АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Cлужебник. Волинь, XVI ст.
Волинська ікона
Cлужебник. Волинь, XVI ст....

Інше

Галерея

Хотовицький Степан Хомич (1796-1885)
Хірург, акушер і педіатр, доктор медичних наук, академік Петербурзької Медико-хірургічної академії, основоположник вітчизняної педіатрії. Народився в містечку Красилів Старокостянтинівського повіту Волинської губернії (нині Хмельницька область) в родині священика, до 12 років виховувався вдома. В 1808 р. батьки відправили хлопчика вчитися у м. Острог до Волинської духовної семінарії. У 1813 р. С. Хотовицький вступив до Петербурзької Медико-хірургічної академії, яку закінчив у 1817 р. зі срібною медаллю. В числі найкращих випускників поїхав вчитися за кордон, протягом 4 років він проходив стажування з практичного акушерства, жіночих і дитячих хвороб у кращих клініках мм. Берліна, Відня, Геттінгена, Лондона, Единбурга, а після повернення до Петербурга працював в госпіталі та академії. Захистивши дисертацію на ступінь доктора медицини і був затверджений у званні ад’юнкт-професора на кафедрі судової медицини і акушерства, займався перекладами посібників з питань акушерства й хірургії. Але згодом ця робота несподівано була перервана довгостроковим відрядженням до м. Астрахані, де лютувала занесена з Персії та Закавказзя холера. Спалах хвороби було ліквідовано, проте С. Х. Хотовицький пробув там майже рік, вивчаючи умови її виникнення і розвитку. Через 8 років, коли холера охопила майже всю Російську імперію, він брав активну участь у діяльності холерного комітету і зробив значний внесок у його роботу, за що був удостоєний монаршої відзнаки. Про результати цієї роботи йдеться у монографії «О холере» (1832). На прохання Святійшого Синоду Хотовицький написав підручник «Народно-врачебное наставление для духовних училищ», що фактично став першим вітчизняним посібником зі шкільної гігієни. В 1832 р. призначений головним акушером Петербурга, в 1833 р. став також головним редактором «Військово-медичного журналу». У 1836 р. С. Хотовицький очолив створену ним в Медико-хірургічній академії кафедру акушерства, жіночих і дитячих захворювань. Він уперше в Російській імперії почав викладати систематичний курс дитячих хвороб, не обмежуючись хворобами новонароджених і дітей першого року життя. Професор С. Х. Хотовицький викладав фізіологію й патологію усіх вікових періодів дитинства, а також дитячі інфекції. У 1842 році після наполегливих клопотань при академіх відкриваються акушерська жіноча та дитяча клініки, а за 2 роки потому в Петербурзі з його ініціативи відкривається перша у світі лікарня для дітей раннього віку. В 1847 р. вийшла головна праця його життя – «Педіатрика», перший у Російській імперії оригінальний посібник з педіатрії. В підручнику вперше у світовій літературі висловив думку про своєрідність дитячого організму, про його суттєві відмінності від дорослого в будові, функціях і хворобах. Чітко обґрунтував необхідність особливого підходу до хвороб дитячого віку, розробив класифікацію симптомів захворювань, сформулював принципи лікування дітей.
Полишивши у 50 років працю в медико-хірургічній академії, С. Х. Хотовицький залишається її почесним членом і членом Медичної ради. Помер Степан Хомич Хотовицький 30 березня 1885 р. у м. Петербурзі на 90-му році життя. Іменем засновника вітчизняної педіатрії в м. Красилів на Хмельниччині назвали одну з центральних вулиць. Біля входу до місцевої райлікарні встановлено меморіальну дошку з барельєфом великого земляка.


Маринжа Л. С. Х. Хотовицький - тріумф і трагедія піонера вітчизняної педіатрії / Л. Маринжа // Здоров'я України. - К.:Здоров'я України, 2010. - № 21 (листоп.). - С.52.
Дата: 12 травень 2013 11:54
Переглядів: 15265
Завантажень: 0