АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Руїни замку. Вигляд з річки Стир поч. ХХ ст. м. Луцьк Волинська область
Пам'ятки. м.Луцьк
Руїни замку. Вигляд з річки Стир...

Інше

Старенький І. Охорона пам'яток старовини на території Волині та Поділля на почтаку ХХ ст. | Друк |
Читальний зал - Музейна справа
У статті розглядається проблема охорони пам’яток старовини на території Поділля та Волині на початку ХХ ст., роль у цій діяльності пам’яткоохоронних структур та державних органів влади. На сьогодні актуальною є проблема вивчення пам’яткоохоронного руху в Україні в зв’язку з національним та культурним відродженням, зміцненням національних та державних цінностей. Велике значення приділяється вивченню історії пам’яткоохоронної діяльності в регіонах, зокрема на Волині та Поділлі. Певні аспекти розглядуваного питання досліджували О. О. Нестуля [14; 15], Л. Д. Федорова [19] та деякі інші автори.
Проте проблему не можна вважати повністю вивченою. В охороні пам’яток Волині та Поділля на початку ХХ ст. можна виділити декілька напрямків: 1) збереження пам’яток архітектури; 2) пам’яток археології; 3) некрополів; 4) музейна робота; 5) збереження пам’яток друку та письма.
Збереженням пам’яток сакральної архітектури займалося духовенство. Так, у Подільській губернії існував певний порядок ремонту та розбору церков. Роботи дозволялися лише рішенням консисторії за підписом єпископа, при цьому консисторія опиралася на експертні висновки Подільського церковного історико-археологічного товариства. У дозволі на ремонт вказувалося, що можна робити, а чого не можна. Щоб отримати дозвіл, притч через благочинного звертався до консисторії, яка, в свою чергу, передавала прохання на розгляд Подільського церковного історико - археологічного товариства, члени якого оглядали споруди, проводили фотофіксацію екстер’єру та іконостасу. Проте через фінансові труднощі не завжди була змога зберегти споруду, що заганяло пам’яткоохоронців «у глухий кут, особливо якщо це стосувалося дерев’яних церков». Юхим Йосипович Сіцінський з гіркотою наводив факти про Сутковецьку церкву- фортецю та дерев’яну церкву в с. Чемериси Волоські Могилівського повіту, де на розсуд місцевих діячів було змінено давні форми дахів і куполів [16, с. 394-395; 11, арк. 21-22 зв.].
Старенький І. Охорона пам'яток старовини на території Волині та Поділля на почтаку ХХ ст. / І. Старенький // Острозький краєзнавчий збірник. Острог, 2012. - Вип. 5. - С. 167-172.

Завантажити Завантажити