АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Гойська Анна (?-1617)
Видатні діячі
Гойська Анна (?-1617)

Інше

Пащук І. Острог і Острожчина у творчості Олени Пчілки | Друк |
Читальний зал - Літературне життя
У роки комуністично-радянського тоталітаризму ім’я матері полум’яної Лесі Українки – Ольги Петрівни Драгоманової-Косач (1849-1930), яка виступала під літературним псевдонімом Олена Пчілка, як і знаменитої великої родини Косачів, де дітей було шестеро – Михайло, Леся, Ольга, Оксана, Микола, Ісидора, свідомо замовчувалось, не дуже афішувалося через заідеологізовані постулати. А ще класик української літератури Панас Мирний (1849-1920) у листі до неї пророче написав: ”Нашим нащадкам доведеться оцінювати Вашу щиру працю народною поговіркою: “Родюча, як земля, а робоча – як бджола.”
Пізніше дочка Ісидора у спогадах зазначила: “Олена Пчілка – псевдонім, що мама придбала собі, як була ще зовсім молода. Тоді молоде подружжя (наші батьки) жили в Звягелі на Волині (нині Новоград-Волинський на Житомирщині – І. П.), там часом Ольгу звуть Олена, а що мама дуже захопилася збиранням етнографіч- ного матеріалу (вишивки, тканини), то батько наш казав, що вона, як тая пчілка, працює. Та й все життя мама любила пчіл – ці комахи подобалися їй як символ невсипущої праці для загалу. Мама, де жила довгий час, то заводила пасіку, хоча б 3-4 вулики, то не задля якоїсь там вигоди, а просто їй подобалося спостерігати тую доцільну метушню комашок і сам буко- лінний вигляд вуликів ”1 .
Олена Пчілка, живучи у Луцьку і Колодяжному під Ковелем, часто відвідувала з дітьми різні населені пункти, цікавилася народними піснями і звичаями, пам’ятними історичними місцями2 . Після однієї із таких мандрівок у травні 1881 року відвідала відоме джерело Св. Миколая біля с. Гульча (тепер Здолбунівського району – І. П.), де до 1874 року працювала поштова станція на відомому Волинському грунтовому тракті, яку перенесли до Острога із відкриттям залізничного сполучення через Здолбунів у напрямках Львова, Ковеля і Сарн. У своїй віршованій поемі “Волинські спогади”, яка була опублікована у першому номері альманаху “Рада” за 1883 рік,3 що вийшов під редакцію Михайла Старицького, зазначила: “Гульча – місцина в Острозькому повіті”, і почала поему такими словами: Волинь незабутня, країно славутня! У пишній красі ти красуєш! З давен твою бачу українську вдачу, З давен мою душу чаруєш…
Пащук І. Острог і Острожчина у творчості Олени Пчілки / І. Пащук // Острозький краєзнавчий збірник. - Острог, 2010. - Вип. 4. - С. 289-291.

ЗавантажитиЗавантажити