АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Дитяча обласна офтальмологічна лікарня, 1910 р. вул. Шевченка, 2
Пам'ятки. Житомир
Дитяча обласна офтальмологічна л...

Інше

Галерея

Габріеля Запольська (1857-1921) - польська письменниця і акторка, волинянка за походженням

Марія-Габріеля-Стефанія Корвін-Піотровська (літературний псевдонім Габріеля Запольська) народилася 30 березня 1857 р. у польській шляхетській сім'ї в одному з батьківських маєтків під Луцьком. Батько дівчини Вінцент-Казімєж-Ян Корвін-Піотровський (1828-1896) обіймав почесну посаду маршалка місцевої шляхти, тобто був предводителем усього титулованого панства Луцького повіту. Перша частина прізвища Піотровського — «Корвін» — вказує на герб, до якого належала його родина. Герб «Корвін» зображав чорного крука із золотою каблучкою у дзьобі, який стояв на пеньку з чотирма гілками.
У Луцькому повіті Вінцент Піотровський мав два маєтки — Малі Підгайці та Ківерці (нині с.Прилуцьке). Сьогодні нам достеменно відомо, що батько Вінцента, а отже дідусь Габріелі Запольської — Казімєж Піотровський, луцький повітовий скарбник — щонайменше в кінці XVIII ст. володів часткою села Малі Підгайці поблизу Луцька. Цікава деталь: за ревізією 1798 року Малі Підгайці за кількістю мешканців були більшими за Великі Підгайці майже у два рази. У XX столітті села об'єднали в один населений пункт.
Всього у Вінцента Корвін-Піотровського і Йозефи з Карських (1831-1917), танцівниці Варшавської балетної трупи, народилося троє дітей: первісток Казімєж-Ян (1855-1922) й дві дочки — Марія-Габріеля і Констанція (1859-1942?).
Габріеля Запольська увійшла в історію культури як польський письменник-натураліст, яскравий драматург, публіцист, перекладач. Була критичною дослідницею життєвих принципів суспільства, викривателькою негативних рис міщанства.
Як актриса зіграла багато цікавих ролей у театрах Варшави, Кракова, Парижа, Петербурга і Львова. Добивалася слави на столичних сценах і не гребувала провінційними. Найбільш знамениті драматичні твори Запольської — «Малашка», «Каська Кариатида», «Жабуся», «Мораль пані Дульської», «Їх четверо», «Панна Малічевська» та інші досі з успіхом йдуть на світових сценах.

Детальніше про Г. Запольську можна прочитати на сайті: http://www.volyn.com.ua/?rub=11&article=0&arch=623
Дата: 26 грудень 2012 09:24
Переглядів: 1251
Завантажень: 0