АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Липинський В’ячеслав Казимирович (1882-1931)
Видатні діячі
Липинський В’ячеслав Казимирович...

Інше

Бондарчук В. Історія приміщення студентсько-викладацького храму преп. Федора Острозького | Друк |
Читальний зал - Релігія

Приміщення було збудовано монахами капуцинами і мало виконувати функцію костелу. Осередок ордену Братів менших капуцинів утворився в Острозі у 1747 році з фундації кн. Януша Сангушка - останнього одно­осібного власника Острозької ординації створеної ще в 1609 р. [10, 127]. З квітня 1750 року Януш Сангушко урочисто передав ордену капуцинів на будівництво костелу й монастиря пустир та більшу частину Ламов-ського (Вілашовського) майдану, що розташувався в західній частині міс­та біля дороги на Дубно, за старими фортифікаційними валами. Дозвіл на будівництво монастирського комплексу дав луцький єпископ Антоній Еразм Валлович. Якщо сам монастир було побудовано до 1766 р. при керівництві фундацією Самуїлом Лубковським, то будівництво костелу завершилося у 1778 р. за підтримки волинського мечника Фелікса Малиновського. Освятив костел Луцький суфраган та острозький препозит, єпископФранциск Комарницький (1733-1780) [5, 58].

Керівництво побудовою келій та костелу здійснював придворний архі­тектор Сангушків Пабло Антоній Фонтана. До монастирського ансамблю увійшов сам костел та невеликий корпус келій з внутрішнім двориком. [11, 138]. Ззовні костел являв собою кам'яну, двоповерхову, трьохнефну, з циліндричним склепінням базиліку, увінчану високим двосхилим дахом з фронтоном. Фасад костелу декорований між'ярусним карнизом, іконою над центральним входом та вертикальними тягами. Також його прикрашали скульптури Св. Франциска Ассизького та Св. Антонія Падуанського. Дах був увінчаний хрестом. На старовинних гравюрах видно і невеликий цвинтар, викладений каменем, що знаходився перед костелом з колоною посередині на якій стояла фігура Св. Діви Марії.

Опис костелу 1816 р. дозволяє нам дізнатися про його внутрішнє оформлення. У костелі було6 каплиць і дві ложі над каплицями, поверне­ними до головного вівтаря. Підлога в костелі була кам'яна. В стінах було пробито 7 верхніх великих вікон та 4 менших. В ньому розміщувалися 6сповідальниць, 18 лавок і дві лавки для стояння на колінах [5, 60]. У костелі знаходилось 8дерев'яних, багато оздоблених вівтарів: Св. Трійці, розіп'ятого Ісуса, Св. Франциска, Св.Фіделіка, Св. Іозефа, Св. Антонія, Св. Фелікса, Св. Тадеуша [11, 139].

Бондарчук В. Історія приміщення студентсько-викладацького храму преп. Федора Острозького / В. Бондарчук // Історія музейництва і пам'яткоохоронної справи в острозі та на Волині : наук. збірник / Держ. історико-культурний заповідник м. Острога. Острозьке науково-краєзнавче т-во "Спадщина" ім. князів Острозьких. - Острог, 2001. - Вип. 3. - С. 194 - 200. 

ЗавантажитиЗавантажити