АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Андрійчук Афанасій Лаврентійович, протоієрей (18.01.1894 ст.ст. - …)
Видатні діячі
Андрійчук Афанасій Лаврентійович...

Інше

Кралюк П. М. Парадокси українсько-польських культурних стосунків: образи князів Вишневецьких у польській та українській літературі | Друк |
Читальний зал - Літературне життя
Князі Вишневецькі – унікальний рід, який відіграв важливу роль як в історії України, так і в історії Польщі. Цей князівській рід дав кілька яскравих фігур, які й донині займають не останнє місце в символічному світі українців та поляків. Можна згадати Дмитра Байду Вишневецького, якого багато хто з українців вважає засновником Запорізької Січі і своєрідну йому “альтернативу” Ярему Вишневецького, трактованого як “ворога українського народу”. Натомість поляки дуже шанували й шанують Ярему. Його син, Міхал-Томаш Корибут-Вишневецький, навіть став королем Речі Посполитої. Фактично, це був єдиний випадок в історії Польщі, коли на її престолі опинився представник руської (української) князівської династії. Інша річ, що Міхал Вишневецький не виправдав сподівань, які покладалися на нього, й був лише блідою тінню свого батька. Вважається, що протопластом Вишневецьких стали литовські князі Ольґер- довичі, зокрема Корибут-Дмитро (?–1405). Цікавою фігурою був його син Зигмунт Корибутович (?–1435), учасник ґрюнвальдської битви та гуситських війн. Його навіть проголосили чеським королем1 . Вишневецькі вважали себе Корибутовичами і горді були з того, що їхній предок став чеським королем. Ця думка набула поширенння. Наприклад, на початку 30-х рр. ХVII ст. з’явилося послання православного традиціоналіста Ісайї Копинського до Яреми Вишневецького з приводу конфесійного переходу князя від православ’я до католицизму. Перелічуючи предків князя Яреми, І. Копинський спеціально виділяє Зиґмунта Корибутовича як короля чеського2 .
Кралюк П. М. Парадокси українсько-польських культурних стосунків: образи князів Вишневецьких у польській та українській літературі / П. М. Кралюк // Історія музейництва, пам'яткоохоронної справи, краєзнавства і туризму в Острозі та на Волині : Наук. збірник. - Острог, 2011. - Вип. 3. - С. 362-370.

ЗавантажитиЗавантажити