АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Богородиця на престолі з предстоячим ангелом. XVI ст.
Волинська ікона
Богородиця на престолі з предсто...

Інше

Атаманенко В. Матеріальне забезпечення Острозької академії | Друк |
Читальний зал - Освіта та наукове життя краю

Функціонування такої інституції, як Острозька академія, яка складалася зі школи, друкарні та була науковим гуртком, вимагало значних вкла- день. Її засновник цілком давав собі про це звіт. Окрім того, кн. В.-К. Острозький вже мав досвід створення освітніх закладів, забезпечення яких не в усій повноті брав на себе (наприклад, школа у Володимирі). Фундаційна діяльність належала до важливої сфери діяльності верхівки українського суспільства феодальних та ранньомодерних часів. З нею на час організації Академії князь В.-К. Острозький також був знайомий, а на прикладі перебраних у 1574 р.маєтків не міг у неї ґрунтовно не вникнути.

Зважаючи на перебування українських земель переважно та тривалий час у складі держав неправославних, які, незважаючи на властиву для XVI – початок XVII релігійну толерантність, обмежували права вірних „руської” релігії, фундації виконували також завдання забезпечення можливостей виконання церквою своїх функцій на всьому етнічному українському (і не тільки) просторі. Князівські роди Волині, зважаючи на роль у політичному житті, місце в структурі місцевих адміністрацій чи зем’янських/шляхетських корпорацій, авторитет та мало не сакралізоване сприймання всім суспільством та, зрештою, розуміння ними самими свого значення1 , значну увагу завжди приділяли фундаційній діяльності. Особливо це стосувалося Острозьких. Недаремно представники цього роду були відомі як подвижники Церкви, а за деякими з них закріпилися епітети „ревнитель православ’я”2 , „меценат церкви”3 , „опікун та оборонець церкви”, „протектор православ’я”4 , „стовп, опора (filar) православ’я”5 тощо. Всі вони вживалися ще за їх життя, в тому числі і представниками верховної влади, юридичними покровителями церкви, і зайвий раз підтверджують дійсно велике їх значення в цій важливій царині життя України.

 

Атаманенко В. Матеріальне забезпечення Острозької академії / В. Атаманенко // Острозький краєзнавчий збірник. - Острог, 2010. - Вип. 4. С. 24-40.

ЗавантажитиЗавантажити