АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Керамічні сопла ХІІ ст. із Жидичина поблизу міста Луцька Волинської області
Пам'ятки
Керамічні сопла ХІІ ст. із Жидич...

Інше

Бирук М. Сільське населення в Острозькій волості на початку XVIII ст. | Друк |
Читальний зал - Населення Волині
Вивчення сільського населення, його чисельності, структури та майнового становища є одним із ключових аспектів при дослідженні господарського стану Острозької волості в цілому. Саме селянська праця була основою функціонування фільваркового господарства, а тому постає необхідність з’ясування умов залучення селян до виконання натуральних та відробіткових повинностей.
Дослідження сільського населення в Острозькій волості на початку XVIII ст. стає можливим на основі аналізу інформативних можливостей інвентаря 1708 р. Цей документ має назву “Osiadłość miasta Ostroga anno 1708” і зберігається у відділі фондів Державного історико-культурного заповідника міста Острога [3]. Єдина публікація інвентаря була підготовлена у 1938 р. острозьким краєзнавцем Й. Новицьким [9]. Варто зазначити, що інвентар 1708 року є описом лише ординатської частини міста та волості, утвореної 1609 р. кн. Янушем Острозьким [8, 216-238].
За структурою інвентар умовно можна поділити на частини: опис власне самого міста Острога (ординатської частини), характеристика сільських поселень (Межиріч (в документі зазначається як місто), Бельмаж, Розваж, Хорів, Грем’яче, Білашів та Дерев’янче) та представлення сумаріушів річних доходів на 1708 та 1714 рр. Очевидно, опис лише цих сільських поселень зумовлений тим, що вони були замковими. Інші ж, напевне, знаходились у володінні посесорів.
У Хорові знаходився замковий фільварок, де населення міст і названих сіл виконувало повинності. У свою чергу, на селян покладався ряд обов’язків на користь острозького замку та міста Межиріча. Причиною укладення інвентаря 1708 р., швидше за все, була вказівка власниці ординатської частини Острозької волості Теофілії-Людвіки Любомирської на проведення опису з метою з’ясування стану володіння, яке зазнало значних руйнувань внаслідок подій Північної війни. 
Бирук М. Сільське населення в Острозькій волості на початку XVIII ст. / М. Бирук // Острозький краєзнавчий збірник. - Острог, 2010. - Вип. 4). - С. 68-75.

ЗавантажитиЗавантажити