АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Януш Острозький (1554 – 1620)
Видатні діячі
Януш Острозький (1554 – 1620)...

Інше

Вітренко В. Волинський народний календар - щорічник етнічних німців Західної Волині в 1935-1939 роках | Друк |
Читальний зал - Населення Волині
На сучасному етапі особливе місце посідає вивчення культури етнічних меншин, що проживали і проживають тривалий час в Україні. Ця стаття пов’язана із дослідженням історії і культури етнічних німців, що мешкали на території Волині, зокрема в її західній частині, у минулому столітті після поділу Волині в 1921 році. Особливий інтерес становить дослідження місцевої преси, що досягла в 1920-1930-х роках величезного впливу на всі сторони культурного життя суспільства.
Зокрема, з 1935 по 1939 рік у Луцьку видавався щорічник «Wolhynischer Volkskalender» (надалі – WVK – В.В.), зміст і традиції якого багато в чому нагадував проблематику німецького тиижневика «Волинський посланець». До редакційної колегії входили німецькі пастори Волині: Альфред Кляйндінст із Луцька, Райнгольд Генке з Рожища та інші. Їм допомагали сільські вчителі – кістори і кантори німецьких шкіл Західної Волині. Спочатку друкувався щорічник у Лодзі, у видавництві «Liebertag», – Товариство з обмеженою відповідальністю, що розміщувалося на вулиці Пьотрковській (Piotrkowska), будинок 86 [1].
Видання носило назву «Wolhynischer Volkskalender» («Волинський народний календар»), на обкладинці вказувався рік: наприклад, «für das Jahr 1937» («на 1937 рік»). Це був досить об’ємний щорічник, що складався спершу із 140 сторінок у 1936 році, а уже 1938 року мав більшу кількість сторінок. Сам календар мав розмір сторінки 17 х 24 см. Друкувався він на газетному папері підвищеної якості (білий). Обкладинка була з тонкого картону, однотонна, сірого кольору.
Назва щорічника розміщувалася таким чином: перший ряд вгорі – Wolhynischer, другий ряд – Volkskalender, третій ряд (меншим шрифтом) – für das Jahr 1937, четвертий ряд – 1936, (рік видання), п’ятий ряд (невеличким шрифтом) – назва волинського видавництва і місце видання: Atlas, Luck [1]. Вочевидь, що волинські німці мали на той час свою друкарню під назвою «Атлас», де можна було друкувати пресові матеріали. До «WVK» у цій друкарні видавали також додатки – настінні календарі невеликого формату. Один із таких календарів містив вірш І. Я. Франка німецькою мовою «Мойсей».
Вітренко В. Волинський народний календар - щорічник етнічних німців Західної Волині в 1935-1939 роках / В. Вітренко // Острозький краєзнавчий збірник. - Острог, 2012. - Вип. 5. - С. 121-129.

ЗавантажитиЗавантажити