АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Недільна школа. 1933. Громада євангельських християн-баптистів, Костополь
Інше
Недільна школа. 1933. Громада єв...

Інше

Манько М. Михайло Тучемський - засновник і перший керівник історичного музею в Острозі | Друк |
Читальний зал - Видатні діячі Волині
Михайло Андрійович Тучемський (1872-1945) – відомий церковно- громадський діяч, краєзнавець і музейник Волині, один із яскравих представників плеяди діячів вітчизняної культури із середовища волинського священства XIX – поч. XX ст. [1]. М. Тучемський народився 5(17) вересня 1872 р. у сім’ї священика с. Понебель Ровенського повіту. Середню освіту здобув у Волинській духовній семінарії в Кременці [2], духівником якої на той час став його батько – священик Андрій Іванович Тучемський [3].
Багато проповідей А Тучемського свого часу опублікували «Волынские епархиальные ведомости» [4]. Духовна семінарія на той час була – за відсутністю вищих навчальних закладів на Волині – чи не головним місцевим осередком волинезнавства, де плідно працювали семінарські викладачі Микола Теодорович, Григорій Крижановський, Феофіл Давидович, Петро Бєляєв та ін. [5].
Після закінчення семінарії у 1893 р. М. Тучемський кілька років викладав загальноосвітні предмети і церковний спів у Почаївській лаврській двокласній церковно-парафіяльній школі; водночас він керував лаврським хором, привернувши своєю регентською працею увагу тогочасного архієпископа Волинського і Житомирського Модеста (Стрельбицького), відомого знавця церковного співу, організатора краєзнавчих досліджень та музейної справи [6].
У 1896 р. М. Тучемський отримав священицький сан і парафію в с. Загірці Кременецького повіту, ставши водночас керівником і законовчителем сільської церковно-парафіяльної школи. Організація ним зразкового церковного хору, позацерковні духовні бесіди з парафіянами із застосуванням «чарівного ліхтаря» запам’яталися місцевим селянам на багато десятиріч. Водночас у священика проявився хист і покликання до адміністративної сторони церковного і шкільного життя; його педагогічна праця в Загірцях була відзначена Волинською Єпархіальною Училищною Радою [7]. У 1904 р. М. Тучемський став наглядачем («наблюдателем») церковнопарафіяльних шкіл сусіднього з Кременеччиною Острозького повіту і водночас священиком Богоявленського собору в Острозі.
Манько М. Михайло Тучемський - засновник і перший керівник історичного музею в Острозі / М. Манько, М. Данилюк // Острозький краєзнавчий збірник. - Острог, 2012. - Вип. 5. - С. 3-8.

ЗавантажитиЗавантажити