АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Дубровиця. Костел Івана Хрестителя
Пам'ятки. Рівне
Дубровиця. Костел Івана Хрестите...

Інше

Галерея

Козицький Сергій Олександрович (1883 – 1941)
Композитор, краєзнавець, педагог. Народився 20 жовтня 1883 року, у 1902 р. закінчив учительську семінарію в Холмі, в 1911 – вчительський інститут та кооперативні курси у Москві. Переслідувався царською владою. В добу УНР був повітовим комісаром освіти в Кам‘янці-Подільському. В 1921 р. повернувся на Волинь, працював вчителем у с. Лип‘є та с. Михалківці у Здолбунівському повіті. У 1922 – 1927 рр. – посол сейму від Блоку національних меншин, обраний у виборчому окрузі №58 (Кременець, Дубно, Острог). Член Українського сеймового клубу, в 1926 р. – його голова, один із найбільш активних українських послів сейму. Працював в освітній сеймовій комісії. Автор 191 інтерпеляції, 3 депутатських пропозицій, 13 разів виступав з сеймової трибуни. Польські суди 4 рази вимагали зняти з нього депутатську недоторканість з метою відкриття кримінальних справ. Один із засновників партії «Селянський союз», в 1926 р. підтримав утворення «Сельробу», входив до його ЦК. Після розколу «Сельробу» очолював «Сельроб-правицю». Керував «Просвітою» в Острозі, брав участь в діяльності низки українських культурно-освітніх і громадських інституцій. На наступних парламентських виборах здобув мандат сенатора за списками «Сельробу» від Волинського воєводства. В 1930 р. був арештований і засуджений на півтора року за антидержавну діяльність. Після звільнення відійшов від громадсько-політичної діяльності, був дияконом в Острожці, за деякими даними – симпатизував ОУН.
Переїхав у с. Михалківці Острозького повіту Волинської губернії. У 20-х рр.. учитель і регент церковного хору, очолив осередок «Просвіти», створив ансамбль народних інструментів і «світський» напівпрофесійний хор.
Писав музику на власні поетичні твори. Робив обробки народних пісень, що дозволяло Михалківському просвітянському хору займати перші місця на багатьох пісенно-музичних конкурсах-олімпіадах. Відомо, що наприкінці 20-х – початку 30-х рр. ХХ ст. перші місця були здобуті на олімпіадах «Просвіти» ім. Т. Г. Шевченка у Здолбунові, Острозі, Дермані, Здовбиці. Займаючись збором пісенного фольклору, здійснював обробки народних пісень півдня Волині й окремих районів Полісся. У с. Острові Радивилівського району Рівненської області ним було записано і розшифровано понад 100 пісень зимового циклу. Окрім того, багато творів Т. Г. Шевченка, покладені ним на музику, здобули популярне звучання.
Помер у січні 1941 р. в лікарні Острога. Був одним із дослідників української народно-пісенної творчості Волині і Холмщини.

Козицький Сергій Олександрович // Столярчук Б. Митці Рівненщини : енциклопед. довідник / Б. Столярчук. – Рівне : О. Зень, 2011. – С. 146-147.
Власюк О. Українські представники від Волині у польському парламенті (1922-1927 рр.) / О. Власюк // Актуальні питання історії України. Україна і світ : зб. матеріалів Третьої Регіон. наук. конф. (Острог, 25 квіт. 2012 р.) / Нац. ун-т «Острозька Академія». – Острог, 2012. – С. 197.


Фото з сайту:
http://bs.sejm.gov.pl/
Дата: 07 жовтень 2013 15:16
Переглядів: 856
Завантажень: 0