АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Аптека (ХІХ ст.) м. Луцьк Волинська область
Пам'ятки. м.Луцьк
Аптека (ХІХ ст.) м. Луцьк Волинс...

Інше

Мартин Р. Війна і Рівне | Друк |
Читальний зал - Край в цілому, міста та райони краю

Тільки факти про участь Рівного у подіях Другої світовій війни

У 1939 році, відповідно до пакту Молотова – Ріббентропа, території сучасної західної України відійшли до складу СРСР. Цей договір передбачав невтручання Радянського союзу в процес захоплення гітлерівськими військами європейських країн в обмін на частину окупованих фашистами земель.

17 вересня 1939 роду в Рівне увійшли частини Червоної армії. 4 грудня Рівне стає центром новоутвореної «Ровенськой області». До складу області увійшли Здолбунівський, Костопільський, Дубнівський, Ровенський і Сарненський повіти.

22 та 25 червня 1942 року німецька авіація здійснила бомбардування Рівного.

З 23 по 29 червня на території нашої області відбувалася перша велика танкова битва Другої світової війни. Бойові дії велися на лінії Рівне— Дубно— Луцьк— Броди. З обох боків брало участь понад 5 тисяч танків. Радянські механізовані корпуси, отримавши наказ негайно відкинути передові танкові частини ворога, перейшли в наступ без належної підготовки і авіаційного прикриття. Зустрічний танковий бій завершився майже повним розгромом радянських механізованих корпусів.

Із чотирьох тисяч 200 танків Південно-Західного радянського фронту вціліло 737 машин. Німець війська втратили декілька сотень танків.

27 червня на місто почали наступати великі підрозділи німецьких танків і моторизованої піхоти, які стримували на львівському шосе підрозділи 43-ї танкової дивізії. Зранку 28 червня в Рівному з`явилися перші німецькі мотоциклісти. 9 серпня 1941 року, із захопленням села Зарічне, завершилась повна окупація Рівненської області.

В липні 1941 року в Рівному створена міська управа на чолі з Полікарпом Бульбою. 31 серпня 1941 р. була створена Українська Рада довір`я на Волині, яка пізніше перетворилась на службу Українського Червоного хреста. Цю організацію очолив Степан Скрипник, який згодом стане патріархом Української автокефальної православної церкви та візьме ім’я Мстислава. До складу Українського Червоного хреста входило 23 особи. Серед них письменник Улас Самчук та один із організаторів УПА на Волині Ростислав Волошин.

У серпні 1941 року Гітлер визначив адміністративний поділ окупованих українських земель. Більшість території, в тому числі і Рівненщина, ввійшла до рейхскомісаріату "Україна", центром якого стало місто Рівне. Рейхскомісаріат був поділений на шість генерал-комісаріатів (генеральних округів), які складалися з гебітів (округів) на чолі з гебітскомісарами. На Рівненщині було створено п`ять гебітскомісаріатів: Сарненський, Костопільський, Рівненський, Здолбунівський і Дубенський. Рейхскомісаром "України" Гітлер призначив гауляйтера Східної Пруссії Еріха Коха.

15 вересня створюється Рівненський гебітскомісаріат на чолі з гебітскомісаром доктором Вернером Беєром. Це була перша інстанція цивільної німецької влади в нашому місті. Вона вирішувала всі справи пов`язані з політичним, господарським і культурним життям області. У своєму інтерв`ю газеті "Волинь" від 7 грудня 1941 року Вернер Беєр зазначив, що головним своїм завданням він вважає «виправлення шкоди заподіяної більшовиками і намагатися піднести господарський стан області, навести лад і порядок, запровадити господарку посиленої ощадності». Завдання забезпечення місцевого населення харчами і паливом він залишив міській управі і міському кооперативу.

У 1942 – 2943 роках на окупованій території в обіг вводиться нова валютаКарбованець. Купюри були надруковані в нацистській Німеччині. Дизайн карбованців розроблений в темі «щасливе українське населення».

Банкнотa номіналом 2 карбованці "Центральний емісійний банк України Рівне", випущена в Німеччині 10 березня 1942 року під час німецької окупації України в період Другої Світової війни на сьогодні є найрідкіснішою з усієї окупаційної серії.

Одна з версій причини рідкості купюри свідчить, що потяг, який віз в Україну з Німеччини надрукований тираж, був пущений під відкіс партизанами, і увесь тираж номіналу 2 карбованці був знищений.

6-7 листопада 1941 року за розпорядженням гебітскомісара Рівного Беєра в урочищі Сосонки було знищено 17500 євреїв. В Рівному створено три табори смерті - у передмістях Грабник, Воля та на вулиці Білій. Табори постійно поповнювалися великими групами військовополонених, комуністів та євреїв.

Табір поблизу вулиці Білої став найбільшою "фабрикою смерті" у Рівному. Восени 1941 року тут почалися масові розстріли. Значну частину в`язнів становили представники цивільного населення, нерідко їх арештовували цілими сім`ями, без винятку дітей чи стариків. У 1942 році гітлерівці "урізноманітнили" форми геноциду, стали застосовувати машини-душогубки із отруйним газом На території концтабору по вул. Білій страчено понад 71 тисячу людей. Протягом 1941 – 1943 років в Рівному та його околицях гітлерівці стратили понад 100 тисяч осіб.

2 лютого 1944 року радянські війська звільни Рівне від фашистських окупантів. Розпочався новий - комуністичний етап у житті нашої області. Сотні мешканців було розстріляно, тисячі ув’язнено та депортовано за підозрою у співпраці з фашистами чи українською повстанською армією. Розпочинається масове переселення етнічних росіян на територію Рівненщини. Однак, це вже зовсім друга історія...

Мартин Р. Війна і Рівне [Електронний ресурс] / Р. Мартин // TakeInfo.net [сайт]. - Режим доступу: http://takeinfo.net/news/view/viyna_i_rivne (дата звернення: 30.03.2016). - Назва з екрана.