АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Каргер Михайло Костянтинович (1903-1978)
Видатні діячі
Каргер Михайло Костянтинович (19...

Інше

Novak W. Wołyń jako obszar operacyjny działań bojowych jazdy polskiej przeciwko konnicy Siemiona Budionnego w 1920 roku | Друк |
Читальний зал - Wolyn – ziemia ukrainska. (Польською мовою)
Walki jazdy polskiej z konnicą Budionnego podczas wojny polsko-sowieckiej 1920 r. miały istotny wpływ na przebieg działań bojowych na Ukrainie, Wołyniu i w Galicji Wschodniej. W pierwszej fazie odwrotu wojsk polskich, jazda z uwagi na zdecydowaną przewagę przeciwnika, nie była w stanie skutecznie prowadzić działań obronnych. Po reorganizacji i utworzeniu Grupy Operacyjnej Jazdy w rejonie Zamościa i Hrubieszowa, konnica polska we współdziałaniu z oddziałami piechoty i artylerii, zadała kawalerii Budionnego pod Beresteczkiem i Brodami znaczne straty. Po nieudanych próbach zdobycia Lwowa i Zamościa, 1 Dywizja Jazdy odniosła zwycięstwo pod Komarowem nad siłami Budionnego. 1 Armia Konna uchodząc za Bug i w kierunku Równego była najpierw ścigana przez 1 Dywizję Jazdy, a następnie przez Korpus Jazdy płk. Juliusza Rómmla. Ponosząc olbrzymie straty, krańcowo wyczerpana i utraciwszy zdolność bojową została przez sowieckie dowództwo wycofana z frontu.
Kluczowe słowa: Bój pod Równym, Wołyń, Druga Rzeczypospolitą, kawaleria Budionego, kawaleria Polski
Novak W. Wołyń jako obszar operacyjny działań bojowych jazdy polskiej przeciwko konnicy Siemiona Budionnego w 1920 roku / W. Novak // Волинь і волиняни у Другій світовій війні : зб. наук. пр. за матеріалами І Міжнар. наук.-практ. конф., присвяч. подіям Другої світової війни на території Волин. обл. / упоряд. М. М. Кучерепа. – Луцьк, 2012. – С. 21–28.

ЗавантажитиЗавантажити