АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Чашка з блюдцем. Корець. 1800-1816 рр.
Етнографія Волині
Чашка з блюдцем. Корець. 1800-18...

Інше

Леськів І. В'ячеслав Липинський - поляк за походженням, українець за духом | Друк |
Читальний зал - Видатні діячі Волині
Видатний український історик, соціолог, публіцист, теоретик українського консерватизму, один із організаторів Української демократично-хліборобської партії, посол України в Австрії В’ячеслав Липинський до останнього подиху був палким прибічником української державності, як продовження традиції гетьманства. Побачив світ син Казимира і Клари 5 (17) квітня 1882 року в селі Затурці Володимирського повіту на Волині (тепер Локачівський район) в старовинній заможній шляхетській сім’ї, представники якої себе однозначно ідентифікували як поляки.
За своїм походженням ця родина належала до роду земельної шляхти, одна лінія якого – прийшла на початку ХVІІ ст. в Україну і осіла на Поділлі, придбавши там великі земельні маєтки і займала в ХVІІІ і ХІХ ст. різні посади в земському і військовому урядах. Батько В’ячеслава Казимир одідичив село Затурці по своїй матері з шляхетського Волинського роду Бєчковських [1]. Він закінчував військову школу і брав участь у русько-турецькій війні 1877- 1878 рр. у чині саперного старшини, а в 1880 році пішов у відставку і оселився в Затурцях.
Наступного року Казимир Липинський оженився з шляхтянкою Кларою Рокицькою. Їхнім первістком і став В’ячеслав (при хрещенні – Вацлав-Вікентій). Сім’я Липинських була багатодітна, окрім В’ячеслава, в ній виховувалися ще двоє хлопців Станіслав та Володимир і дівчина Ванда [2]. Рідне село Липинського Затурці, де проходили його дитячі роки, було доволі велике і наближене до містечка. Жили тут не лише селяни. Вели- кий відсоток становила польська шляхта.
Недарма в Затурцях існувала не тільки православна церква, але була і католицька громада та функціонував костел, а село виступало культурним осередком для місцевих польських шляхтичів. Також варто зауважити, що Затурці знаходяться на півдорозі між Луцьком і Володимиром-Волинським – двома старовинними (у той час повітовими) містами. У них збереглося багато пам’яток старовини, відвідуючи які, Липинський не міг не відчувати «духу минулого». І, певно, це стало далеко не останнім чинником його зацікавлення історією.
Леськів І. В'ячеслав Липинський - поляк за походженням, українець за духом / І. Леськів // Острозький краєзнавчий збірник. - Острог, 2012. - Вип. 5. - С. 67-71.

ЗавантажитиЗавантажити