АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Ваза. Корець. Біля 1820 року
Етнографія Волині
Ваза. Корець. Біля 1820 року...

Інше

Корнєєв В. О. Листи Л. А. Шелюжка до А. В. Ксєнжопольського 1917–1918 рр. | Друк |
Читальний зал - Видатні діячі Волині

Антон Владиславович Ксєнжопольський (Antoni Marian Xiężopolski) (15(27).06.1877, Житомир — 29.07.1939, Люблін) обіймав посади спеціаліста-ентомолога та губернського ентомолога Волинської губернії. Мав широкі стосунки з обміну, купівлі та продажу колекційних матеріалів комах, зокрема метеликів, у т.ч., з Л. А. Шелюжком. Листи Шелюжка до Ксєнжопольського, датовані 1917–1920 рр. якраз і стосуються переважно обміну метеликами для колекцій, які були головним сенсом життя обох кореспондентів. Втім, листування це, як дзеркало, відбило атмосферу часу, «зовнішнє буття», яке пробивалося в крихке, як сухе крило метелика, приватне і наукове життя ентомологів. Описані в одному з листів події днів, коли Київ був узятий більшовиками-муравйовцями, перекликаються з сторінками булгаковської «Білої гвардії».

Невелика частка архіву Антона Ксєнжопольського потрапила до рук автора цілком випадково. Галина Йосипівна Щербак передала п апку, яку Микола Миколайович Щербак знайшов в одній з шаф під час реорганізації Науково - природничого музею АН УРСР у 1960-і рр. і зберіг її. Папка містила біля двох десятків документів, газетних вирізок і листів,з яких, на мій подив, були чотири, написані каліграфічним почерком Лева Шелюжка. Ці унікальні документи ентомологічної історії опубліковані тут, друкуються з метою зберегти їх для наступних поколінь. Розшифрований текст листів подано за сучасним російськиму правописом.

 

 Корнєєв В. О. Листи Л. А. Шелюжка до А. В. Ксєнжопольського 1917–1918 рр. / В. О. Корнєєв // Українська ентомофауністика. - 2011. - № 2(1). - С. 25–32.

ЗавантажитиЗавантажити