АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Св. Микола. Середина 18 ст.
Волинська ікона
Св. Микола. Середина 18 ст....

Інше

Чобіт Д. Стиборівка : готи та їх нащадки : До питання про населення Волино-Подільського пограниччя II - V ст. н. е. | Друк |
Новини - Нові книги Історичної Волині
Чобіт Д. Стиборівка : готи та їх нащадки : До питання про населення Волино-Подільського пограниччя II - V ст. н. е. / Д. Чобіт. - Броди : Просвіта, 2013. - 352 с.
Готи прибули на землі Волині і Волино-Подільського пограниччя наприкінці ІІ - початку ІІІ ст. н. е. З того часу їх нащадки безперервно проживають у Стиборівці та сусідніх із нею селах.
Факт наявності у Стиборівці потомків готів, які ще у ІІ - ІІІ ст. н. е. заснували тут свою колонію, безперечно матиме непересічне значення для історії, археології, етнографії, лінгвістики, антропонімії, антропології та деяких інших наук.
Із цим періодом на Волині та Поділлі пов'язують зубрицьку (І - ІІІ) і пізньозарубинецьку (І ст. до н.е. - ІІ ст. н. е.) археологічні культури, які,  у свою чергу, є спадкоємцями і продовжувачами традицій зарубинецької культури ІІІ ст. до н.е. - І ст. н. е. Очевидно, щонайменше саме від цього часу і слід вести безперервну історію слов'янського населення Волині, Поділля та усієї України. Хоча є немало даних, які вказують на ще давніший її початок (с.5 даної книги).

Автор добре усвідомлює, що підтвердження його висновків щодо колонії готів у Стиборівці неминуче призведе до суттєвої корекції тверджень деяких археологів про періодичні зміни населення на території сучасної України у зв'язку із зміною археологічних культур у період з І до VII ст. н.е. 

Разом з тим, автор дає собі звіт, що ситуація, пов'язана із готами Стиборівки, не є остаточним і доконаним історичним фактом, він розуміє, що на даний час вона становить собою дуже правдоподібну версію.

Зміст

Волино-Подільське пограниччя

Готи: хто вони й звідки?

Археологічні сліди готів на Волино-Подільському пограниччі

Стиборівка

П'ять епізодів щодо призвіщ стиборівців

Топоніми села Стиборівка та його околиць

У світлі народного фольклору

Спадщина готів в українській мові

Німецькі запозичення з української мови

Про версію готського походження слова "хліб"

Українські вислови готського походження

Готські сліди в українській мові

У світлі етнографічних джерел

У світлі нумізматичних джерел

Слов'янська торгівля з античним світом

Спроба реконструкції подій кінця IV на Волині та Волино-Поділському пограниччі за даними античних писемних джерел, археології, нумізматики, топоніміки, етнографії та фольклору.