АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Схема розвитку міста Рівного з XIII по XXI ст. (підоснова – сучасна карта м. Рівне)
Мапи Волині
Схема розвитку міста Рівного з X...

Інше

Ткачук Я. Віталій Максименко - перший будівничий "Козацьких Могил" | Друк |
Читальний зал - Музейна справа
Понад три з половиною століття минуло з того часу, як замовкли останні громовиці Берестецької битви. Тисячі козацьких лицарів рясно вкрили тілом і напоїли кров’ю поле героїчно-трагічної битви. Над полем бою залягла метрва тиша, яку лише час від часу порушував крик гайво- роння, що злетілося на багату здобич. В плині часу губилися сліди битви, зникали насипи, вали, шанці. Минали роки за роками, і там, де колись були непрохідні багнища, все висохло, і ті місця, що були загачені козацькими тілами, стали родити хлібом. Не раз блискучий леміш плуга виорював кості славних предків. Лежали ці кості розкидані по землі без усякої пошани, і тільки сиві хмарі плакали над ними холодними сльозами.
Але настав цей довгожданий час, коли український народ вклонився останкам, котрі довгі роки топтав і нищив. Одним з перших, хто звернув увагу на поле Берестецької битви і виступив ініціатором побудови своєрідного храму-пам’ятника полеглим героям, був архімандрит Почаївської Лаври о. Віталій. Впродовж століття особа Віталія Максименка привертає увагу дослідників меморіалу ”Козацькі Могили” під Берестечком, до побудови якого він приклав немало зусиль. Одні писали про нього як про святого, інші змальовували його як лжемесію, який святу справу робив брудними руками, вкладаючи в неї чорносотенний зміст. ”А! – скажуть, – се той союзник чорносотенник відомий!”.
Але тут діло не в ”союзі” і не в ”чорносотенстві”, а діло в тім, що о. Віталій зробив те, чого ніхто з українців не зробив, не міг або таки й не думав робити. Зі спогадів самого Віталія бачимо, що народився він 8 (20) серпня 1873 р. в містечку Глафірівка Таганрогського повіту в сім’ї диякона. В семирічному віці залишається сиротою. Живучи в злиднях, закінчує місцеву парафіяльну школу, після чого навчався в Маріупольському духовному училищі, Катеринославській духовній семінарії та Київський духовній академії. У важкі хвилини життя йому на допомогу приходить тоді ще молодий єпископ, а пізніше митрополит Антоній (Храповицький), котрий не залишав духовної опіки над ним до кінця своїх днів. Також він здій- снив постриг Василя Максименка в монахи й дав йому ім’я Віталій.
Ткачук Я. Віталій Максименко - перший будівничий "Козацьких Могил" / Я. Ткачук // Острозький краєзнавчий збірник. - Острог, 2010. - Вип. 4. - С. 292-295.

ЗавантажитиЗавантажити