АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Цинкаловський Олександр Миколайович (1898-1983)
Видатні діячі
Цинкаловський Олександр Миколайо...

Інше

Петрович В. Успенський собор міста Володимира: питання відновлення та реставрації | Друк |
Читальний зал - Релігія

Місто Володимир неможливо уявити без духовних осередків культу­ри. Сюди належать монументальні культові споруди, інтенсивне будівни­цтво яких розпочалося у середині XII ст.

Насамперед, це було пов'язано з процесом феодального дроблення Київської Русі, що розпочався в першій половині XII ст. і утворенням самостійних князівств. У нових політико-адміністративних центрах ви­никла природна необхідність появи власних будівельних традицій та створення місцевої архітектурної школи.

У ХІІ-ХШ ст. Володимир був уже одним з видатних центрів кам'яного зодчества. За свідченням літописних, археологічних та архітектурних джерел у місті в цей час з певністю можна зареєструвати вісім цегляних храмів, збудованих у ХІІ-ХШ ст.

Найцікавішим серед храмів Володимира був і залишається Успен­ський собор. П. О. Раппопорт, який очолював архітектурно-археологічні роботи у Володимирі-Волинському, висловив припущення, що храм був споруджений між 1156 і 1160 роками [6, с. 105]. Про це свідчить й перша літописна згадка про Успенський собор, яка належить до 1160 p., коли Мстислав Ізяславич розписав його. А початок будівництва храму можна віднести до 1156 року. Саме з цього року Мстислав почав княжити у Во­лодимирі [5, ствп. 484]. Закладка монументального міського собору, оче­видно, була одним із перших актів його правління. Говорячи про смерть князя Мстислава, що настала 19 серпня 1170 р. літописець повідомляє, що він був похований «у святій Богородиці, в єпископії, що її він сам був спорудив у Володимирі»[5, ствп. 559]. Незалежно від конкретних дат до­слідники сходяться на тому, що засновником храму можна вважати саме Мстислава Ізяславича, представника окремої династії володимирських князів, який остаточно об'єднав Волинське князівство з центром у місті Володимирі. За задумом князя, храм повинен був стати місцем вічного спокою для нього та його нащадків.

Успенським храм було названо не випадково. В другій половині XII ст. так іменували соборну церкву Києво-Печерської лаври, і храми, присвяче­ні Успінню Богородиці, що почали зводити в багатьох столицях князівств.

Петрович В. Успенський собор міста Володимира: питання відновлення та реставрації / В. Петрович // Історія музейництва і пам'яткоохоронної справи в острозі та на Волині : наук. збірник / Держ. історико-культурний заповідник м. Острога. Острозьке науково-краєзнавче т-во "Спадщина" ім. князів Острозьких. - Острог, 2001. - Вип. 3. - С. 230 234.

ЗавантажитиЗавантажити