АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Накривка від миски. І третина ХІХ ст., Баранівська фарфорова фабрика
Етнографія Волині
Накривка від миски. І третина ХІ...

Інше

Бондарчук В. Співпраця В.-К. Острозького з Христофором Філалетом в рамках боротьби проти Берестейської унії | Друк |
Читальний зал - Релігія
Актуальність проблеми полягає у можливості на прикладі міжособистісної співпраці двох названих діячів більш детальніше вивчити один з важливих аспектів навколоунійного конфлікту, а саме співробітництво православної та протестантських церков під час об’єднавчо-церковного конфлікту. Князь Василь-Костянтин Острозький позиціонував себе як активний захистник православ’я, але водночас толерантно ставився до інших конфесій. За знайомства та співпрацю з конфесійними діячами протестантського віросповідання його піддавали критиці тодішні як православні, так і католицькі та уніатські богослови.
Пізніше ця критика продовжувалася також і окремими науковцями [12, с. 207]. Христофора Філалета деякі дослідники вважали близьким товаришем В.-К. Острозького [11, с. 378; 8, с. 109] при чому, що сам полеміст в «Апокрисисі» не називав його імені і демонстрував відсутність будь-якого стосунку до православного магната [17, с. 187]. Вчені оприлюднювали дані, що Христофор Філалет за написану книгу отримав у свою власність від замовника видання – таким все таки визнали князя Острозького [17, с. 180; 16, p. 86], містечко та декілька сіл [3, с. 471], тобто твір ним було створено на приватне замовлення [5, с. 114], а не заради захисту свого віросповідання. Знайшлися й опоненти даних звинувачень. У цій статті на основі аналізу автентичного джерела і наявної історіографії пропонується узагальнення думок прихильників та опонентів вищезазначених питань. Перейдемо безпосередньо до розгляду проблеми. Після вивчення інформаційних даних у джерелах та літературі вдалося віднайти тільки 3 факти, які в тій чи іншій мірі підтверджують співпрацю В.- К. Острозького з Христофором Філалетом: 1) Використання листів з приватної переписки Василя-Костянтина у «Апокрисисі» написаному Христофором Філалетом; 2) Ймовірний друк перекладу «Апокриси- са» (1598 р.) на староукраїнську мову в Острозі; 3) Подарунок князем Острозьким для письменника-полеміста декількох населених пунктів як гонорар за книгу.
Бондарчук В. Співпраця В.-К. Острозького з Христофором Філалетом в рамках боротьби проти Берестейської унії / В. Бондарчук, В. Бондарчук // Острозький краєзнавчий збірник. - Вип. 5. - С. 40-44.

ЗавантажитиЗавантажити