АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Корецька фарфоро-фаянсова мануфактура
Етнографія Волині
Корецька фарфоро-фаянсова мануфа...

Інше

Терентіїв, Гощанський район, Рівненська область | Друк |
Читальний зал - Історія міст і сіл Волині. Короткі довідки

Терентіїв

Гощанський район

Рівненська область


Село розташоване з південного боку, неподалік давнього шляху до Гощанського перевозу через Горинь у центрі нинішнього Гощанського району при річці Рудка. Засноване, як наділ одного з нащадків перекопського мурзи Олізара Кирдея, який після прийняття християнства, заслужив велику шану в литовсько – польських князів і французького короля. Підставою для такого твердження є те, що починаючи з середини XIV ст., коли на наших землях з’явилися Кирдеї, і до 80-х років XV ст. – спадкоємці Олізара писалися Кирдієвичами. Потім про них говорили, як Гостські, Гостцькі, Гойські. У опису актової книги Київського центрального архіву є запис про те, що село заснував пан Готський з Гощі для сина Терентія.

Готськими були Сенько та його син Богдан, котрі володіли Гощею, а наступний їх послідовник Василь уже значився уже Гойським. Василь мав двох синів Єрафія і Романа. Отже, виходить, найімовірніше, що заклали Терентіїв для свого сина Сенько чи Богдан Готські. Оскільки Терентій не мав у Речі Посполитої високих державних чинів, то про нього немає й писемних згадок. Крім названого в його честь села.

На період першої документальної згадки про Терентіїв, датований 1576 роком, його землями на той час могли володіти Роман або його дружина Дорота Гойські. Бо, вочевидь, у Терентія не було спадкоємців і його угіддя зазвичай знову перейшли під руку Гойських вельмож. Деякий час у Терентієві землі обробляли орендарі. В середині ХІХ ст. ці багатства потрапили до рук Теклі – Октавія – Юлії Ленкевич. З місцевих людей настільки заможних у Терентієві не було.

Село відвідували всі ті війська, що проходили неподалік по давньому шляху: більшовицькі, УЦР та Директорії, австріяки, німці, поляки.

В 1940 році засновано перший колгосп, який названий ім. Мічуріна. Головою був Юхим Наконечний. У колгоспі налічувалось 700 га землі.

В 1955 році відбулося об’єднання сільської ради і колгоспу з Синьовим. Село стало бригадним до утворення у 2000 році приватно-орендного господарства «Терентіївське». Хоча на той час усі землі були розпайованими між трудівниками, проте одноосібно взялися господарювати одиниці. Інші свої наділи віддали в оренду.

На території Терентієва знаходиться 15 га заповідного урочища «Терентіївські горби». У заповідному місці знаходяться рослини, які віднесені до Червоної Книги України.

На території с. Терентіїв збудовано церкву на честь великомученика Дмитра Солунського. Церква заснована у 1992 році. Терентіївська святиня після реєстрації статусу релігійної громади 1 лютого 1993 року увійшла до складу УПЦ Московського патріархату.

У селі Терентіїв народилася  Скворцова Валентина Юріївна, знають її як майстриню-вишивальницю. Серед оберегів, які вона виготовляє власноруч, багато ікон, серед них «Святий Миколай», «Мати Божа», «Народження Ісуса», «Ісус в терновому вінку», «Скорботна», «Семистрільна», «Ісус у раю».

Село Терентіїв підпорядковане Синівській сільській раді. У Терентієві на 2014 рік проживає 359 жителів. До інфраструктури села належить: Терентіївський НВК: «ДНЗ-ЗОШ І ступеня», клубна установа, публічно-шкільна бібліотека, магазин, церква святого великомученика Дмитра Солунс

 

***

Минувшина Гощанщини – далека і близька : історія населених пунктів Гощанського краю / уклад. О. Загородько ; ред. М. Макарук. – Гоща : Гощанська ЦРБ, 2015. – 96 с.