АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Вишневецький Дмитро Іванович (р.н. невід. – 1563)
Видатні діячі
Вишневецький Дмитро Іванович (р....

Інше

Збруцький О. Плебанія (будинок ксьондза), костьолу Іоанна Хрестителя в місті Ізяславі Хмельницької області | Друк |
Читальний зал - Релігія
В цій статті вводиться до наукового обігу пам’ятка ХVІІІ ст. – плебанія в місті Ізяслав Хмельницької області. На підставі опису початку ХІХ ст. аналізується планування будинку та його архітектурні особливості. Так уже сталося в історії, що в невеличких волинських містечках можна зустріти величаві споруди та цілі архітектурні ансамблі, руїни яких ще й сьогодні вражають уяву сучасників. Щоправда, є й такі об’єкти, про які знають лише фахівці – архітектори, мистецтвознавці. Це, як правило, будинки міської забудови. Пройшовши через війни і соціальні катаклізми, зруйновані та перебудовані, вони, тим не менш, також є витворами архітектури – свідками минулого. З часом їх чисельність катастрофічно меншає, тому кожний з тих, що залишився, повинен бути предметом серйозних досліджень.
І дійсно, на підставі лише фрагментів фахівці можуть реконструювати первісний вигляд того чи іншого будинку з тим, щоби зберегти його для нащадків і визначити роль у містобудівній ситуації окремого періоду. Допомагають реставраторам у цій справі архівні документи й іконографічні зображення, старі плани міст тощо. Ізяслав – одне з таких стародавніх міст історичної Волині, яке також не оминув процес безконтрольної урбанізації.
Насамперед, це стосується втрат історичного обличчя міста. На жаль, для Ізяслава й досі не розроблено науково обґрунтованої програми розвитку, внаслідок чого сучасна забудова ведеться хаотично й безсистемно – відтак необхідність інтеграції залишків архітектурної спадщини у нове життя взагалі не враховується. В місті налічується декілька пам’яток архітектури національного значення, але ними ніхто не опікується, що й казати про пам’ятки міської забудови. У зв’язку з цим, хотілося б повернути історичну справедливість, звернувши увагу громадськості на житловий будинок на вул. Острозькій (Острізькій), 9, що був колишньою плебанією, де мешкав ксьондз костелу Іоанна Хрестителя, розташованого поруч. Дуже побіжно згадується будинок у історіографічних матеріалах, виданих ще у ХІХ ст. Так, окрему згадку про плебанію біля фарного костьолу містить праця Т. Стецького [1].
Збруцький О. Плебанія (будинок ксьондза), костьолу Іоанна Хрестителя в місті Ізяславі Хмельницької області / О. Збруцький // Острозький краєзнавчий збірник. - Острог, 2012. - Вип. 5. - С. 160-166.

Завантажити Завантажити