АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Маннергейм Карл Густав Еміль (1867-1951)
Видатні діячі
Маннергейм Карл Густав Еміль (18...

Інше

Галерея

Мечислав Орлович (1881-1959)
Відомий польський мандрівник і краєзнавець за своє життя пройшов пішки 140 тисяч кілометрів.
Книжка доктора Мечислава Орловича «Ілюстрований путівник по Волині» («Ilustrowany przewodnik po Woіyniu»), яка побачила світ у Луцьку 1929 року, нині — бібліографічна рідкість. Її примірник є у Волинському краєзнавчому музеї, Музеї книги в Острозі, в деяких колекціонерів, дослідників. Мені вдалося придбати в Любліні репринтне видання путівника, здійснене польським видавництвом «Рутенус» з міста Кросно у 2004 році. Книжка унікальна вже тим, що це перший туристичний путівник по Волинському краю.
Знаменитий польський мандрівник Мечислав Орлович народився у селі Комарне поблизу Львова 17 грудня 1881 року. Сім'я часто переїжджала з одного місця в інше у зв'язку з роботою батька. Значну частину дитинства Мечислав провів у свого дядька Івана Красіцького в Прухніку, проживали Орловичі також в Дембіці, Ярославі, Самборі, Романові. Прибувши у нову місцевість, молодий Орлович, в першу чергу, цікавився історією і географією цього краю. Навчався Орлович на правничому факультеті Львівського університету, і одночасно у торговельній академії Відня. Відвідував також лекції з історії мистецтва, географії, історії у Львові, Кракові. Під час навчання і подорожей по Європі він захопився туризмом. Молодого науковця особливо приваблювали гори. У 1904 році почав організовувати екскурсії по Татрах. У 1906-му, ставши доктором правничих наук, заснував у Львові Академічний туристичний клуб і став його президентом. Також був співзасновником Академічної спортивної спілки. Часто організовував мандрівки у Карпати. У 1914 році видав «Ілюстрований путівник по Галичині».
У міжвоєнний час Орлович багато зробив для розвитку туризму у Польщі, після Другої світової війни він брав активну участь у відновленні туризму в поруйнованому краї, вихованні туристичних кадрів. Працював у 1919-1932 роках референтом з туризму у Міністерстві громадських робіт, а в 1932-1939 і 1945-1952 – референтом у туристичному відділі Міністерства шляхів сполучення. В останні роки також співпрацював як член комітету у справах туризму при Президії уряду. Невгамовний дідусь уже в похилому віці не переставав організовувати екскурсії і сам часто вирушав у мандрівки з рюкзаком за плечима. Помер він 4 жовтня 1959 року у 78-річному віці. Похований у Варшаві на Алеї заслужених кладовища на Повонзках.
Його путівник по Європі є одним із найцікавіших туристичних видань початку ХХ століття. Присвячений він Центральній і Східній Європі. Автор подає найважливіші туристичні маршрути Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Фінляндії, Росії, Білорусі, України, Грузії, Вірменії, Азербайджану, Узбекистану, Молдови, Чехії, Словаччини, Угорщини, Австрії, Боснії і Герцеговини, Німеччини, Швейцарії. Вміщено плани центральної частини 17 міст, кольорова карта Європи та схема залізничних колій. Численні ілюстровані путівники по містах, краях і землях досі викликають інтерес у дослідників історії і є незамінним джерелом для написання краєзнавчих книг.
Серед цих творів чільне місце займає й «Ілюстрований путівник по Волині». Відкривається він посвятою Президенту Речі Посполитої професорові Ігнацію Мосціцькому на пам'ять про його перебування на Волині. Додамо, що президент Мосціцький відвідав Волинь у червні 1929 року. Книга вийшла накладом Волинського товариства краєзнавчого і охорони пам'ятників минулого в Луцьку за фінансування Міністерства громадських робіт. Автор висловлює щиру вдячність за допомогу в укладанні путівника керівнику дирекції громадських робіт у Луцьку, президентові Волинського товариства краєзнавства і опіки над пам'ятниками минулого Францішкові Ксєнжопольському.
Автор подає коротку характеристику волинської землі в географічному, демографічному, статистичному та історичному планах, розповідає про найбільші магнатські родини, описує культурно-мистецькі, архітектурні пам'ятки. Також дає практичні поради для організаторів екскурсій та мандрівників. У другій частині описано 25 туристичних маршрутів, які починаються з Луцька. У книзі майже 400 сторінок, 111 ілюстрацій, додається карта Волинського воєводства.
Окрім Луцька багато цікавого можна дізнатися з довідника й про такі тогочасні волинські міста, як Рівне, Ковель, Володимир-Волинський, Дубно, Кременець, Почаїв, Збараж, Остріг, Корець, Горохів, Ківерці, Любомль, Ратне, Камінь-Каширський, Сарни, Здолбунів та багато інших містечок і сіл.
Путівник Орловича по Волині вийшов польською мовою, як і всі інші його путівники, правда деякі з них були перекладені німецькою.

Феодосій МАНДЗЮК

http://monitor-press.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1045%3A2012-11-15-10-11-09&catid=108%3A2012-09-19-14-49-12&Itemid=402&lang=uk


Фото з сайту:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/
Дата: 01 квітень 2013 09:51
Переглядів: 1367
Завантажень: 0