АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Поворотне коло на залізничній станції Здолбунова, 1913 рік
Пам'ятки. Рівне
Поворотне коло на залізничній ст...

Інше

Кордони Полісся: Західне, Центральне та Лівобережне Полісся України | Друк |
Читальний зал - Природа, природні ресурси краю

Кордони Полісся: державні, історичні, адміністративні та лінгвістичні частини поліського регіону.

foto: kordoni-polissiaНа сьогодні наявна певна проблема неузгодженості та різноманітності вживаних назв та загального географічного поділу Полісся, з огляду на те, що його розглядають, по-перше, як фізико-географічний регіон, по-друге – історично-етнографічну область, і по-третє – як економічний район.
Історично територія Полісся була поділена поміж давніми балтами та слов’янами, входила до складу східнослов'янських князівств древлян, дреговичів, волинян, сіверців та ін., Київської Русі, Великого князівства Литовського, Речі Посполитої, Російської імперії та СРСР.
Станом на сьогодні майже все Полісся входить до складу України та Білорусі, а невеликі його частини перебувають у складі Польщі та Росії. Отже, усталеним та беззаперечним є поділ регіону Полісся за державними кордонами на українське Полісся та білоруське Полісся, а також на поліський регіон Польщі (Люблін) та Росії (Брянськ). 
Усталеного поділу українського Полісся на сьогодні немає. Вживаються такі варіанти:
1) Дніпровський поділ Полісся – регіон поділяється на Правобережне Полісся та Лівобережне Полісся відповідно до берегів Дніпра. Варіативно вживають також назви "західне" або "прип’ятське Полісся" для його правобережної частини та "східне" або "наддеснянське Полісся", рідше "чернігівське Полісся" - для його лівобережної частини. Подібний поділ є, вочевидь, не надто коректним та змістовним – бо, по-перше, Дніпро не є ключовою артерією регіону, а по-друге – подібний поділ не відображає суттєвої різниці поміж двома правобережними частинами Полісся.
2) Обласний поділ Полісся – регіон поділяють за належністю його частин до сучасного адміністративно-територіального обласного поділу України, виділяючи таким чином Сумське або Сіверське Полісся, Чернігівське або Чернігово-Сіверське Полісся, Київське Полісся, Житомирське Полісся, Рівненське Полісся, Волинське Полісся. Достатньо зауважити, що нічого іншого, крім приналежності певних поліських регіонів до сучасних областей України такий поділ не означає.
3) Фізико-географічний поділ Полісся – з певних причин сучасні фізичні карти України поділяють поліські землі на Волинське Полісся, Житомирське Полісся, Київське Полісся, Чернігівське Полісся, Новгород-Сіверське Полісся та Мале Полісся, до якого відносять північні райони Львівської, Тернопільської та Хмельницької областей, а також крайні південні районі Рівненщини, відокремлені Рівненським плато від власне Полісся (т.зв. "Велике Полісся").
4) Історично-географічний поділ Полісся – Західне Полісся у межах Волині та Рівненщини до р. Горинь / Случ (Волинсько-поліський край), Східне Полісся (Києво-Житомирське) у межах східної частини Рівненщини, Житомирщини та Київщини і Північне Полісся у межах Чернігівщини та Сіверщини. Такий поділ адекватно відображає ключове зонування регіону, проте є не зовсім вдалим з точки зору найменування, оскільки викликає плутанину з поняттям "східне".
5) Адміністративно-географічний поділ Полісся - Полісся складається з 3-х частин: Західне (волинське), Центральне (правобережне), Східне (лівобережне) – плюс Білоруське (північне) Полісся. Цей поділ найзручніше розмежовує регіон за його принциповими відмінностями, тому і вживається як основний.
Отже, усталений поділ поліського регіону України є таким:
1. Західне (волинське) Полісся – більша, північна частина Волинської та Рівненської областей
2. Центральне (правобережне) Полісся – більша, північна частина Житомирської та менша, північна частина Київської областей.
3. Східне (лівобережне) Полісся – менша, північна частина Чернігівської та Сумської областей.

Окремо виділяється Мале Полісся, а також Білоруське Полісся і поліські регіони Польщі та Росії.

Загальна площа території Полісся умовно визначається в 120 тис. кв. км., що співмірно розміру Болгарії.

Кордони Полісся: Західне, Центральне та Лівобережне Полісся України [Електронний документ] // Інформаційний центр Полісся 2.0. - Джерело доступу: http://www.polissya.eu/2010/03/zahidne-shidne-polissia-kordoni-mezhi.html. - Заголовок з екрану.