Велика Волинь».
Протягом більш як 20 років діяльності Товариства дослідників Волині було проведено цілий ряд міжнародних та всеукраїнських науково-краєзнавчих конференцій, за результатами яких було видано збірники наукових праць. За цей же період М.Ю. Костриця написав велику кількість історико-краєзнавчих досліджень, путівників та географічних нарисів, у тому числі й у співавторстві з такими відомими краєзнавцями, як І.С. Винокур, С.І. Жилюк, Ф.Б. Пашківський, Р.Ю. Кондратюк, Н.С. Костриця, Г.П. Мокрицький, Й.Г. Рейтман, П.Н. Таргонський, О.О. Тарабукін, В.І. Тимошенко та інші.
1992 року М. Ю. Костриця започаткував видання книжкової серії «Вчені Житомирщини», де розповідається про життєвий і творчий шлях видатних земляків, уродженців Житомирщини, зокрема І. Ю. Левицького, І. С. Винокура, П. Г. Шищенка, І. А. Фещенка-Чопівського, О. Ольжича та інших.
Важливою віхою у творчості вченого і визначним явищем у дослідженні історії краєзнавчого руху в Україні стала фундаментальна праця «Товариство дослідників Волині: історія, діяльність, постаті». Автор уперше узагальнив діяльність волинських краєзнавців протягом XX століття, детально проаналізував біографії і творчий шлях багатьох краєзнавців, котрі присвятили свої життя вивченню рідного краю.
На матеріалах Житомирщини М. Ю. Костриця вперше в Україні розробив навчально-методичний комплекс для вивчення пропедевтичного курсу в загальноосвітній школі «Географія рідного краю»: посібник, атлас, контурні мапи.
За заслуги у пропаганді географічних знань М.Ю. Костриця в свій час був обраний дійсним членом Географічного товариства СРСР, членом комітету по пропаганді знань Географічного товариства. Він учасник VII (1980 р., Фрунзе), VIII (1985 р., Київ) та IX (1990 p., Казань) з'їздів Географічного товариства СРСР та усіх з'їздів Українського географічного товариства. Микола Юхимович веде активну громадську діяльність. Єдиний вчений-географ на Житомирщині, як фундатор географічного краєзнавства з 1992 р. очолює як Житомирський обласний відділ Українського географічного товариства так і комісію з географічного краєзнавства в Українському географічному товаристві. Із сумлінням очолюючи Товариство дослідників Волині, він одночасно стояв біля витоків заснування у 1990 р. Всеукраїнської спілки краєзнавців і входить до складу її правління, є делегатом усіх її з'їздів та конференцій та її почесним членом (з 1993 p.). Вчений також є дійсним членом Українського історичного товариства ім. М. Грушевського (м. Кент, штат Огайо, США), входить до складу вченої ради Центру дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України при Кам'янець-Подільському державному педагогічному університеті та є його почесним членом (з 1 червня 1995 p.). Микола Юхимович є діяльним членом і багатьох інших громадських організацій.
20 листопада 1998 р. Миколі Юхимовичу було присуджено регіональну краєзнавчу премію «За відродження Волині». За значний особистий внесок у розвиток краєзнавчого руху та з нагоди 100-річчя від дня заснування Товариства дослідників Волині у вересні 2000 р. він був нагороджений Почесною грамотою Житомирської обласної державної адміністрації. А в 2003 р. вчений був відзначений Міжнародним біографічним центром (Кембридж, Велика Британія) «За досягнення у XXI столітті».
Численні науково-краєзнавчі розвідки, проблемні статті про пам’ятки історії та культури, нариси про видатних людей, незаслужено забутих у часи більшовицької влади, а часто просто репресованих тоталітарною системою, з’являються на шпальтах житомирських газет і тижневиків. Так, у тижневику «Житомирський вісник» М. Ю. Костриця став постійним ведучим рубрики «Енциклопедія Житомирщини» (1990–1992), історико-географічний словник Житомирщини» (1995–1998), «Монастирі Волині» (1994–1996); у «Молодіжній газеті» – це рубрики «Рідний край: географія Житомирщини» (1992–1994); у газеті «Вільне слово» – «Житомир крізь призму століть» (1994–1996), «Краєзнавчий календар» (2003–2005). Тож закономірно, що 1991 року Миколу Юхимовича було прийнято до Національної спілки краєзнавців України.
При видавництві «Житомирський вісник» Микола Юхимович брав активну участь у веденні рубрик «Духовні обереги», «Щоб в серці жила Вітчизна», «Об’єктивний об’єктив», «Пам’ятки рідного міста», «Вулиці рідного міста», «Житомирщина: люди, події, роки». Загалом упродовж 1967–2012 років М. Ю. Костриця друкував свої матеріали і статті в 10-ти всеукраїнських, 16-ти обласних, 14-ти районних газетах, у 12-ти республіканських і місцевих волинсько-подільських журналах і альманахах, що забезпечило популярність його імені в українському суспільстві та за рубежем.
Неординарною подією стала публікація у картографічному видавництві «Мапа» географічного атласу «Географія Житомирської області. Моя мала Батьківщина» (1999, 2001, 2003, 2005, 2012). Адже М. Ю. Костриця розробив концепцію цього атласу для школярів та підготував його до друку. Редакторкою мап стала професіоналка своєї справи Т. В. Погурельська.
М. Ю. Костриця – активний автор багатотомного видання «Реабілітовані історією», де опубліковано і ще готуються до друку його статті про земляків – діячів науки, культури і мистецтва, репресованих під час сталінського свавілля та боротьби з інакодумством в СРСР.
Вчений також є постійним автором статей Енциклопедії сучасної України (ЕСУ) та збірника наукових праць «Українська журналістика в іменах».
Вінцем наукової та творчої діяльності М.Ю. Костриці став захист ним у 2007 р. дисертації «Географічне краєзнавство України: теоретико-методологічні засади, історія, практика» на здобуття наукового ступеня доктора географічних наук за спеціальністю «Історія географії». Результати дисертаційного дослідження були опубліковані у двох монографіях, 31-й одноосібній статті у фахових наукових виданнях та більш ніж у 30-ти статтях в матеріалах і тезах конференцій, симпозіумів, семінарів.
Захоплення М. Ю. Костриці — унікальна колекція поштових листівок — використовувалась ним у краєзнавчій роботі, неодноразово листівки екс¬понувалися на республіканських та обласних виставках під тематичними гаслами «Житомиру 1100 років», «Житомирській області — 60», «Т.Г Шевченко у художній поштовій листівці».
Науковий внесок М. Ю. Костриці в розвиток географічної освіти України та краєзнавства рідного краю за майже 50 років складає нині більше 1500 позицій, з них понад 80 книг (монографій — 26, брошур — 18, посібників — 10, методичних рекомендацій і розробок — 17, путівників — 6, географічних атласів — 3, а ще підручники, програми, буклети), більш як 600 наукових статей, 900 науково-популярних статей, нарисів, есе, повідомлень, інформацій, рецензії в наукових журналах та періодичній пресі з історії, географії, культури, освіти, економіки, краєзнавства Житомирщини. Упродовж 1967-2011 рр. М. Ю. Костриця друкував свої матеріали в 10-ти республіканських, 16-ти обласних, 14-ти районних газетах, у 12-ти всеукраїнських і місцевих волино-подільських журналах і альманахах, більш ніж в 60-ти збірниках наукових конференцій і симпозіумів. Зокрема, він є автором багатьох наукових публікацій в журналі «Географія та основи економіки в школі» та «Українському географічному журналі».
Указом Президента України від 01.12.2011 р. за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток незалежної Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю президента Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині Кострицю Миколу Юхимовича відзначено державною нагородою — орденом «За заслуги» III ступеня.
У 2012 р. Микола Костриця став лауреатом Премії імені Дмитра Яворницького Національної спілки краєзнавців України.
Грузська Л., Косенко В. Микола Юхимович Костриця – педагог, вчений-географ, організатор краєзнавчого руху в Україні / Л. Грузська, В. Косенко // Краєзнавство. – 2012. – № 4. – С. 104-113.
Скавронський П. Лауреат премії імені Дмитра Яворницького – М. Ю. Костриця / П. Скавронський // Наукові записки / Рівнен. обл. краєзн. музей та ін. – Рівне, 2013. – Вип. XI. – С. 212-220.
Шилова Л. Г. М. Ю. Костриця – один із фундаторів сучасного українського краєзнавства / Л. Г. Шилова // Культурний простір Житомирщини-Волині XIX-XX століть : матеріали Всеукр. наук.-краєзн. конф. (24 квіт. 2012 р., м. Житомир) : у 2-х т. – Житомир : М. Г. Косенко, 2012. – Т. 1. – С. 157-166. – (Велика Волинь. Вип. 47).

Список основних опублікованих праць
Книги
 1. Костриця М. Ю. Практикум з географічного краєзнавства : посіб. для вчителя / М. Ю. Костриця. – К. : Рад. шк., 1979. – 159 с. : мал.
 2. Костриця М. Ю. Учитель, вихователь, наставник / М. Ю. Костриця. – К. : Рад. письменник, 1980. – 69 с. – (Народна освіта. Б-ка передового досвіду).
 3. Костриця М. Ю. Туристсько-краєзнавча робота в школі : посіб. для вчителя географії / М. Ю. Костриця. – К. : Рад. шк., 1985. – 128 с. : рис.
 4. Костриця М. Ю. Щоб у серці жила Вітчизна : іст-краєзн. робота Приборс. серед. шк. Іванків. р-ну Київ. обл. / М. Ю. Костриця, А. О. Коновал, В. О. Грицаєнко. – К. : Рад. щк., 1987. – 96 с. – (Б-ка пердового досвіду. Народна освіта).
 5. Костриця М. Ю. Природні і виробничі комплекси : посіб. для вчителя / М. Ю. Костриця, В. В. Обозний, В. Г. Чирка. – К. : Рад. школа, 1988. – 124 с. : іл.
 6. Костриця М. Ю., Дубовис М. С. Туристський похід вихідного дня / М. Ю. Костриця, М. С. Дубовис. – К. : Здоров’я, 1989. – 149 с.
 7. Костриця М. Ю. Церква Святого архистратига Михаїла : (Михайлівський собор) / М. Костриця, Г. Мокрицький ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині. – Житомир : Житомир. вісник, 1991. – 31 с. : іл. – (Пам'ятки рідного міста ; Вип. 1).
 8. Костриця М. Ю. Географія Житомирської області : підручник / М. О. Костриця ; Житомир. обл. ін-т удосконалення вчителів, Житомир. обл. орг. Спілки журналістів України, Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині. – Житомир : Вид. газ. "Житомир. вісник", 1993. – 200 с. : іл.
 9. Костриця М. Ю. Рідний край : посіб. для вчителів і учнів Житомирщини / М. Ю. Костриця ; Житомир. обл. ін-т удосконалення вчителів. – Житомир : СМП "Житомир-РІКО-Прес- Реклама", 1994. – 191 с.
 10. Костриця М. Ю. У просторі і часі. Видатні постаті Житомирщини / М. Ю. Костриця, Г. П. Мокрицький; [авт. передм. П. Т. Тронько]. – Житомир : Журфонд, 1995. – 204 с. : портр., рис., фото. – (Краєзнавча бібліотека).
 11. Костриця М. Ю. Шкільна краєзнавчо-туристична робота : навч. посібник для студ. пед. навч. закладів / М. Ю. Костриця, В. В. Обозний. – К. : Вищ. школа, 1995. – 223 с.
 12. Жилюк С. І., Костриця М. Ю. Монастирі Волині: іст.-краєзн. нарис / С. І. Жилюк, М. Ю. Костриця ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині. – Житомир : М.А.К. Лтд, 1996. – 64 с.
 13. Костриця М. Ю. Еколого-географічний словник-довідник Житомирщини / М. Ю. Костриця. – Житомир : М.А.К. Лтд, 1996. – 200 с.
 14. Костриця М. Ю. Рідний край : навч. посіб. для вчителів і учнів Житомирщини / М. Ю. Костриця. – 2-ге вид., випр. і допов. – Житомир : Житомир-РІКО-ПРЕС-РЕКЛАМА, 1996. – 192 с. : іл., карта, табл.
 15. Костриця М. Ю. Середня школа № 32 ім. Л. Каліновича : іст.-краєзн. нарис / М. Костриця, Р. Кондратюк ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. орг. Спілки журналістів України. – Житомир : Журфонд, 1996. – 31 с. : фото. – (Житомир: пам'ятки рідного міста ; Вип. 2).
 16. Костриця М. Ю. України не соромився, Україною – гордився / М. Ю. Костриця ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Малин. район. об-ня т-ва "Просвіта" ім. Т.Г. Шевченка. – Житомир ; Малин : [б. в.], 1996. – 32 с. : іл.
 17. Костриця М. Ю. Взлет духу: О. Ольжич і Житомирщина: історико-краєзнавчий нарис / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. орг. Спілки журналістів України. – Житомир ; К. : [б. в.], 1997. – 31 с. : фото.
 18. Костриця М. Ю. Хміль та пиво в Україні з давнини до сьогодення : [моногр.] / М. Ю. Костриця, Й. Г. Рейтман ; за ред. Й. Г. Рейтмана ; Житомир. наук.-краєзнавче т-во дослід. Волині, Ін-т с.-г. Полісся. – Житомир : Житомир. обл. друкарня, 1997. – 238 с. : табл., фото.
 19. Костриця М. Ю. Природа і матеріальна культура Житомирщини / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця ; Житомир. науково-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. ін-т післядиплом. освіти, Держ. упр. еколог. безпеки в Житомир. обл., Житомир. обл. орг. СЖУ, Житомир. обл. орг. Всеукр. еколог. ліги. – Житомир : М. А. К., 1999. – 240 с. : фото.
 20. Костриця М. Ю., Пашківський Ф. Б. Бердичів : іст.-краєзн. нарис / М. Ю. Костриця, Ф. Б. Пашківський ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. орг. Нац. Спілки ж-стів України. – Житомир: М.А.К., 2000. – 72 c. : іл. – (Міста Житомирщини).
 21. Костриця М. Ю. Малинський район : географічний нарис для учнів / М. Ю. Костриця, Н. О. Музика, М. В. Опалинська. – Житомир ; Малин : Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, 2000. – 92 с. : іл.
 22. Костриця М. Ю. Лугинський район : географічний нарис для учнів / М. Ю. Костриця, П. Н. Таргонський, В. М. Янович ; [за ред. В. В. Косенко] ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. ін-т післядиплом. педосвіти, Від. освіти Лугинської райдержадміністрації. – Житомир : М.А.К., 2001. – 84 с. : табл., фото.
 23. Костриця М. Ю. ...Любив ту місцевість і почувався там добре... : Ігнаций Падеревський і Житомирський край = ...Lubil te miejscowosc i czul sie tam dobrze... : Ignacy J. Paderewski i kraj Zytomierski / М. Костриця, Г. Мокрицький ; пер. пол. А. Руда ; Польське наук. т-во в Житомирі, Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині. – Житомир : Волинь, 2001. – 94 с. : фото.
 24. Костриця М. Ю. Товариство дослідників Волині: історія, діяльність, постаті / М. Ю. Костриця ; Всеукр. спілка краєзнавців, Житомир. науково-краєзн. т-во дослідників Волині, Укр. геогр. т-во. – Житомир : М.А.К., 2001. – 360 с.
 25. Костриця М. Ю. Історико-географічний словник Житомирщини Т.1 : Абрамок-Йосипівка / М. Ю.Костриця, Р. Ю. Кондратюк ; Ін-т історії НАН України, Ін-т географії НАН України, Всеукр. Спілка краєзнавців, Укр. геогр. т-во, Житомир. науково-краєзн. т-во дослідників Волині, Держ. архів Житомир. обл., Житомир обл. ін-т післядиплом. педосвіти, Житомир обл. орг. НСЖУ. – Житомир : М. Г. Косенко, 2002. – 128 с. : іл.
 26. Костриця М. Ю. ...Нічого у нас в краї не знаю кращого... = ...w naszym kraju nie znam niczego pieknsejsztgo... : Zytomitrz w zeciu wybitntgo polskiego pisarza Jozefa Ignacego Kpaszewskiego / М. Ю. Костриця ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Т-во пол. культури ім. Ю.І. Крашевського на Житомирщині; Пер. пол. мовою Є.Сьвйонтецкі, Е. Міщук-Гілевич. – Житомир : Волинь, 2002. – 18 с. : іл.
 27. Костриця М. Ю. Педагог, учений, громадянин: І. Ю. Левицький / М. Ю. Костриця, П. П. Омельчак. – Житомир : М.Косенко, 2002. – 39 с.: іл. – (Вчені Житомирщини ; Вип. 1).
 28. Костриця М. Ю. Первісно-общинний лад на Житомирщині / М. Ю. Костриця, О. О. Тарабукін ; за заг. ред. М. Ю. Костриці ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Упр. культури Житомир. облдержадмін., Житомир. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти, Житомир. обл. орг. Нац. спілки журналістів України. – Житомир : Косенко М. Г., 2004. – 84 с. ; іл. – (Житомирщина: сторінки історії ; кн.1).
 29. Костриця М. Ю. Преображенський кафедральний собор у Житомирі / М. Ю. Костриця. – К. : Техніка, 2004. – 142 c. – (Нац. святині України).
 30. Костриця М. Ю. Історико-географічний словник Малинщини / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк, В. І. Тимошенко ; [ред. П. Т. Тронько] ; Житомир. науково-краєзн. т-во дослідників Волині, відділ освіти Малин. райдержадмін. – Малин : Малин. район. друк., 2005. – 72 с. : фото.
 31. Постаті землі Бердичівської : історико-краєзнавчі нариси / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец.: Ю. А. Мицик, П. В. Білоус ; Житомир. науково-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир обл. орг. НСЖУ, Бердичів. міськрада. – Житомир : Косенко М., 2005. – Т. 1. – 248 с. : іл.
 32. Постаті землі Бердичівської : історико-краєзнавчі нариси / М. Ю. Костриця ; ред. П. Т. Тронько ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир обл. орг. Нац. спілки журналістів України, Бердичів. міськрада. – Житомир : Косенко М., 2005. – Т. 2. – 240 с. : фото.
 33. Костриця М. Ю. Рідний край – Житомирщина : навч. посібник / М. Ю. Костриця ; Житомир. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти, Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. орг. Нац. спілки ж-стів України. – К. : МАПА, 2005. – 160 с. : іл.
 34. Костриця М. Ю. Хроніка великого поступу : до 15-річчя Житомирського науково-краєзнавчого товариства лослідників Волині (1990-2005 рр.) / М. Ю. Костриця ; Всеукр. спілка краєзнавців. – Житомир : [б. в.], 2005. – 47 с.
 35. Костриця М. Ю. Житомир / М. Ю. Костриця ; передм. П. Т. Тронько ; наук. ред.: П. Т. Тронько, Л. В. Баженов ; Всеукр. спілка краєзнавців, Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти, Житомир. обл. орг. Нац. спілки ж-стів України. – Житомир : Косенко М. Г., 2006. – 464 с. : іл.
 36. Костриця М. Ю. Українське географічне краєзнавство: теорія, історія, постаті, практика / М. Ю. Костриця. – Житомир : Косенко, 2006. – 444 с.
 37. Костриця М. Ю. Життя віддане науці: В. Г. Бондарчук / М. Ю. Костриця. – Житомир : Косенко, 2006. – 40 с. : фото. – (Вчені Житомирщини ; Вип. 4).
 38. Костриця М. Ю. З любов’ю до рідної України: П.Г.Шищенко / М. Ю. Костриця, Я. Б. Олійник, В. О. Шевченко ; Українське геогр. т-во. Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині. – Житомир : Косенко, 2006. – 40 с. : фото. – (Вчені Житомирщини. Вип. 5).
 39. Винокур І. С., Костриця М. Ю., Тарабукін О. О. Житомирщина: від ранніх слов’ян до Київської Русі : підруч. для учнів, студентів, вчителів / І. С. Винокур, М. Ю. Костриця, О. О. Тарабукін. – Житомир : Косенко, 2007. – 80 с. : іл.
 40. Костриця М. Ю. Географічне краєзнавство України: теоретико-методологічні засади, історія, практика : автореферат дисертації на здобуття наук. ступеня д-ра геогр. наук / М. Ю. Костриця. – Житомир : Косенко, 2007. – 32 с. : рис.
 41. Костриця М. Ю. Житомир в житті Юзефа Крашевського = Zytomierz w zyciu J.I. Kraszewskiego / М. Ю. Костриця, Г.П. Мокрицький. – Житомир : Волинь, 2007. – 16 с. : іл.
 42. Костриця М. Ю. Житомир : підручна книга з краєзнавства / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк. – 2-е вид., випр. та допов. – Житомир : Косенко, 2007. – 464 с. : іл.
 43. Костриця М. Ю. З берегів Тетерева – у вічність. О. Ольжич / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк ; [наук. ред. П. В. Білоус] ; Упр. культури і туризму Житомир. облдержадміністрації, Житомир. наук.-краєзнавче т-во дослідників Волині, Житомир. обл. ін-т післядипл. пед. освіти, Житомир. обл. краєзнавчий музей. – Житомир : Косенко, 2007. – 38 с. : фото. – (Вчені Житомирщини ; Вип. 6).
 44. Костриця М. Ю. Новоград-Волинський / М. Ю. Костриця. – Житомир : Косенко, 2007. – 92 с. : фото кольор. – (Міста Житомирщини ; Вип. 2).
 45. Костриця М. Ю. Закоханий у рідний край: В. В. Обозний / М. Ю. Костриця. – Житомир : В. Б. Котвицький, 2008. – 40 с. : фото. – (Вчені Житомирщини ; Вип. 9).
 46. Костриця М. Ю. Мріяв про незалежну Україну: І. А. Фещенко-Чопівський / М. Ю. Костриця ; [наук. ред. П. Т. Тронько] ; Всеукр. спілка краєзнавців. – Житомир : В. Котвицький, 2008. – 44 с. : фото. – (Вчені Житомирщини, Вип. 8).
 47. Костриця М. Ю. Найкращий знавець неорганічної природи України: П. А. Тутковський : історико-краєзнавчий нарис / М. Ю. Костриця. – Житомир : В. Котвицький, 2008. – 40 с. : фото. – (Вчені Житомирщини ; Вип. 7.).
 48. Костриця М. Ю. Співець морської романтики : Джозеф Конрад / М. Костриця. – Житомир : видання М Косенко, 2009. – 60 с. : іл. – (Уславлені імена Житомирщини. Вип. 1).
 49. Костриця М. Ю. М. М. Миклухо-Маклай і Україна / М. Костриця, В. Тимошенко. – Житомир : Полісся, 2011. – 80 с. : іл., фото.
 50. Костриця М. Ю. Солов'їна полісянка. Зоя Гайдай / М. Костриця ; [наук. ред. П. Т. Тронько] ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. краєзн. музей, Житомир обл. ін-т післядиплом. пед. освіти. – Житомир : Косенко М. , 2011. – 51 с. : портр., фото.
 51. Костриця М. Ю., Михайлишин О. Л. Храм Святого Василія в Овручі / М. Ю. Костриця, О. М. Михайлишин. – К. : Техніка, 2011. – 92 с. : рис. – (Нац. святині України).
 52. Костриця М. Ю. "Я в серці маю те, що не вмирає...". Леся Українка / М. Костриця ; [наук. ред. Л. В. Баженов] ; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. краєзн. музей, Житомир обл. ін-т післядиплом. пед. освіти. – Житомир : Косенко М. Г., 2012. – 63 с. : портр., фото. – (Уславлені імена Житомирщини ; Вип. 3).
Публікації в наукових збірниках, журналах, газетах
1975
1. Костриця М. «На площі біля костьолу…»: З книг нашого земляка (В. Г. Короленка про м. Житомир) / М. Костриця // Комс. зірка. – 1975. – 21 серп.
1976
2. Костриця М. На землі комунарів [про обеліск на могилі Каллера К. І. та обеліск ксаверівським комунарам] / М. Костриця // Комс. зірка. – 1976. – 19 серп.
1977
3. Костриця М. Новосілля привокзальної площі [опис і фото залізничного вокзалу 1897 р.] / М. Костриця // Комс. зірка. – 1977. – 1 січ.
1981
4. Костриця М. Екзамен здавали в бою/ М. Костриця // Рад. Житомирщина. – 1981. – 23 серп.
1983
5. Костриця М. Вулиця Черняховського / М. Костриця // Рад. Житомирщина. – 1983. – 11 груд.
6. Костриця М. Замкова гора / М. Костриця // Рад. Житомирщина. – 1983. – 5 черв.
1984
7. Костриця М. Адресами пам’яті [про будинки по вул. Советов] / М. Костриця // Рад. Житомирщина. – 1984. – 4 лип.
8. Костриця М. Вулиця нашої юності [про вул. Советов до революції 1917 р.] / М. Костриця // Рад. Житомирщина. – 1984. – 18 квіт.
9. Костриця М. З «Історії мого сучасника»: Штрихи до портрета міста 60-х років XIX ст. (у творах В. Г. Короленка) / М. Костриця // Комс. зірка. – 1984. – 11 верес.
10. Костриця М. Місто пам’ятає Купріна / М. Костриця // Комс. зірка. – 1984. – 24 листоп.
11. Костриця М. Пам’ятник великому поетові: Сьогодні – 185 років з дня народження Олександра Сергійовича Пушкіна / М. Костриця // Рад. Житомирщина. – 1984. – 6 черв.
1985
12. Костриця М., Мокрицький Г. Адреси старі і нові [вул. Щорса] / М. Костриця, Г. Мокрицький // Комс. зірка. – 1985. – 2 листоп.
13. Костриця М. Письменник, гуманіст, просвітитель [Ю. І. Крашевський] / М. Костриця // Зоря комунізму. – 1985. – 14 верес.
1986
14. Костриця М., Мокрицький Г. Житомирські адреси Кобзаря / М. Костриця, Г. Мокрицький // Зоря комунізму. – 1986. – 8 берез.
1988
15. Костриця М. Живлюще світло двох імен / М. Костриця // Комс. зірка. – 1988. – 25 серп.
1989
16. Костриця М., Мокрицький Г. Дослідники нашого краю / М. Костриця, Г. Мокрицький // Зоря комунізму. – 1989. – 13 груд.
1990
17. Костриця М., Мокрицький Г. Народознавець і ... «ворог народу» / М. Костриця, Г. Мокрицький // Зоря комунізму. – 1990. – 4 лип.
1991
18. Костриця М. Ю., Мокрицький Г. П. Народознавець і ворог народу (В. Г. Кравченко) / М. Ю. Костриця, Г. П. Мокрицький // Репресоване краєзнавство. – К. : Рідний край, 1991. – С. 84-93.
19. Костриця М. Ю., Мокрицький Г. П. Чорні дні і невідоме майбутнє В. Бруховського / М. Ю. Костриця, Г. П. Мокрицький // Репресоване краєзнавство. – К. : Рідний край, 1991. – С. 219.
1992
20. Костриця М. Вінніпег далекий і близький / М. Костриця // Житомирський вісн. – 1992. – 30 жовт.
21. Костриця М. Ю. Краєзнавству — наукову основу / М. Ю. Костриця // Географічне краєзнавство: сучасний стан і перспективи. – Житомир : Льонок, 1992. – С. 65–67.
1993
22. Костриця М. Давньосховища Волині / М. Костриця // Тези наукової конференції до 100-річчя Волинського єпархіального давньосховища / гол. редкол. Б. А. Кругляк. – Житомир, 1993. – С. 7–8.
23. Костриця М. Сувенір з Канади / М. Костриця // Житомирський вісн. – 1993. – 28 трав.
24. Костриця М. Ю. Актуальні проблеми волинського краєзнавства / М. Ю. Костриця // Тези Міжнародної наукової краєзнавчої конференції "Велика Волинь: минуле і сучасне" / [редкол. : М. Ю. Костриця (голова) та ін.]. – Житомир : [б. в.], 1993. – С. 6-8.
25. Костриця М. Ю. Духовенство в історії "Козацьких могил" / М. Ю. Костриця, С. І. Жилюк // Берестецька битва в історії України : тези ІV республік. наук.-теорет. конф., 19 черв. 1993 р. / упоряд. : І. Г. Пащук, В. Й. Сидорук. – Острів, 1993. – C. 23-24.
26. Костриця М. Ю. З історії етнографічного дослідження Полісся : історіографія, джерела, постаті / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Тези Міжнародної наукової краєзнавчої конференції "Велика Волинь: минуле і сучасне" / [редкол. : М. Ю. Костриця (голова) та ін.]. – Житомир : [б. в.], 1993. – С. 154-158.
27. Костриця М. Ю. Іван Огієнко – випускник Острозької гімназії / М. Ю. Костриця // Матеріали ІV наук.-краєзн. конф. "Остріг на порозі 900-річчя" / Наук.-краєзн. т-во"Спадщина". – Острiг, 1993. – C. 61-63.
28. Костриця М. Ю. Родина академіка В. Л. Омелянського та Остріг / М. Ю. Костриця, Р. П. Мокрицький // Матеріали ІV наук.-краєзн. конф. "Остріг на порозі 900-річчя" / Наук.-краєзн. т-во"Спадщина". – Острiг, 1993. – C. 63-65.
29. Костриця М. Сувенір з Канади / М. Костриця // Житомирський вісн. – 1993. – 28 трав.
1994
30. Костриця М. Відшукано могилу І. А. Фещенка-Чопівського / М. Костриця // Житомир. вісн. – 1994. – 1 лип.
31. Костриця М. З любов'ю до Волині: (наші першодруки) / М. Костриця // Велика Волинь: праці Житомир. науково-краєзн. т-ва дослідників Волині/ Житомир. науково-краєзн. т-во дослідників Волині. Житомир. обл. орг. Спілки ж-стів України. – Житомир : Журфонд, 1994. – Т. 15. – C. 70.
32. Костриця М. Повернення із забуття / М. Костриця // Велика Волинь : Праці Житомир. науково-краєзн. т-ва дослідників Волині / Житомир. науково-краєзн. т-во дослідників Волині. Житомир. обл. орг. Спілки ж-стів України. – Житомир : Журфонд, 1994. – Т. 15. – С. 63.
33. Костриця М. Повернення із забуття: : (з архіву рідної землі) / М. Костриця // Велика Волинь : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині/ Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині. Житомир. обл. орг. Спілки ж-стів України. – Житомир : Журфонд, 1994. – Т. 15. – C. 63.
34. Костриця М. Ю. Волинське краєзнавство: історія, здобутки, проблеми / М. Ю. Костриця // Велика Волинь : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині. Житомир. обл. орг. Спілки ж-стів України. – Житомир : Журфонд, 1994. – Т. 15. – С. 5-11.
35. Костриця М. Ю. До питання про наукові засади, зміст і структуру національного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Велика Волинь: минуле і сучасне : матеріали ІV міжнар. наук.-краєзн. конф., жовт. 1994 р. – Хмельницький; Ізяслав; Шепетівка, 1994. – С. 7-10.
36. Костриця М. Ю. До родоводу О. Д. Бланка, уродженця м. Старокостянтинова / М. Ю. Костриця // Духовні витоки Поділля: творці історії краю. – Хмельницький, 1994. – Ч. 1. – С. 275-277.
37. Костриця М. Ю. Житомир: від Магдебурзького права до губернського центра / М.Ю. Костриця // Житомир в історії Волині і України : тези Всеукр. наук. краєзн. конф. Житомир, 7-10 верес. 1994 року / Виконком Житомир. міськради нар. деп., Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. ін-т удосконалення вчителів, Житомир. орг. Спілки ж-стів України. – Житомир : ЖО СЖУ, 1994. – С. 5-10.
38. Костриця М. Ю. Житомирські адреси видатного історика України О. І. Барановича / М. Ю. Костриця // Велика Волинь: минуле і сучасне : матеріали ІV міжнар. наук.-краєзн. конф., жовт. 1994 р. – Хмельницький; Ізяслав; Шепетівка, 1994. – С. 80-81.
39. Костриця М. Ю. Таємні товариства на Волині (30-40-і роки ХІХ ст.) / М. Ю. Костриця // Матеріали V наук.-краєзн. конф. "Остріг на порозі 900-річчя" / Наук.-краєзн. т-во"Спадщина" ім. кн. Острозьких. – Острiг, 1994. – C. 54-57.
40. Костриця М. Ю. "Хроніки мого життя" І. А. Фещенко-Чопівського як краєзнавче джерело / М. Ю. Костриця // Матеріали V наук.-краєзн. конф. "Остріг на порозі 900-річчя" / Наук.-краєзн. т-во"Спадщина" ім. кн. Острозьких. – Острiг, 1994. – C. 57-60.
1995
41. Костриця М. Іван Огієнко – дослідник Волині / М. Костриця // Дивокрай: Хмельниччина волинська. – 1995. – № 1. – С. 78-81.
42. Костриця М. Обереги Уласа Самчука / М. Костриця // Житомирський вісник. – 1995. – 17 лют.
43. Костриця М. Про хміль і чеських колоністів: Житомир крізь призму століть / М. Костриця // Вільне слово. – 1995. – 10 берез.
44. Костриця М. Ю. Видатний геолог О. К. Ланге – уродженець Хмельниччини / М. Ю. Костриця // Поділля і Волинь у контексті історії українського національного відродження. – Хмельницький, 1995. – С. 284-285.
45. Костриця М. Ю. В краю Лесиних джерел : (Новоград-Волинський у житті Лесі Українки) / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Тези Всеукраїнської наук.-краєз. конф. з нагоди 200-річчя утворення Волинської губернії, 200-річчя Волинської єпархії та 200-річчя найменування міста Звягеля Новоград-Волинським «Звягель древній і вічно молодий», 13-16 верес. 1995 р. / [відп. ред. М. Ю. Костриця]. – Новоград-Волинський : [б.в.], 1995. – С. 101-103.
46. Костриця М. Ю., Жилюк С. І. Архієпископ Модест Стрельбицький – випускник Кам’янець-Подільської духовної семінарії / М. Ю. Костриця, С. І. Жилюк // Поділля і Волинь у контексті історії українського національного відродження. – Хмельницький : Доля, 1995. – С. 276-278.
47. Костриця М. Ю. Забуті імена полковників із Житомирщини / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк // Берестецька битва в історії України : матеріали і тези шостої наук.-теорет. конф., присвяч. 400 річчю з дня народження Богдана Хмельницького 24-25 черв. 1995 р./ Держ. іст.-мемор. заповідник «Поле Берестецької битви». – Рiвне, 1995. – C. 66-67.
48. Костриця М. Ю. З історії діяльності Товариства об’єднаних слов’ян / М. Ю. Костриця, М. М. Костриця // Тези Всеукраїнської наук.-краєзн. конф. з нагоди 200-річчя утворення Волинської губернії, 200-річчя Волинської єпархії та 200-річчя найменування міста Звягеля Новоград-Волинським "Звягель древній і вічно молодий", 13-16 верес. 1995 р. / [відп. ред. М. Ю. Костриця]. – Новоград-Волинський : [б.в.], 1995. – С. 17-19.
49. Костриця М. Ю. Климент Квітка – дослідник фольклору Волині / М. Ю. Костриця // Тези Всеукраїнської наук.-краєзн. конф. з нагоди 200-річчя утворення Волинської губернії, 200-річчя Волинської єпархії та 200-річчя найменування міста Звягеля Новоград-Волинським "Звягель древній і вічно молодий", 13-16 верес. 1995 р. / [відп. ред. М. Ю. Костриця]. – Новоград-Волинський : [б.в.], 1995. – С. 109-110.
50. Костриця М. Ю., Костриця Н. С. О. Я. Шумський: волинські сторінки біографії / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Горошківщина крізь призму століть : тези наук.-краєзн. конф. – Володарськ-Волинський ; Житомир, 1995. – С. 91-92.
51. Костриця М. Ю. Максим Паламарчук / М. Ю. Костриця // Південно-Східна Волинь: наука, освіта, культура. – Хмельницький; Шепетівка, 1995. – С. 21-23.
52. Костриця М. Ю. Мати невмирущої Лесі (Олена Пчілка і Волинь) / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Тези Всеукр. наук.-краєзн. конф. з нагоди 200-річчя утворення Волинської губернії, 200-річчя Волинської єпархії та 200-річчя найменування міста Звягеля Новоград-Волинським "Звягель древній і вічно молодий", 13-16 верес. 1995 р. / [відп. ред. М. Ю. Костриця]. – Новоград-Волинський : [б.в.], 1995. – С. 112-114.
53. Костриця М. Ю. Суспільно-територіальний комплекс як об’єкт краєзнавчих досліджень: До постановки питання про формування нових теоретико-методичних засад національного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Південно-Східна Волинь: Наука, освіта, культура : матеріали регіон. наук.-краєзн. конф. – Хмельницький; Шепетівка, 1995. – С. 238-241.
54. Костриця М. Ю. Товариство дослідників Волині: історичний досвід і сучасні завдання / М. Ю. Костриця // Український географічний журнал. – 1995. – № 4. – С. 50-53.
55. Костриця М. Ю. Утворення Волинської губернії / М. Ю. Костриця // Тези Всеукраїнської наук.-краєзн. конференції з нагоди 200-річчя утворення Волинської губернії, 200-річчя Волинської єпархії та 200-річчя найменування міста Звягеля Новоград-Волинським "Звягель древній і вічно молодий", 13-16 верес. 1995 р. / [відп. ред. М. Ю. Костриця]. – Новоград-Волинський : [б.в.], 1995. – С. 3-5.
1996
56. Костриця М., Кондратюк Р. Краєзнавець М. Трипольський і його нарис про Житомир / М. Костриця, Р. Кондратюк // Житомирський вісн. – 1996. – 19 лип.
57. Костриця М. Ю. Академік П. С. Погребняк і Житомирщина / М. Ю. Костриця // Урал в мініатюрі. – Житомир, 1996. – С. 228-231.
58. Костриця М. Ю. Видатний географ І. М. Маєргойз – уродженець Малинщини / М. Ю. Костриця // Малинщина у просторі і часі. – Малин, 1996. – С. 47-48.
59. Костриця М. Ю. М. М. Міклухо-Маклай і Житомирщина / М. Ю. Костриця // Урал в мініатюрі. – Житомир, 1996. – С. 225-227.
60. Костриця М. Ю. М. М. Миклухо-Маклай і Україна / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Малинщина у просторі і часі" 25-27 верес. 1996 р. / [відп. ред. М. Ю. Костриця]. – Малин : [б. в.], 1996. – С. 55-57.
61. Костриця М. Ю. Обласна наукова бібліотека : сторінки історії / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської наук.-краєзн. конф. до 130-річчя Житомирської обл. наук. універс. б-ки (23-25 травня 1996 р.) / Житомирське обл. управління культури; Житомир. обл. універс. наук. б-ка; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідів Волині. – Житомир : ВКФ "Поліграфіка". – 1996. – C. 15-17.
62. Костриця М. Ю. Роль товариства дослідників Волині в організації наукового дослідження Житомирщини (1900-1920 рр.) / М. Ю. Костриця // Урал в мініатюрі. – Житомир, 1996. – С. 200-205.
63. Костриця М. Ю. Творець архітектурних шедеврів Києва (зодчий Анатолій Добровольський – уродженець Малинщини) / М. Ю. Костриця // Малинщина у просторі і часі. – Малин, 1996. – С. 43-44.
64. Костриця М. Ю. "Труды общества Волыни" (1902-1920 рр.), "Праці Житомирського науково-краєзнавчого Товариства дослідів Волині" (1994 р.) та "Літопис Волині" (Вінніпег, Канада, 1953-1992 рр.) як краєзнавче джерело / М. Ю. Костриця, Л. П. Матюхова // Матеріали Всеукраїнської наук.-краєзн. конф. до 130-річчя Житомир. наук. обл. універс. б-ки (23-25 травня 1996 р.) / Житомир. обл. управл. культури; Житомирська обласна універсальна наукова бібліотека; Житомирське науково-краєзнавче товариство дослідів Волині. – Житомир : ВКФ "Поліграфіка". – 1996. – C. 213-231.
1997
65. Костриця М. Ю. Актуальні питання теорії національного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Українська національна ідея: історія і сучасність : наук. зб., присвячений 80 річчю УНР, 90 річчю від дня народження О. Ольжича. – Житомир, 1997. – С. 68-70.
66. Костриця М. Ю. Житомирські сторінки життя О. Ольжича / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк // Українська національна ідея: історія і сучасність : матеріали Всеукр. наук.-краєзн. конф. 25-27 черв. 1997 р. / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : Журфонд, 1997. – С. 47-50.
67. Костриця М. Ю. Законотворча діяльність Центральної Ради на Житомирщині (28 січня – 8 березня 1918 року) / М. Ю. Костриця // Українська національна ідея: історія і сучасність : матеріали Всеукр. наук.-краєзн. конф. 25-27 черв. 1997 р. / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : Журфонд, 1997. – С. 5-7.
68. Костриця М. Ю. З полону забуття: етнограф Никанор Дмитрук / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Житомирщина крізь призму століть", 17-19 верес. 1997 р. / [відп. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : Журфонд, 1997. – С. 136-138.
69. Костриця М. Ю. І. А. Фещенко-Чопівський – автор праць з економічної географії / М. Ю. Костриця // Український географічний журнал. – 1997. – № 2. – С. 65-66.
70. Костриця М. Ю., Костриця Н. С. Косачі – рід древній (До питання про родовід Лесі Українки) / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Твоєму йменню вічно пломеніти : матеріали наук. конф. до 125-річчя від дня народж. Лесі Українки (м. Новоград-Волинський, 24 лют. 1996 р.) / Житомир. обл. краєзн. музей, Виконком Новоград-Волин. міської Ради народних депутатів. – Новоград-Волинський, 1997. – С. 11.
71. Костриця М. Ю. М. В. Лисенко і Житомирщина / М. Ю. Костриця // VIII Всеукраїнська наукова конференція «Історичне краєзнавство і культура». – К. ; Х., 1997. – С. 142-145.
72. Костриця М. Ю. Образ «Малої Батьківщини» у творчості Лесі Українки: фольклорно-етнографічний аспект / М. Ю. Костриця // Твоєму йменню вічно пломеніти : матеріали наук. конф. до 125-річчя від дня народж. Лесі Українки (м. Новоград-Волинський, 24 лют. 1996 р.) / Житомир. обл. краєзн. музей, Виконком Новоград-Волин. міської Ради народних депутатів. – Новоград-Волинський, 1997. – С. 7-9.
73. Костриця М. Ю. О. Ольжич в спогадах Уласа Самчука (жовтень 1941 - лютий 1942 рр.) / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Українська національна ідея: історія і сучасність : матеріали Всеукр. наук.-краєзн. конф. 25-27 черв. 1997 р. / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : Журфонд, 1997. – С. 55-57.
74. Костриця М. Ю. Основні етапи формування територіального устрою Житомирщини / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Житомирщина крізь призму століть" 17-19 верес. 1997 р. / [відп. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : Журфонд, 1997. – С. 5-8.
75. Костриця М. Ю. Павло Постоєв: краєзнавець, географ, педагог / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Житомирщина крізь призму століть", 17-19 верес. 1997 р. / [відп. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : Журфонд, 1997. – Т. 16. – С. 142-144.
76. Костриця М. Ю. Польські етнографи і фольклористи-дослідники Волині / М. Ю. Костриця // VIII Всеукраїнська наукова конференція «Історичне краєзнавство і культура». – К. ; Х., 1997. – С. 251-253.
77. Костриця М. Ю. "Просвіта" в Житомирі: сторінки історії / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк // Українська національна ідея: історія і сучасність : матеріали Всеукр. наук.-краєзн. конф. 25-27 черв. 1997 р. / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : Журфонд, 1997. – С. 21-23.
78. Костриця М. Ю. Розвиток і становлення етнографічного краєзнавства на Волині-Житомирщині / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Житомирщина крізь призму століть", 17-19 верес. 1997 р. / [відп. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : Журфонд, 1997. – С. 99-103.
79. Костриця М. Ю. «Українське слово»: житомирські сторінки історії газети / М. Ю. Костриця // Українська періодика: історія і сучасність. – Львів, 1997. – С. 135-136.
80. Костриця М. Ю. Ф. О. Туманський — автор першої програми краєзнавчого дослідження України / М. Ю. Костриця // ACADEMIA на пошану професора Леоніда Антоновича Коваленка: До 90 річчя від дня народження. – Т. І. Історичні дослідження. – Кам’янець-Подільський, 1997. – С. 105-106.
81. Костриця М. Ю. Чорнобильська трагедія: проблеми збереження пам’яток матеріальної і духовної культури Житомирщини / М. Ю. Костриця // Житомирщина крізь призму століть. – Житомир, 1997. – С. 111.
1998
82. Костриця М. Провідник українізації – Олександр Якович Шумський / М. Костриця // Минуле і сучасне Волині : Олександр Цинкаловський і Волинь : матеріали 9-ї наукової історико-краєзнавчої міжнародної конференції 20-23 січня 1998 року / Держ.архів Волинської області. – Луцьк : Надстир’я, 1998. – C. 66-68.
83. Костриця М. Тадеуш Боровський: письменник трагічного таланту / М. Костриця // Минуле і сучасне Волині : Олександр Цинкаловський і Волинь : матеріали 9-ї наукової історико-краєзнавчої міжнародної конференції 20-23 січня 1998 року / Держ.архів Волинської області. – Луцьк : Надстир’я, 1998. – C. 68-69.
84. Костриця М. Ю. Академік С. Л. Рудницький – фундатор українського географічного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Краєзнавство і туризм: освіта, виховання, стиль життя : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., Херсон, 1–3 жовт., 1998. – К. : Реформа, 1998. – С. 238-240.
85. Костриця М. Ю. Гійом Левассер де Боплан – етнограф, краєзнавець України / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Національні меншини Правобережної України: історія і сучасність: Волинь, 1998. – Т. 18. – C. 190-192.
86. Костриця М. Ю. Життя і смерть професора Є. А. Рихліка / М. Ю. Костриця // Національні меншини Правобережної України: історія і сучасність. – Житомир : Волинь, 1998. – Т. 18. – С. 163-165.
87. Костриця М. Ю. Збагачення духовної культури педагогічних і учнівських кадрів засобами краєзнавчої роботи / М. Ю. Костриця // Матеріали обласної науково-практичної конференції 20-21 травня 1998 року  "Роль краєзнавства в духовному збагаченні особи", обласна науково-практична конференція (1998 ; Житомир). – Житомир : вид. газ. "Житомир", 1998. – С. 3-16.
88. Костриця М. Ю. Наукове географічне краєзнавство: до питання про предмет і об’єкт вивчення / М. Ю. Костриця // Український географічний журнал. – 1998. – № 4. – С. 37-39.
89. Костриця М. Ю. П. А.Тутковський – видатний український дослідник Полісся / М. Ю. Костриця // Українське Полісся: вчора, сьогодні, завтра. – Луцьк, 1998. – С. 16-19.
90. Костриця М. Ю. Підземні ходи Житомира / М. Ю. Костриця // Минуле і сучасне Волині: літописні міста і середньовічна культура : наук. зб. : матеріали VIII Волин. обл. іст.-краєзн. конф. 27-28 листоп. 1995 р. / відп. ред. Г. В. Бондаренко. – Луцьк : Надстир'я, 1998. – C. 71-74.
91. Костриця М. Ю. С. А. Липко – дослідник Південно-Східної Волині / М. Ю. Костриця // Поділля і Південно-Східна Волинь в роки визвольної війни українського народу середини XVII століття. – Стара Синява, 1998. – С. 255-258.
1999
92. Костриця М. Джозеф Конрад – наш земляк/ М. Костриця // Зарубіжна література. – 1999. – № 47. – С. 3.
93. Костриця М. Дослідник Волині фольклорист Климент Квітка / М. Костриця // Олена Пчілка і Волинь : матеріли наук.-практ. конф. 29-30 черв. 1999 р. : наук. зб. – Луцьк, 1999. – C. 78-79.
94. Костриця М. Його мета – незалежна Україна / М. Костриця // Літопис Волині = Litopys Volyni : наук.-попул. збірник волинознавства / Ін-т Дослідів Волині ; відп. ред. С. Радчук ; ред. П. Данилюк. – Вінніпег : Ін-т Дослідів Волині ; Волинь, 1999. – Ч. 19-20. – С. 173-176 : фото.
95. Костриця М. Новоград-Волинський у життєвій і творчій долі Лесі Українки / М. Костриця, Н. Костриця // Олена Пчілка і Волинь : матеріли наук.-практ. конф. 29-30 черв. 1999 р. : наук. зб. – Луцьк, 1999. – C. 80-83.
96. Костриця М. Ю. Бердичів у життєвій і творчій долі Василя Гроссмана / М. Ю. Костриця // Бердичівська земля в контексті історії України. – Житомир : М.А.К., 1999. – Т. 19. – С. 134-136.
97. Костриця М. Ю. Бібліографічний покажчик А. І. Лященка "Волынские губернские ведомости (1838-1887)" як краєзнавче джерело / М. Ю. Костриця // Бердичівська земля в контексті історії України. – Житомир : М.А.К., 1999. – Т. 19. – С. 165-170.
98. Костриця М. Ю. Верхівня у малюнках Наполеона Орди / М. Ю. Костриця // Бердичівська земля в контексті історії України. – Житомир : М.А.К., 1999. – Т. 19. – С. 12-13 : мал.
99. Костриця М. Ю. Видатний фізикохімік В. С. Фінкельштейн / М. Ю. Костриця // Бердичівська земля в контексті історії України. – Житомир : М.А.К., 1999. – Т. 19. – С. 141-142.
100. Костриця М. Ю. Густав Олізар як явище українсько-польсько-російських культурних взаємин першої половини XIX ст. / М. Ю. Костриця // Поляки на Хмельниччині: погляд крізь віки. – Хмельницький, 1999. – С. 526-538.
101. Костриця М. Ю. Класик анлійської літератури Джозеф Конрад – наш земляк / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Бердичівська земля в контексті історії України. – Житомир : М.А.К., 1999. – Т. 19. – С. 130-131.
102. Костриця М. Ю., Костриця М. М. Розвиток краєзнавства на Житомирщині в період становлення української державності (90-ті роки XX ст.) / М. Ю. Костриця, М. М. Костриця // Краєзнавство. – К. : Всеукраїнська спілка краєзнавців, 1999. – № 1. – С. 107-111.
103. Костриця М. Ю. Польський письменник Милковський – уродженець Поділля / М. Ю. Костриця // Поляки на Хмельниччині: погляд крізь віки. – Хмельницький, 1999. – С. 539.
104. Костриця М. Ю. Сільськогосподарська і промислово-реміснича виставка 1901 р. в Бердичеві / М. Ю. Костриця // Бердичівська земля в контексті історії України. – Житомир : М.А.К., 1999. – Т. 19. – С. 86-87.
105. Костриця М. Ю. «Словнік географічни крулевства польського і інших краюв слов’янських» як краєзнавче джерело дослідження Поділля / М. Ю. Костриця // Поляки на Хмельниччині: погляд крізь віки. – Хмельницький, 1999. – С. 42-43.
2000
106. Костриця М. Академік М. П. Дашкевич – дослідник Болохівської землі / М. Костриця // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції "Болохівщина: земля і люди", 23-24 черв. 2000р. – Хмельницький; Стара Синява; Любар : [б. в.], 2000. – С. 287-288 : фото.
107. Костриця М. Звягельщина – Болохівська земля: до історії краєзнавчого дослідження / М. Костриця // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції "Болохівщина: земля і люди", 23-24 черв. 2000р. – Хмельницький; Стара Синява; Любар : [б. в.], 2000. – С. 289-294.
108. Костриця М. Іван Іванцов: повернення з небуття / М. Костриця // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції "Болохівщина: земля і люди", 23-24 черв. 2000 р. – Хмельницький; Стара Синява; Любар : [б. в.], 2000. – С. 244-246 : фото.
109. Костриця М. Іван Фещенко-Чопівський: тернистий шлях українця / М. Костриця, І. Чопівська-Богун // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції "Болохівщина: земля і люди", 23-24 черв. 2000р. – Хмельницький; Стара Синява; Любар : [б. в.], 2000. – С. 234-240 : фото.
110. Костриця М. Товариство "Волинь", Інститут дослідів Волині у Вінніпезі та їх внесок у скарбницю волинознавства / М. Костриця, С. Радчук // Житомирщина на зламі тисячоліть : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М.А.К., 2000. – Т. 21. – С. 26-29.
111. Костриця М. Товариство дослідників Волині крізь призму XX століття // Краєзнавство. – Кам'янець-Подільський : Абетка, 2000. – № 1. – С. 31.
112. Костриця М. Ю. Витоки географічного краєзнавства в Україні / М. Ю. Костриця // Географія та основи економіки в школі. – 2000. – № 1. – С. 31-32; № 2. – С. 34-36.
113. Костриця М. Ю. Академік І. С. Винокур – дослідник і краєзнавець Волині-Житомирщини / М. Ю. Костриця // Давня і середньовічна історія України. – Кам’янець-Подільський, 2000. – С. 32-37.
114. Костриця М. Ю. Академік І. С. Винокур – дослідник і краєзнавець Волині-Житомирщини / М. Ю. Костриця // Житомирщина на зламі тисячоліть : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М.А.К., 2000. – Т. 21. – С. 365-366 : фото.
115. Костриця М. Ю. Внесок професора О. А. Івановського у розвиток шкільного географічного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Краєзнавство і туризм: освіта, виховання, стиль життя. – К., 2000. – С. 169-172.
116. Костриця М. Ю. Географічне краєзнавство в системі національного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Житомирщина на зламі тисячоліть : наук. зб. “Велика Волинь” : пр. Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині. – Житомир : М.А.К., 2000. – Т. 21. – С. 197-198.
117. Костриця М. Ю. До питання про “витоки” і “початки” географічного краєзнавства в Україні / М. Ю. Костриця // Україна та глобальні процеси: географ. вимір : зб. наук. праць : у 3 х т. – К. ; Луцьк : Вежа, 2000. – Т. 1. – С. 338-341.
118. Костриця М. Ю. Дослідник Полісся / М. Ю. Костриця // Житомирщина на зламі тисячоліть : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М.А.К., 2000. – Т. 21. – С. 364-365.
119. Костриця М. Ю. Житомирський обласний інститут удосконалення вчителів: сторінки історії / М. Ю. Костриця, В. М. Трохименко // Житомирщина на зламі тисячоліть : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М.А.К., 2000. – Т. 21. – С. 177-180.
120. Костриця М. Ю. З історії становлення шкільного географічного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Краєзнавство і туризм: освіта, виховання, стиль життя : матеріали II міжнар. наук.-практ. конф. Херсон, 9–11 листоп. 2000 р. – К. : Карбон ЛТД, 2000. – С. 166-169.
121. Костриця М. Ю. Краєзнавчі дослідження Т. Г. Шевченка на Волині / М. Ю. Костриця // Тарас Шевченко і українська культура XXI століття : зб. наук. праць за матеріалами Всеукр. симпоз., 19–20 трав. 2000 р. – Кам’янець-Подільський, 2000. – С. 152-155.
122. Костриця М. Ю. Краєзнавство Звягельщини: історія, здобутки, проблеми / М. Ю. Костриця // Житомирщина на зламі тисячоліть : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М.А.К., 2000. – Т. 21. – С. 48-51.
123. Костриця М. Ю. Курс “Географія рідного краю”: досвід і проблеми / М. Ю. Костриця // Географічна наука та освіта в Україні : зб. наук. праць. – К. : Фітосоціоцентр, 2000. – С. 17.
124. Костриця М. Ю. Метр українського краєзнавства / М. Ю. Костриця // Житомирщина на зламі тисячоліть : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М.А.К., 2000. – Т. 21. – С. 363-363 : фото.
125. Костриця М. Ю. Мріяв про незалежну Україну / М. Ю. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2000. – Вип. 2. – С. 15-19.
126. Костриця М. Ю. Професор О. А. Івановський та його внесок в українську географію / М. Ю. Костриця // Проблеми безперервної географічної освіти і картографії : зб. наук. праць. – К. : Антекс, 2000. – Вип. 1. – С. 155-158.
127. Костриця М. Ю. Справа "хмелярів": довгий шлях до правди / М. Ю. Костриця // Житомирщина на зламі тисячоліть : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М.А.К., 2000. – Т. 21. – С. 167-168 : фото.
128. Костриця М. Ю. Товариство дослідників Волині: До сотої річниці його заснування (1900–2000 рр.) / М. Ю. Костриця // Берегиня. – 2000. – № 2. – С. 3-11.
129. Костриця М. Ю. Товариство дослідників Волині крізь призму XX століття / М. Ю. Костриця // Краєзнавство. – 2000. – № 1/2. – С. 26-31.
130. Костриця М. Ю. Топографічні описи як краєзнавче географічне джерело (кінець ХVIII — початок XIX ст.) / М. Ю. Костриця // Історія української географії і картографії: проблеми і перспективи : матеріали Другої Всеукр. наук. конф. – Тернопіль, 2000. – С. 101-104.
2001
131. Костриця М. Ю. Видатний піаніст і композитор Ігнаций Падеревський (до 60-річчя від дня смерті) / М. Ю. Костриця // Міжнаціональні відносини в контексті українського державотворення: історія та сучасність. – Кам’янець-Подільський, 2001. – С. 196-198.
132. Костриця М. Ю. Географічне краєзнавство в системі національного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Краєзнавство. – Кам'янець-Подільський : Абетка, 2001. – № 1-4. – С. 44-46.
133. Костриця М. Ю. Географічне краєзнавство: поступ у III тисячоліття / М. Ю. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2001. – Вип. 4. – С. 8-11.
134. Костриця М. Ю. Краєзнавча діяльність волинського губернського статистичного комітету / М. Ю. Костриця // Наукові праці. – Кам’янець-Подільський, 2001. – Т. 5. – С. 29-40.
135. Костриця М. Ю. Острозький інвентар 1620 року як унікальне економіко-географічне джерело / М. Ю. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2001. – Вип. 4. – С. 73-75.
136. Костриця М. Ю. Початки географічного краєзнавства в Україні (ХVIII – 50 ті роки XIX століття) / М. Ю. Костриця // Географія та основи економіки в школі. – 2001. – № 1. – С. 44-45; № 3. – С. 35-37; № 6. – С. 25-26.
137. Костриця М. Ю. Син болохівської землі (до 70-річчя С. А. Липка) / М. Ю. Костриця // Міжнаціональні відносини в контексті українського державотворення: історія та сучасність : Міжнар. наук. «круглий стіл» у дні проведення в Хмельницькій обл. Міжнар. фест. нац. культур : укр., рос., пол., вірмен., євр., литов., турец., 15 верес. 2001 р., м. Кам’янець-Подільський. – Кам’янець-Подільський, 2001. – С. 193-196.
2002
138. Костриця М. Аркадій Лященко – редактор, бібліограф, історик літератури, краєзнавець / М. Костриця // Українська періодика : історія і сучасність : доп. та повідомл. VІІ Всеукр. наук.-теорет. конф., Львів, 17–18 трав. 2002 р. / НАН України, ЛНБ ім. В. Стефаника, НДЦ періодики ; за ред. М. М. Романюка. – Л., 2002. – С. 632–635.
139. Костриця М. Шлях у науку проліг із Полісся : До 70-річчя Івана Левицького / М. Костриця // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2002. – № 24. – С. 8-9.
140. Костриця М. Ю. Адміністративний район як об’єкт географічного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Проблеми безперервної географічної освіти і картографії : зб. наук. праць. – Вінниця : Консоль, 2002. – Вип. 3. – С. 36-38.
141. Костриця М. Ю. Василь Скуратівський – дослідник духовних скарбів Полісся / М. Ю. Костриця // Історія міст і сіл Великої Волині : у 2 ч. – Житомир : Косенко М. Г. , 2002. – Т. 25, Ч. 2. – С. 192-195.
142. Костриця М. Ю. Василь Скуратівський – дослідник духовних скарбів Полісся / М. Ю. Костриця // Проблеми етнології, фольклористики, мистецтвознавства Поділля та Південно-Східної Волині: історія і сучасність. – Кам’янець-Подільський, 2002. – С. 32-34.
143. Костриця М. Ю. Внесок професора Олексія Івановського в українську географію / М. Ю. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2002. – Вип. 5. – С. 13-14.
144. Костриця М. Ю.“Географія рідного краю”: ретроспективний погляд крізь XX століття / М. Ю. Костриця // Регіональне географічне краєзнавство: теорія і практика : матеріали другого Всеукр. наук. семінару. – Тернопіль, 2002. – Ч. 1. – С. 75-81.
145. Костриця М. Ю. Геолого-географічні студії у Товаристві дослідників Волині (1900–1920) / М. Ю. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2002. – Вип. 6. – С. 49-54.
146. Костриця М. Ю. До питання про формування сучасних теоретико-методичних засад національного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Архіви – скарбниця людської пам'яті. – Житомир : Волинь, 2002. – Т. 26. – С. 9-13.
147. Костриця М. Ю. Зоя Гайдай: нові факти до життєпису співачки / М. Ю. Костриця, О. Г. Карагедова // Архіви – скарбниця людської пам'яті. – Житомир : Волинь, 2002. – Т. 26. – С. 99-103 : іл.
148. Костриця М. Ю. З полону забуття: етнограф Ніканор Дмитрук / М. Ю. Костриця// Житомирщина крізь призму століть. – Житомир, 1997. – С. 136-138.
149. Костриця М. Ю. Історія міст і сіл Житомирщини: досвід створення і проблеми перевидання / М. Ю. Костриця // Історія міст і сіл Великої Волині / Житомир. обл. держадмін., Всеукр. Спілка краєзнавців, Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Упр. культури Житомир. обл. держадмін., Житомир. обл. краєзн. музей, Житомир обл. ін-т післядиплом. педосвіти, ЖООНСЖ України, Виконком Коростен. міськради, Коростен. райдержадмін, Коростен. регіон. від-ня Т-ва дослідників Волині, Коростен. краєзн. музей. – Житомир : Косенко М. Г., 2002. – Т. 25. Ч. 1. – С. 10-14.
150. Костриця М. Ю. Краєзнавчі студії в епістолярній спадщині І. І. Огієнка / М. Ю. Костриця // Вісн. Житомир. педагогічного ун-ту. – 2002. – № 9. – С. 21-23.
151. Костриця М. Ю. Михайло Кудрицький – визначний метеоролог і краєзнавець України / М. Ю. Костриця // Регіональне географічне краєзнавство: теорія і практика : матеріали другого Всеукр. наук. семінару. – Тернопіль, 2002. – Ч. 1. – С. 36–39.
152. Костриця М. Ю. Національне краєзнавство: актуальні питання теорії і методології / М. Ю. Костриця // Історичне краєзнавство в системі освіти України: здобутки, проблеми, перспективи : наук. зб. – Кам’янець-Подільський : Абетка-НОВА, 2002. – С. 3-9.
153. Костриця М. Ю. Невичерпне джерело духовності (До 100-річчя видавничої діяльності Товариства дослідників Волині (1902-2002 рр.) / М. Ю. Костриця // Історія міст і сіл Великої Волині / Житомир. обл. держадмін., Всеукр. Спілка краєзнавців, Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Упр. культури Житомир. обл. держадмін., Житомир. обл. краєзн. музей, Житомир обл. ін-т післядиплом. педосвіти, ЖООНСЖ України, Виконком Коростен. міськради, Коростен. райдержадмін, Коростен. регіон. від-ня Т-ва дослідників Волині, Коростен. краєзн. музей : Косенко М.Г., 2002. – Т. 25. Ч. 1. – C. 5-9.
154. Костриця М. Ю. Професор Кость Дубняк: забута постать української географії і краєзнавства / М. Ю. Костриця // Наук. записки Тернопільського держ. педагогічного ун-ту. – 2002. – № 2. – С. 43-45. – (Географія).
155. Костриця М. Ю. Роль волинських губернаторів у розвитку краєзнавчого руху в 50-70-х роках XIX ст. / М. Ю. Костриця // Наукові праці. – Кам’янець-Подільський, 2002. – Т. 8. – С. 238-243.
156. Костриця М. Ю. Син України і Білорусії (До 65-річчя С. Ф. Зубовича) / М. Ю. Костриця // Історія міст і сіл Великої Волині : у 2 ч. – Житомир : Косенко М. Г. , 2002. – Т. 25. Ч. 2. – С. 224-225.
157. Костриця М. Ю. Слідами листів М. В. Гоголя до В. В. Тарновського (старшого) в Житомир / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Історія міст і сіл Великої Волині : у 2 ч. – Житомир : Косенко М. Г., 2002. – Т. 25. Ч. 2. – С. 11-13.
158. Костриця М. Ю. Створимо інститут літописців / М. Ю. Костриця, Г. П. Мокрицький // Історія міст і сіл Великої Волині / Житомир. обл. держадмін., Всеукр. Спілка краєзнавців, Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Упр. культури Житомир. обл. держадмін., Житомир. обл. краєзн. музей, Житомир обл. ін-т післядиплом. педосвіти, ЖООНСЖ України, Виконком Коростен. міськради, Коростен. райдержадмін, Коростен. регіон. від-ня Т-ва дослідників Волині, Коростен. краєзн. музей. – Житомир : Косенко М. Г., 2002. – Т. 25. Ч. 1. – С. 16-18.
159. Костриця М. Ю. Товариство дослідників Волині: 100 років видавничої діяльності (1902–2002 рр.) / М. Ю. Костриця // Історія української науки на межі тисячоліть : зб. наук. пр. – К., 2002. – Вип. 8. – С. 150-157.
160. Костриця М. Ю. Шлях в науку проліг з Полісся (до 70-річчя І. Ю. Левицького) / М. Ю. Костриця // Історія міст і сіл Великої Волині : у 2 ч. – Житомир : Косенко М. Г., 2002. – Т. 25. Ч. 2. – С. 218-223.
2003
161. Костриця М. Давнина і сучасність у працях Петра Білоуса / М. Костриця // Бібліографія наукових праць Білоуса Петра Васильовича, доктора філологічних наук, професора кафедри української літератури Житомирського державного педагогічного університету імені Івана Франка. – Житомир : ЖДУ ім. І. Франка, 2003. – С. 1-3.
162. Костриця М. Професор Павло Постоєв: учений, краєзнавець, громадянин / М. Костриця // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2003. – № 20. – С. 18-20.
163. Костриця М. Ю. Антон Андржейовський – дослідник флори Волині / М. Ю. Костриця, П. Н. Таргонський // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Поляки на Волині: історія і сучасність", 17-19 жовт. 2003 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : видання М. Косенко, 2003. – С. 251-253.
164. Костриця М. Ю. Археолог і геолог Готфрид Оссовський: сторінки біографії / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Поляки на Волині: історія і сучасність", 17-19 жовт. 2003 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : видання М. Косенко, 2003. – С. 263-268.
165. Костриця М. Ю. Давнина і сучасність у працях Петра Білоуса / М. Ю. Костриця // Духовні витоки Житомирщини : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М. Косенко, 2003. – Т. 29. – С. 325-327.
166. Костриця М. Ю. До питання про періодизацію українського географічного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Географічна наука і освіта в Україні : тези доповідей II міжнар. наук.-практ. конф., Київ, 26–27 берез. 2003 р. – К. : ВГЛ: “Обрії”, 2003. – С. 267-268.
167. Костриця М. Ю. Житомирський театр: міфи і реальність / М. Ю. Костриця // Духовні витоки Житомирщини : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М. Косенко, 2003. – Т. 29. – С. 95-103.
168. Костриця М. Ю. Невільник честі: житомирський уродженець Володимир Короленко / М. Ю. Костриця // Духовні витоки Житомирщини : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М. Косенко, 2003. – Т. 29. – С. 5-11.
169. Костриця М. Ю. Періодизація українського географічного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Студії з архівної справи та документознавства. – К., 2003. – Т. 9. – С. 39-42.
170. Костриця М. Ю. Полонініана у видавничій діяльності Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Поляки на Волині: історія і сучасність", 17-19 жовт. 2003 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : видання М. Косенко, 2003. – С. 3-9.
171. Костриця М. Ю. Роль товариства дослідників Волині у розвитку культурно-національного руху на початку XX ст. / М. Ю. Костриця // Краєзнавство. – Кам'янець-Подільський : Абетка, 2003. – № 1-4. – С. 66-69.
172. Костриця М. Ю. Спогади і мемуари про житомирський театр як краєзнавче джерело / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Духовні витоки Житомирщини : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М. Косенко, 2003. – Т. 29. – С. 104-111 : фото.
173. Костриця М. Ю. Українознавство і краєзнавство: точки дотику і взаємодії / М. Ю. Костриця // Праці Наукового товариства ім. Шевченка. – Т. ХІ : матеріали міжнар. наук. конф. “Актуальні проблеми географічного українознавства на зламі тисячоліть” (до 100 річчя від дня народження Володимира Кубійовича). Львів, 7–8 листопада 2000 р. – Львів : Наук. т-во ім. Шевченка, 2003. – С. 346-348.
2004
174. Костриця М. Етнографічна діяльність товариства дослідників Волині (1900-1920 рр.) / М. Костриця // Західне Полісся: історія та культура : матеріали наук.-практ. конф. присв. 30-річчю Сарненського історико-етнографічного музею. – Рівне, 2004. – С. 40-46.
175. Костриця М. Роль Товариства дослідників Волині в становленні історико-археологічних досліджень краю на початку ХХ століття / М. Костриця // Минуле і сучасне Волині та Полісся: історія сіл і міст Західного Полісся. Маневиччина : матеріали XIII Волин. наук. іст.-краєзн. конф. смт. Маневичі – с. Кукли, 14 квіт. 2004 р. : зб. наук. пр. / упоряд. Г. Бондаренко, упоряд. А. Силюк, уклад. П. Хомич. – Луцьк : Волин. обл. т-во краєзн, 2004. – C. 43-46.
176. Костриця М. Ю. Вивчення історії географічного краєзнавства – важливий напрям наукових досліджень / М. Ю. Костриця // Проблеми безперервної географічної освіти і картографії : зб. наук. праць. – Вінниця : Антекс-УЛТД, 2004. – Вип. 4. – С. 159-162.
177. Костриця М. Ю. Внесок професора Павла Постоєва у розвиток географічного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2004. – Вип. 9. – С. 28-30.
178. Костриця М. Ю. Географічно-краєзнавчі дослідження в роки Другої світової війни // Історія України. Маловідомі імена, події, факти : зб. ст. – К. : Інститут історії України НАН України, 2004. – Вип. 26. – С. 134-141.
179. Костриця М. Ю. Житомир: право бути центром Волинської губернії / М. Ю. Костриця // Житомиру – 1120 (884-2004) : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця ; Житомир. облдержадмін; Житомир. облрада; Житомир. міськрада; Упр. культури Житомир. облдержадмін.; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині; ЖООНСЖУ; Житомир. обл. краєзн. музей; Житомир. обл. ін-т післядиплом. педосвіти; Житомир. обл. наук. універс. б-ка. – Житомир : М. Косенко, 2004. – Т. 31. – С. 24-26.
180. Костриця М. Ю. Краєзнавча діяльність Південно-Західного відділу Російського географічного товариства у Києві (1873–1876 рр.) / М. Ю. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2004. – Вип. 10. – С. 27-32.
181. Костриця М. Ю. Магдебурзьке право в Житомирі / М. Ю. Костриця // Житомиру – 1120 (884-2004) : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця ; Житомир. облдержадмін; Житомир. облрада; Житомир. міськрада; Упр. культури Житомир. облдержадмін.; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині; ЖООНСЖУ; Житомир. обл. краєзн. музей; Житомир. обл. ін-т післядиплом. педосвіти; Житомир. обл. наук. універс. б-ка. – Житомир : М. Косенко, 2004. – Т. 31. – С. 19-23.
182. Костриця М. Ю. Настоятелі і священнослужителі Свято-Преображенського кафедрального собору в Житомирі (кінець ХІХ – поч. ХХ ст.) / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк // Житомиру – 1120 (884-2004) : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця ; Житомир. облдержадмін; Житомир. облрада; Житомир. міськрада; Упр. культури Житомир. облдержадмін.; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині; ЖООНСЖУ; Житомир. обл. краєзн. музей; Житомир. обл. ін-т післядиплом. педосвіти; Житомир. обл. наук. універс. б-ка. – Житомир : М. Косенко, 2004. – Т. 31. – С. 64-72.
183. Костриця М. Ю. Національне географічне краєзнавство: наукові засади, методи, проблеми / М. Ю. Костриця // Україна: географічні проблеми сталого розвитку : зб. наук. праць. В 4 х т. — К. : ВГЛ Обрії, 2004. – Т. 4. – С. 86-88.
184. Костриця М. Ю. Про що розповідає перший план Житомира? / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Житомиру – 1120 (884-2004) : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця ; Житомир. облдержадмін; Житомир. облрада; Житомир. міськрада; Упр. культури Житомир. облдержадмін.; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині; ЖООНСЖУ; Житомир. обл. краєзн. музей; Житомир. обл. ін-т післядиплом. педосвіти; Житомир. обл. наук. універс. б-ка. – Житомир : М. Косенко, 2004. – Т. 31. – С. 29-30.
185. Костриця М. Ю. Р. Й. Собкевич – дослідник флори Волині / М. Ю. Костриця, П. Н. Таргонський // Матеріали міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Актуальні проблеми географії, екології, історії Великої Волині", 2004 р. : AKADEMIA на пошану доцента Миколи Юхимовича Костриці (до 60-річчя від дня народження) / [голов. ред. М. І. Лавринович]. – Житомир : М. Косенко, 2004. – С. 358-362.
186. Костриця М. Ю. Роль Д. П. Журавського у становленні організаційних форм українського краєзнавства в середині XIX ст. / М. Ю. Костриця // Наук. праці Кам’янець-Подільського держ. ун-ту. Іст. науки. – Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2004. – Т. 13. – С. 531-538.
187. Костриця М. Ю. Роль почесних членів у діяльності Товариства дослідників Волині (1900-1920 рр.) / М. Ю. Костриця // Матеріали міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Актуальні проблеми географії, екології, історії Великої Волині", 2004 р. : AKADEMIA на пошану доцента Миколи Юхимовича Костриці (до 60-річчя від дня народження) / [голов. ред. М. І. Лавринович]. – Житомир : М. Косенко, 2004. – С. 79-88.
188. Костриця, М. Ю. Слово про Юрія Букатевича – кінолога, письменника, мисливця / М. Ю. Костриця // Житомиру – 1120 (884-2004) : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / ред. М. Ю. Костриця ; Житомир. облдержадмін; Житомир. облрада; Житомир. міськрада; Упр. культури Житомир. облдержадмін.; Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині; ЖООНСЖУ; Житомир. обл. краєзн. музей; Житомир. обл. ін-т післядиплом. педосвіти; Житомир. обл. наук. універс. б-ка. – Житомир : М. Косенко, 2004. – Т. 31. – С. 471-473.
2005
189. Костриця М. Бібліотечна справа на Волині: сторінки історії / М. Костриця // Минуле і сучасне Волині та Полісся. Розвиток бібліотечної справи в краї : наук. зб : матеріали XVI Волин. наук.-іст.-краєзнавчої конф., присв. 65-річчю Волин. держ. обл. універсальної наук. б-ки ім. О.Пчілки, 1-2 черв. 2005 р., м. Луцьк. – Луцьк : Волин. ДОУНБ. – 2005. – C. 18-19.
190. Костриця М. Діяльність комісії для опису губерній Київського учбового округу (1851-1864 рр.) та її роль у розвитку географічного краєзнавства в Україні / М. Костриця // Наукові записки. – Тернопіль, 2005. – № 3. – С. 3-10.
191. Костриця М. Д. П. Журавський – фундатор Київської науково-краєзнавчої географічної школи / М. Костриця // Природа Західного Полісся та прилеглих територій. – Луцьк, 2005. – С. 158-167.
192. Костриця М. Ю. Андрій Косич / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 21-23.
193. Костриця М. Ю. Андрій Суботін / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 14-20.
194. Костриця М. Ю. Антоній Юзеф Ролле / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 31-34.
195. Костриця М. Ю. Аполло Коженьовський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 236-239.
196. Костриця М. Ю. Богдан Хмельницький / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 198-200.
197. Костриця М. Ю. Боря Ройтблат / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 162-179.
198. Костриця М. Ю. Віктор Коржук / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 143-152.
199. Костриця М. Ю. Внесок професора Костя Дубняка в теорію географічного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2005. – Вип. 12. – С. 33-39.
200. Костриця М. Ю. Волинська науково-краєзнавча школа (кінець ХІХ – 30 ті рр. ХХ ст.) / М. Ю. Костриця // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2005. – № 3. – С. 229-238.
201. Костриця М. Ю. Волинське церковно-археологічне товариство та його роль у розвитку краєзнавства / М. Ю. Костриця // Краєзнавство. – Кам'янець-Подільський : Абетка, 2005. – № 1. – С. 43-50.
202. Костриця М. Ю. Волинський науково-дослідний музей в Житомирі: від зародження до занепаду / М. Ю. Костриця // Музейна справа на Житомирщині: історія, досвід, проблеми : наук. зб. "Велика Волинь" : праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / Упр. культури і туризму Житомир. облдержадмін., Житомир. обл. краєзн. музей, Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. орг. НСЖУ, Житомир. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти. – Житомир : Косенко М. Г., 2005. – Т. 33. – С. 13-31.
203. Костриця М. Ю. Володимир Антонович / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 86-90.
204. Костриця М. Ю. Володимир Гончаров / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 101-104.
205. Костриця М. Ю. Володимир Ружицький / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 120-123.
207. Костриця М. Ю. Гаврило Богун / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 111-117.
208. Костриця М. Ю. Генріх Ржевуський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 47-51.
209. Костриця М. Ю. До питання про концепцію комплексного вивчення і збереження природної та історико-археологічної спадщини Словечансько-Овруцького кряжу / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "Збереження природної, історичної та культурної спадщини як фактор формування національної свідомості" / "Збереження природної, історичної та культурної спадщини як фактор формування національної свідомості", всеукраїнська науково-практична конференція (2005 ; Київ). – К. : Центр екол. освіти та інформації, 2005. – С. 148-152.
210. Костриця М. Ю. Дослідник Волині і Галичини Готфрід Оссовський / М. Ю. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2005. – Вип. 1. – С. 27-30.
211. Костриця М. Ю. Едмунд Ружицький / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 245-246.
212. Костриця М. Ю. Євстахій Івановський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т./ М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 67-71.
213. Костриця М. Ю. "Житомирські" витоки родоводу Володимира Висоцького / М. Ю. Костриця // Музейна справа на Житомирщині: історія, досвід, проблеми : наук. зб. "Велика Волинь": праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / Упр. культури і туризму Житомир. облдержадмін., Житомир. обл. краєзн. музей, Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. орг. НСЖУ, Житомир. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти. – Житомир : Косенко М. Г., 2005. – Т. 33. – С. 425-429 : фото.
214. Костриця М. Ю. Життя, віддане геологічній науці і Україні: (До 100-річчя від дня народження академіка В. Г. Бондарчука) / М. Ю. Костриця // Музейна справа на Житомирщині: історія, досвід, проблеми : наук. зб. "Велика Волинь": праці Житомир. наук.-краєзн. т-ва дослідників Волині / Упр. культури і туризму Житомир. облдержадмін., Житомир. обл. краєзн. музей, Житомир. наук.-краєзн. т-во дослідників Волині, Житомир. обл. орг. НСЖУ, Житомир. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти. – Житомир : Косенко М. Г., 2005. – Т. 33. – С. 337-350 : іл.
215. Костриця М. Ю. Зародження регіональних краєзнавчих досліджень у вищій школі України (перша половина ХІХ ст.) / М. Ю. Костриця // Наук. зап. Тернопільського нац. педагогічного ун-ту. – Тернопіль, 2005. – № 2. – С. 60-64. – (Географія).
216. Костриця М. Ю. Зигмунд Падлєвський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 241-245.
217. Костриця М. Ю. Іван Мазепа / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 200-204.
218. Костриця М. Ю. Іван Тургенєв / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 66-67.
219. Костриця М. Ю. Іон Винокур / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 104-111.
220. Костриця М. Ю. Кароль Качковський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 234-236.
221. Костриця М. Ю. Краєзнавство в системі безперервної освіти / М. Ю. Костриця // Проблеми безперервної географічної освіти і картографії. – К. : Ін-т передових технологій, 2005. – Вип. 5. – С. 92–95.
222. Костриця М. Ю. Леонтій Похілевич / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 41-44.
223. Костриця М. Ю. Менделе Мойхер-Сфорім / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 72-77.
224. Костриця М. Ю. Микола Шепелюк / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 117-120.
225. Костриця М. Ю. Михайло Грушевський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 213-223.
226. Костриця М. Ю. Михайло Полюга / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 179-185.
227. Костриця М. Ю. Міхал Чайковський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 34-40.
228. Костриця М. Ю. Наполеон Орда / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 57-62.
229. Костриця М. Ю. Олександр Вельтман / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 24-28.
230. Костриця М. Ю. Олексій Краснопольський – учений-енциклопедист з Хмельниччини / М. Ю. Костриця // Студії. – Кам’янець-Подільський, 2005. – Т. 1. – С. 471-475.
231. Костриця М. Ю. Оноре де Бальзак / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 51-57.
232. Костриця М. Ю. Осип Боднянський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т./ М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 64-66.
233. Костриця М. Ю. Павло Скавронський – відомий організатор краєзнавчого руху в Україні / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Бердичів древній і вічно молодий", 8-14 черв. 2005 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : видання М. Косенко, 2005. – С. 240-244.
234. Костриця М. Ю. Павло Скавронський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 152-159.
235. Костриця М. Ю. Павло Скоропадський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 223-226.
236. Костриця М. Ю. Павло Тутковський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 90-94.
237. Костриця М. Ю. Павло Чубинський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 83-86.
238. Костриця М. Ю. Петро Білоус / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 128-132.
239. Костриця М. Ю. Петро Курінний / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 99-101.
240. Костриця М. Ю. Петро Михайленко / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 132-135.
241. Костриця М. Ю. Петро Чечель / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 228-231.
242. Костриця М. Ю. Подільська наукова географічно-краєзнавча школа: діяльність і постаті (кінець XIX – 30-і роки XX століття) / М. Ю. Костриця // Наук. записки Вінницького держ. педагогічного ун-ту ім. Михайла Коцюбинського. – Вінниця, 2005. – Вип. 9. – С. 148-155. – (Географія).
243. Костриця М. Ю. Священики – краєзнавці і дослідники Волині / М. Ю. Костриця // Українська біографістика. – К., 2005. – Вип. 3. – С. 124-136.
244. Костриця М. Ю. Семен Палій / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 204-206.
245. Костриця М. Ю. Сестро де Лаутрекен / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 62-64.
246. Костриця М. Ю. Симон Петлюра / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 226-228.
247. Костриця М. Ю. Становлення організаційних форм українського географічного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Географія та основи економіки в школі. – 2005. – № 3. – С. 39-41; № 7. – С. 42-45.
248. Костриця М. Ю. Стер Єлісаветський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 123-128.
249. Костриця М. Ю. Стефан Бобровський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 232-234.
250. Костриця М. Ю. Тадеуш Бобровський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 71-72.
251. Костриця М. Ю. Тарас Шевченко / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 80-83.
252. Костриця М. Ю. Теофіл Букар / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 40-41.
253. Костриця М. Ю. Тимко Падура / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 239-241.
254. Костриця М. Ю. Тишкевичі / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 206-209.
255. Костриця М. Ю. Тодосій Мовчанівський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 94-99.
256. Костриця М. Ю. Українське географічне краєзнавство: актуальні питання теорії і методології / М. Ю. Костриця // Наук. записки Вінницького держ. педагогічного ун-ту ім. Михайла Коцюбинського. – Вінниця, 2005. – Вип. 8. – С. 151-155. – (Географія).
257. Костриця М. Ю. Фелікс Пашківський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 135-143.
258. Костриця М. Ю. Францішек Духінський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 209-213.
259. Костриця М. Ю. Францішек Ковальський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 28-31.
260. Костриця М. Ю. Цві-Гірш Камінський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 159-162.
261. Костриця М. Ю. Шолом-Алейхем / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 77-80.
262. Костриця М. Ю. Юзеф Крашевський / М. Ю. Костриця // Постаті землі Бердичівської : Іст.-краєзн. нариси : у 2-х т. / М. Ю. Костриця ; наук. ред. П. Т. Тронько ; літ. ред. В. В. Косенко ; рец. : Ю. А. Мицик, П. В. Білоус. – Житомир : Косенко, 2005. – Т. 1. – С. 44-47.
2006
263. Костриця М. Іван Франко як історіограф галицького краєзнавства (до 150 річчя від дня народження) / М. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2006. – Вип. 2. – С. 26-30. – (Географія).
264. Костриця М. Науково-краєзнавча діяльність Київського товариства природодослідників / М. Костриця // Наук. записки Тернопільського нац. педагогічного ун-ту. – Тернопіль, 2006. – № 1. – С. 3-11. – (Географія).
265. Костриця М. Науково-краєзнавча спадщина В. О. Гериновича / М. Костриця // Наук. записки Тернопільського нац. педагогічного ун-ту. – Тернопіль, 2006. – № 2. – С. 12-18. – (Географія).
266. Костриця М. Формування Львівської науково-краєзнавчої географічної школи (кінець ХІХ – 20-і роки ХХ ст.) / М. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2006. – Вип. 1. – С. 34-39.
267. Костриця М. Ю. Географ, краєзнавець, педагог / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. Житомирська область : у 7 кн. / редкол. : І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; наук.-ред. рада: Л. А. Копійченко (кер.) [та ін. ; упоряд.: Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – Житомир : Полісся, 2006. – Кн. 1. Житомирська обл. – С. 190-193
268. Костриця М. Ю. Д. П. Журавський – фундатор Київської науково-краєзнавчої географічної школи / М. Ю. Костриця // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2006. – № 3. – С. 226-234.
269. Костриця М. Ю. До питання про сучасну парадигму українського наукового краєзнавства / М. Ю. Костриця // Наук. записки Рівнен. обл. краєзн. музею / Рівнен. обл. краєзн. музей. – Рівне : Волин. обереги, 2006. – Вип. 4. Матеріали наук. конф. 25-26.10.2006 р. – С. 93-97.
270. Костриця М. Ю. Дослідницька робота в процесі краєзнавчого вивчення природно-територіальних комплексів / М. Ю. Костриця // Проблеми безперервної географічної освіти і картографії : зб. наук. праць. – К. : Ін-т передових технологій, 2006. – Вип. 6. – С. 118-121.
271. Костриця М. Ю. З криниць народної творчості / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.]. - Житомир : Полісся, 2006. – Житомирська область : у 7 кн., кн. 1 / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; наук.-ред. рада: Л. А. Копійченко (кер.) [та ін. ; упоряд.: Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – 2006. – С. 149-153.
272. Костриця М. Ю. З криниць народної творчості / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 7 кн. / редкол.: І. М. Синявська (голова) ; ред. Л. А. Копійченко. – Житомир : Полісся, 2006. – Кн 1. Житомирська область. – С. 149-153.
273. Костриця М. Ю. З полону забуття / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.]. – Житомир : Полісся, 2006. – Житомирська область : у 7 кн. Кн. 1 / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; наук.-ред. рада: Л. А. Копійченко (кер.) [та ін. ; упоряд.: Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – 2006. – С. 205-207.
274. Костриця М. Ю. З полону забуття / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 7 кн. / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; ред. Л. А. Копійченко. – Житомир : Полісся, 2006. – Кн. 1. Житомирська область. – С. 205-207.
275. Костриця М. Ю. Класик української етнографії / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.]. – Житомир : Полісся, 2006. – Житомирська область : у 7 кн., кн. 1 / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; наук.-ред. рада: Л. А. Копійченко (кер.) [та ін. ; упоряд.: Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – 2006. – С. 162-172.
276. Костриця М. Ю. Класик української етнографії / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 7 кн. / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; ред. Л. А. Копійченко. – Житомир : Полісся, 2006. – Кн. 1. Житомирська область. – С. 162-172.
277. Костриця М. Ю. Краєзнавство Південно-Східної Волині в контексті національного відродження / М. Ю. Костриця // Кобудь – Костянтинів – Старокостянтинів: історія, археологія. культура, архітектура Т. 34 / Інститут археології НАН України, Виконком Старокостянів. міськради, Житомир. науково-краєзн. т-во дослідників Волині ; ред. О. І. Журко. – Старокостянтинів : Мельник А. А., 2006. – С. 3-10.
278. Костриця М. Ю. Краєзнавча діяльність Українського наукового товариства та комісій ВУАН / М. Ю. Костриця // Наук. записки Вінницького держ. педагогічного ун-ту ім. Михайла Коцюбинського. – Вінниця, 2006. – Вип. 12. – С. 227-234. – (Географія).
279. Костриця М. Ю. Мріяв про незалежну Україну / М. Ю. Костриця, І. І. Чопівська-Богун // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.]. – Житомир : Полісся, 2006. – Житомирська область : у 7 кн., кн. 1 / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; наук.-ред. рада: Л. А. Копійченко (кер.) [та ін. ; упоряд.: Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – 2006. – С. 199-204.
280. Костриця М. Ю. Мріяв про незалежну Україну / М. Ю. Костриця, І. І. Чопівська-Богун // Реабілітовані історією : у 7 кн. / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; ред. Л. А. Копійченко. – Житомир : Полісся, 2006. – Кн. 1. Житомирська область. – С. 199-204.
281. Костриця М. Ю. На терезах муз та мойр / М. Ю. Костриця, В. К. Цицюра // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.]. - Житомир : Полісся, 2006. – Житомирська область : у 7 кн. Кн. 1 / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; наук.-ред. рада: Л. А. Копійченко (кер.) [та ін. ; упоряд.: Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – 2006. – С. 145-153.
282. Костриця М. Ю. На терезах муз та мойр / М. Ю. Костриця, В. К. Цицюра // Реабілітовані історією : у 7 кн. / редкол.: І. М. Синявська (голова) ; ред. Л. А. Копійченко. – Житомир : Полісся, 2006. – Кн. 1. Житомирська область. – С. 145-153.
283. Костриця М. Ю. Провідник українізації / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.]. – Житомир : Полісся, 2006. – Житомирська область : у 7 кн., кн. 1 / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; наук.-ред. рада: Л. А. Копійченко (кер.) [та ін. ; упоряд.: Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – 2006. – С. 222-227.
284. Костриця М. Ю. Провідник українізації / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 7 кн. / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; ред. Л. А. Копійченко. – Житомир : Полісся, 2006. – Кн. 1. Житомирська область. – С. 222-227.
285. Костриця М. Ю. Професор з Вільшанки / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.]. – Житомир : Полісся, 2006. – Житомирська область : у 7 кн., кн. 1 / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; наук.-ред. рада: Л. А. Копійченко (кер.) [та ін. ; упоряд.: Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – 2006. – С. 194-198.
286. Костриця М. Ю. Професор з Вільшанки / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 7 кн. / редкол.: І. М. Синявська (голова) [та ін.] ; ред. Л. А. Копійченко. – Житомир : Полісся, 2006. – Кн. 1. Житомирська область. – С. 194-198.
287. Костриця М. Ю. Роль Івана Франка у становленні історіографії національного краєзнавства (до 150 річчя від дня народження) / М. Ю. Костриця // Минуле і сучасне Волині та Полісся : матеріали ХVІІІ Всеукр. істор.-краєзн. конф. : наук. зб. – Луцьк : Надстир’є, 2006. – С. 145-147.
288. Костриця М. Ю. Роль почесних членів у діяльності Товариства дослідників Волині (1900–1920) / М. Ю. Костриця // Краєзнавство. – Кам'янець-Подільський : ПП Зволейко Д. Г., 2006. – № 1-4. – С. 13-18.
289. Костриця М. Ю. Теоретико-методологічні засади національного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Місто Хмельницький в контексті історії України : студії Кам’янець-Подільського Центру дослідження історії Поділля. – Хмельницький, Кам’янець-Подільський : Оіюм, 2006. – Т. 2. – С. 236-242.
2007
290. Костриця М. Ю. Актуальні містобудівельні, соціально-економічні та духовні проблеми Житомира / М. Ю. Костриця // Проблеми українського державотворення: історія і сучасність : у 2 т. / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М. Косенко, 2007. – С. 133-146.
291. Костриця М. Ю. А. М. Краснов – фундатор Харківської науково-краєзнавчої школи / М. Ю. Костриця // Часопис соціально-економічної географії : зб. наук. праць Харківського нац. ун-ту. – 2007. – № 2. – С. 211-216.
292. Костриця М. Ю. Білоруський вчений, народжений в Україні / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Звягель – Новоград-Волинський: від сивої давнини до сьогодення", присвяченої 750-річчю від першої літописної згадки про місто, 3-6 лип. 2007 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : М. Косенко, 2007. – Т. 2. – С. 324-327 : фото.
293. Костриця М. Ю. Біографічний словник Бердичівщини: досвід створення і проблеми / М. Ю. Костриця // Бердичівська земля у плині часу: У 2-х т. : Матеріали Міжнар. наук.-краєзн. конференції, присвяч. 150-річчю від дня народж. класика англ. літ-ри Джозефа Конрада (26-29 верес. 2007 р., м. Бердичів) / голов. ред. М.Ю. Костриця. – Житомир : М. Косенко, 2007. – Т. 37, Ч. 2. – С. 3-7.
294. Костриця М. Ю. Відданий археологічній науці  М. Ю. Костриця // Бердичівська земля у плині часу: у 2-х ч. : матеріали Міжнар. наук.-краєзн. конференції, присвяч. 150-річчю від дня народж. класика англ. літ-ри Джозефа Конрада (26 – 29 верес. 2007 р., м. Бердичів) / голов. ред. М.Ю. Костриця. – Житомир : М. Косенко, 2007. – Т. 37, Ч. 2. – С. 312-313 : фото.
295. Костриця М. Ю. Відродження історичної пам'яті – важливий напрям сучасного краєзнавства / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Бердичівська земля у плині часу", присвяченої 150-річчю від дня народження Джозефа Конрада, 26-29 верес. 2007 р. / [голов. ред. М.Ю. Костриця]. – Житомир : М. Косенко, 2007. – Т. 1. – С. 6-13.
296. Костриця М. Ю. Володимир Олегович Єршов: учений, полоніст, краєзнавець / М. Ю. Костриця // Волинь-Житомирщина. – 2007. – N 16. – С. 123-153.
297. Костриця М. Ю. Гідно увічнимо пам'ять про О. Ольжича / М. Ю. Костриця // Місто. – 2007. – N 20. – С. 4 : фото.
298. Костриця М. Ю. Древлянський маестро / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Звягель – Новоград-Волинський: від сивої давнини до сьогодення", присвяченої 750-річчю від першої літописної згадки про місто, 3-6 лип. 2007 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : М. Косенко, 2007. – Т. 2. – С. 332-333 : фото.
299. Костриця М. Ю. З Берегів Тетерева – у вічність : О. Ольжич і Житомирщина / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк // Проблеми українського державотворення: історія і сучасність : у 2 т. / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М. Косенко, 2007. – С. 3-20.
300. Костриця М. Ю. Законотворча діяльність Михайла Грушевського на чолі Центральної Ради в Житомирі та Коростені (кінець січня – початок березня 1918 року) / М. Ю. Костриця // Проблеми українського державотворення: історія і сучасність : у 2 т. / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М. Косенко, 2007. – С. 53-61 : іл.
301. Костриця М. Ю. Закохана у Волинський край / М. Ю. Костриця // Бердичівська земля у плині часу: у 2-х ч. : матеріали Міжнар. наук.-краєзн. конференції, присвяч. 150-річчю від дня народж. класика англ. літ-ри Джозефа Конрада (26 - 29 верес. 2007 р., м. Бердичів) / голов. ред. М.Ю. Костриця. – Житомир : М. Косенко, 2007. – Т. 37, Ч. 2. – С. 310-312 : фото.
302. Костриця М. Ю. Зв'язки родини О. Ольжича з Новоград-Волинським / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Звягель – Новоград-Волинський: від сивої давнини до сьогодення", присвяченої 750-річчю від першої літописної згадки про місто, 3-6 лип. 2007 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : М. Косенко, 2007. – Т. 2. – С. 6-8 : фото.
301. Костриця М. Ю. Магдебурзьке право в Житомирі / М. Ю. Костриця // Житомирщина: минуле, сьогодення, поступ у майбутнє, та ін. ; ред. П. Ю. Саух, О. М. Швидак , І. І. Ярмошик. – Житомир : ЖДУ ім. І. Франка, 2007. – Т. 1. – С. 31-37.
302. Костриця М. Ю. Національне краєзнавство: теоретико-методологічні засади та сучасна парадигма його розвитку (кінець ХХ – початок ХХІ ст.) / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Звягель – Новоград-Волинський: від сивої давнини до сьогодення", присвяченої 750-річчю від першої літописної згадки про місто, 3-6 лип. 2007 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : М. Косенко, 2007. – Т. 1. – С. 5-14.
303. Костриця М. Ю. Підвалини української державності / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк // Проблеми українського державотворення: історія і сучасність : у 2 т. / ред. М. Ю. Костриця. – Житомир : М. Косенко, 2007. – С. 89-93.
304. Костриця М. Ю. Підвалини української державності : До сторіччя житомирської "Просвіти" / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк. – С. 89-93.
305. Костриця М. Ю. Поштова листівка початку ХХ ст. – важливе історичне джерело історії Новограда-Волинського / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Звягель – Новоград-Волинський: від сивої давнини до сьогодення", присвяченої 750-річчю від першої літописної згадки про місто, 3-6 лип. 2007 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : М. Косенко, 2007. – Т. 1. – С. 31-35 : фото.
306. Костриця М. Ю. Проблеми переходу туризму на принципи збалансованого розвитку / М. Ю. Костриця // Збалансований розвиток України – шлях до здоров’я і добробуту нації. – К., 2007. – С. 396-399.
307. Костриця М. Ю. Співець морської романтики / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Бердичівська земля у плині часу", присвяченої 150-річчю від дня народження Джозефа Конрада, 26-29 верес. 2007 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : М. Косенко, 2007. – Т. 1. – С. 14-32 : фото.
2008
308. Костриця М. Павло Тутковський – фундатор Волинської географічної краєзнавчої школи (до 150-річчя від дня народження) / М. Костриця // Історія української географії. – Тернопіль, 2008. – Вип. 17. – С. 22-25.
309. Костриця М. Ю. Академік з Красилова / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Антонінський край у просторі і часі", 11-14 червня, 2008 р. : у 2-х т. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : В. Котвицький, 2008. – Т. 2. – С. 176-178.
310. Костриця М. Ю. Антонінам – друге життя / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Наукові засади збалансованого розвитку регіону", 1-4 жовтня 2008 р. / Наукові засади збалансованого розвитку регіону, всеукраїнська науково-краєзнавча конференція (2008 ; Житомир). – Житомир : В. Б. Котвицький, 2008. – С. 462-467.
311. Костриця М. Ю. Антонінам – друге життя/ М. Ю. Костриця // Наукові засади збалансованого розвитку регіону, всеукраїнська науково-краєзнавча конференція : матеріали Всеукр. наук.-краєзн. конф. "Наукові засади збалансованого розвитку регіону", 1-4 жовт. 2008 р. / Наукові засади збалансованого розвитку регіону, всеукраїнська науково-краєзнавча конференція (2008; Житомир). – Житомир : В. Б. Котвицький, 2008. – C. 462-467.
312. Костриця М. Ю. Гомер ХХ століття : научное издание / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.] ; [упоряд. Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – Житомир : Полісся, 2008. –  Кн. 2. Житомирська обл. – С. 101-105 : фото.
313. Костриця М. Ю. Історико-архітектурна спадщина Житомирщини: охорона, збереження і використання/ М. Ю. Костриця // Архітектурна спадщина Волині : зб. наук. праць. – Рівне : ПП ДМ, 2008. – C. 86-90.
314. Костриця М. Ю. Історико-статистичний опис с. Пражів Житомирського повіту / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції "Антонінський край у просторі і часі", 11-14 червня, 2008 р. : у 2-х т. / [голов. ред. М. Ю. Костриця ]. – Житомир : В. Котвицький, 2008. – Т. 2. – С. 44-49.
315. Костриця М. Ю. Павло Тутковський – "кращий знавець неорганічної природи України" : (До 150-річчя від дня народження) / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Наукові засади збалансованого розвитку регіону", 1-4 жовтня 2008 р. – Житомир : В. Б. Котвицький, 2008. – С. 3-14 : фото.
316. Костриця М. Ю. Перший ректор Волинського ІНО : научное издание / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.] ; [упоряд. Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – Житомир : Полісся, 2008. – Кн. 2. Житомирська обл. – С. 81-82 : фото.
317. Костриця М. Ю. Торував дорогу до вільної України : научное издание / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.] ; [упоряд. Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – Житомир : Полісся, 2008. – Кн. 2. Житомирська обл. – С. 88-89 : фото.
318. Костриця М. Ю. Тривалий шлях до правди : (Справа хмелярів) / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.] ; [упоряд. Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. - Житомир : Полісся, 2008. – Кн. 2. Житомирська обл. – С. 19-21.
319. Костриця М. Ю. Церковний і просвітницький діяч : научное издание / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. / редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.] ; [упоряд. Л. А. Копійченко, Д. Я. Самолюк, Є. Р. Тіміряєв]. – Житомир : Полісся, 2008. – Кн. 2. Житомирська обл. – С. 79-80 : фото.
2009
320. Костриця М. З історії самоврядування в Житомирі / М. Костриця // Місто. – 2009. – N 40. – С. 7.
321. Костриця М. Класик української географії (До 170-річчя Павла Чубинського) / М. Костриція // Історія української географії. – Т., 2009. – Вип. 19. – С. 7-12.
322. Костриця М. Наукові засади національного географічного краєзнавства / М. Костриця // Краєзнавство. – 2009. – № 1-2. – С. 39-45.
323. Костриця М. Роль релігійного краєзнавства у дослідженні малої Батьківщини / М. Костриця // Краєзнавство. – 2010. – № 4. – С. 27-36.
324. Костриця М. Слідами листів М. В. Гоголя до В. В. Тарновського (старшого) в Житомир/ М. Костриця // Дубно – Гоголю : матеріали наук.-терет. конф., присвяченої 200-річчю від дня народження М. В. Гоголя 18 трав. 2009 р. – Луцьк : ВАТ "Волинська обласна друкарня", 2009. – C. 70-72.
325. Костриця М. Співець древлянської землі / М. Костриця // Місто. – 2009. – N 43. – С. 8.
326. Костриця М. Ю. З вірою у незалежну Україну / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Україна від епохи УНР до початку ХХІ століття", присвяченої 125-річчю від дня народження І.А. Фещенка-Чопівського, 20-22 січня 2009 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : М. Г. Косенко, 2009. – С. 3-10 : фото.
327. Костриця М. Ю. З історії самоврядування в Житомирі / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Житомиру - 1125", присвяченої 1125-річчю заснування міста Житомира, 6-8 жовтня, 2009 р. / "Житомиру – 1125", Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція (2009 ; Житомир). – Житомир : Косенко М., 2009. – С. 30-38.
328. Костриця М. Ю. Закоханий у рідний край : (до 60-річчя В. В. Обозного) / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Україна від епохи УНР до початку ХХІ століття", присвяченої 125-річчю від дня народження І.А. Фещенка-Чопівського, 20-22 січня 2009 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : М. Г. Косенко, 2009. – С. 541-547.
329. Костриця М. Ю. Ленініана: погляд без ретуші / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Україна від епохи УНР до початку ХХІ століття", присвяченої 125-річчю від дня народження І.А. Фещенка-Чопівського, 20-22 січня 2009 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : М. Г. Косенко, 2009. – С. 383-413.
330. Костриця М. Ю. Павло Скавронський – відомий організатор краєзначого руху в Україні : (До 60-річчя П. С. Скавронського) / М. Ю. Костриця, Н. С. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Житомиру – 1125", присвяченої 1125-річчю заснування міста Житомира, 6-8 жовтня, 2009 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : Косенко М. , 2009. – С. 437-444.
331. Костриця М. Ю. Той незабутній перший гол : до 50-річчя великого футболу в Житомирі / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Житомиру – 1125", присвяченої 1125-річчю заснування міста Житомира, 6-8 жовтня, 2009 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : Косенко М., 2009. – С. 109-110.
2010
332. Костриця М. Роль релігійного краєзнавства у дослідженні малої батьківщини / М. Костриця // Краєзнавство. – 2010. - № 4. – С. 27-36.
2011
333. Костриця М. Краєзнавча діяльність української діаспори у вивченні Волині / М. Костриця // Краєзнавство. – 2011. – № 1. – С. 5-14.
334. Костриця М. Ю. Трагічна доля 44-ї дивізії та її комдива Штромбаха Ярослава Антоновича / М. Ю. Костриця // Матеріали наукової конференції "Екологічні проблеми річки Случ та інших водних плес Житомирської області. Туристсько-рекреаційні зони надслучанського краю", 27-28 січня 2001 року : наук. збірник "Велика Волинь" / [відп. ред. Вітренко В. В. та ін.]. – Житомир : Рута, 2011. – Т. 43. – С. 318-321.
335. Костриця М. Ю. Уродженець – професор І. М. Майєргойз / М. Ю. Костриця // Матеріали Міжнародної науково-краєзнавчої конференції, присвяченої 165-річчю від дня народження вченого-енциклопедиста " М. М. Миклухо-Маклай – вчений, мандрівник, гуманіст", 29-30 вересня 2011 р. / [голов. ред. М. Ю. Костриця]. – Житомир : Волинь, 2011. – Вип. 46. – С. 207-211.
336. Костриця М. Ю. Хресний шлях поета / . Ю. Костриця, В. Ф. Шинкарук // Реабілітовані історією : у 27 т. / гол. редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.]. – Житомир : Поліccя, 2011. – Житомирська область. Кн. 4. – С. 96-98.
337. Костриця М. Ю. Шлях до визнання проліг з Полісся / М. Ю. Костриця // Реабілітовані історією : у 27 т. / гол. редкол.: П. Т. Тронько (голова) [та ін.]. – Житомир : Поліccя, 2011. – Житомирська область. Кн. 4. – С. 77-79.
2012
338. Костриця М. Ю. З любов'ю до рідного міста / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Культурний простір Житомирщини-Волині ХІХ-ХХ століть", 24 квіт. 2012 р. : в 2 т. / Житомир. обл. держадмін., Нац. спілка краєзн. України, Упр. культури і туризму Житомир. облдержадмін., Житомир. наук.-краєзн. т-во дослід. Волині, Житомир. обл. краєзн. музей; [голов. ред. М. Ю. Костриця ; редкол.: Баженов Л. В. та ін.]. – Житомир : М. Г. Косенко, 2012. – Т. 2. – С. 299-300.
339. Костриця М. Ю. Краєзнавча діяльність І. І. Огієнка / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Культурний простір Житомирщини-Волині ХІХ-ХХ століть", 24 квіт. 2012 р. : в 2 т. / Житомир. обл. держадмін., Нац. спілка краєзн. України, Упр. культури і туризму Житомир. облдержадмін., Житомир. наук.-краєзн. т-во дослід. Волині, Житомир. обл. краєзн. музей; [голов. ред. М. Ю. Костриця ; редкол.: Баженов Л. В. та ін.]. – Житомир : Видавець М. Г. Косенко, 2012. – Т. 1. – С. 4-8.
340. Костриця М. Ю. Славний шлях науковця : до 75-річчя С. Ф. Зубовича / М. Ю. Костриця // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції "Культурний простір Житомирщини-Волині ХІХ-ХХ століть", 24 квітня 2012 року : в 2 т. / Житомир. обл. держадмін., Нац. спілка краєзн. України, Упр. культури і туризму Житомир. облдержадмін., Житомир. наук.-краєзн. т-во дослід. Волині, Житомир. обл. краєзн. музей; [голов. ред. М. Ю. Костриця ; редкол.: Баженов Л. В. та ін.]. – Житомир : М. Г. Косенко, 2012. – Т. 1. – С. 326-328.
2013
341. Костриця М. Ю. Трагічна доля офіцера генштабу (Какурін Микола Євгенійович) / М. Ю. Костриця, Є. Р. Тіміряєв // Реабілітовані історією : у 27 т. / Нац. акад. наук України [та ін.] ; голов. редкол.: П. Т. Тронько (голова) та ін. – Житомир : Полісся, 2013. – Кн. 6. Житомирська обл. – С. 87-92.