АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Христос - Недремне Око. Кін. XVIII - поч. ХІХ ст.
Волинська ікона
Христос - Недремне Око. Кін. XVI...

Інше

Галерея

Островський Микола Олексійович (1904-1936)
Народився 29 вересня 1904 року с. Вілія Острозького району Рівненської області. Згідно з архівними документами, опублікованими лише в 1990-ті рр., Островський походив із заможної родини, яка за борги продала свої землі, через що його батько став робітником ґуральні. Закінчив місцеву чотирирічну школу. В 1914 р. сім’я переїхала до Шепетівки Хмельницької області.
В 1915-1916 рр. вчиться у Шепетівському двохкласному училищі. Виключений із школи за наполяганням вчителя закону Божого. Працює у привокзальному буфеті.
1917 у серпні знову вступає до 1 класу Шепетівського двокласного училища.
1918 навесні закінчив 1 клас народного училища. Працює на електростанції підручним кочегара, згодом помічником електромонтера. Восени вступає до другого класу Вищого початкового училища. 1919 року вступає до комсомолу. 9 серпня разом з частинами Червоної армії йде на фронт. Повертається до Шепетівки. Працює в волревкомі.
У серпні у зв’язку з наступом білополяків на Шепетівку іде на фронт. 19 серпня у бою під Львовом тяжко поранений. Відправлений до військового госпіталю у Київ. У жовтні демобілізований і повертається у Шепетівку до матері. Приїздить до Києва.
З 1921 р. у Києві працює в залізничних майстернях, вчиться в електротехнічній школі.
В 1924 р. тяжко захворів. Через 8-місячну хворобу на тиф вибув із комсомолу, до якого вступив повторно 1923 р. Від травня – секретар прикордонних райкомів комсомолу – Берездівського та згодом Ізяславського.
1924 р. вступив до КП(б)У. У 1927-1930 рр. заочно навчався у Комуністичному університеті ім. Я. Свердлова. З 1927 року важка прогресуюча хвороба прикувала Островського до ліжка, а через рік він втратив зір. Мобілізуючи всі душевні сили, Микола боровся за життя, займався самоосвітою. Сліпий, нерухомий, він створив книгу «Як гартувалася сталь» (1932-1934).
У квітні 1932 року журнал «Молода Гвардія» почав публікувати роман Островського, а в листопаді перша частина вийшла окремою книгою, потім і друга. Роман відразу придбав велику популярність. У бібліотеках за ним шикувалися величезні черги, влаштовувалися колективні читки та обговорення, роман видавався 41 разів тільки за життя автора.
Роман партійна верхівка ВКП(б) оголосила автобіографічним і широко використовувала в пропагандистсько-виховних цілях шляхом масових тиражів, введення роману до шкільних програм, неодноразових екранізацій, створення музеїв Островського (Вілія, Шепетівка, Сочі, Москва) та меморіального комплексу в Боярці. З 1934 р. Островський член Спілки письменників СРСР.
У 1935 році Островський був нагороджений орденом Леніна, йому були подаровані будинок в Сочі і квартира в Москві, присвоєно звання бригадного комісара; останні кілька місяців він прожив на вулиці свого імені, приймаючи вдома читачів і письменників.
Влітку цього ж року письменник публічно бере на себе зобов'язання написати нову книгу. Протягом 1934-36 рр. написав першу книгу трилогії «Народжені бурею».
Але книга закінчена не була. 22 грудня 1936 року Микола Олексійович Островський вмирає. Він був похований у Москві.
1958 року в УРСР було встановлено Республіканську комсомольську премію ім. М. Островського.

Герасимова Г. П. Островський Микола Олексійович / Г. П. Герасимова // Енциклопедія історії України / НАН України, Ін-т історії України. – К. : Наук. думка, 2010. – Т. 7. Мл-О. – С. 680.
Карабчієвська Л. М. «Шепетівський період» в житті письменника М. Островського / Л. М. Карабчієвська // Микола Островський на сторінках історії і в нашому житті : матеріали між нар. наук.-практ. конф. До 100-річчя з дня народж., 25 верес. 2004 р. / М-во культури і мистецтв України, Хмельниц. облдержадмін., Хмельниц. облрада, Упр. культ. Хмельницької облдержадмін., Хмельниц. обл. універс. наук. б-ка ім. М. Островського, Обл. літ.-мемор. музей М. Островського. – Хмельницький-Шепетівка, 2004. – С. 18-21.
Дата: 11 квітень 2013 16:34
Переглядів: 2554
Завантажень: 0