АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Лютеранська кірха. 1906-1907 рр. м. Луцьк
Пам'ятки. м.Луцьк
Лютеранська кірха. 1906-1907 рр....

Інше

Галерея

Коллонтай Гуго (1750-1812)
Народився 1 квітня 1750 року у Дедеркалах поблизу Кременця, у сім'ї дрібного шляхтича. Він навчався у краківській школі Новодворзького, пізніше в Академії. У 1771 році він виїхав на подальше навчання до Відня, а потім до Італії. Навчався у Болоніїі у відомому університеті Сапіенца у Римі. Він займався також творчою діяльністю – навчався співу і малярства.
В Італії Коллонтай познайомився зі Станіславом Понятовським, племінником короля. Отримавши його дружбу і довір'я він міг розраховувати на протекцію у колах політичних дисидентів. Він повернувся на батьківщину у 1775 році. Передусім він зацікавився реформаторською діяльністю Комісії Народної Освіти, котра виникла у 1773 році. Основним недоліком діяльності комісії було впровадження в життя її сміливих проектів. Коллонтай вважав, що основою успіху буде докорінна реформа університету у Кракові, перетворення його на науково-дидактичну інституцію, яка даватиме освіту новому типу вчителів. З цією метою він опрацював детальний проект докорінної реорганізації навчального закладу.
У 1783 році Коллонтай прийняв посаду ректора у відновленій Головній Школі у Кракові. Через чотири роки повернувся до Варшави. Він почав інтенсивну публіцистичну діяльність.
У період, що попереджав ухвалення Конституції 3 Травня зібралось гроно з кільканадцяти співробітників, яких вже тоді називали „Коллотаївською кузнею". Зустрічі „кузничан" готували позицію радикалів на нарадах сейму, були ніби польським відповідником якобінців у Парижі. Проте, хоча Коллонтая називали «польським Робесп'єром», проте він відрізнявся політичним реалізмом. Він не будував своїх концепцій на форсуванні ідей, які неможливо впровадити в життя. Він враховував опір „суспільної матерії", консерватизмом польської шляхти, зрештою і з фінансовими можливостями держави.
Проте послідовність і напружена публіцистична праця, а також ряд інших незнаних на сьогодні закулісних ігор та діяльності, які охоплювали також закордонну політику приносили плоди. Текст конституції 3 Травня – великого творіння поляків-просвітників – був майже повністю написаний Коллонтаєм. 17 травня 1791 року його призначили підканцлером Речі Посполитої, що у наш час відповідає посаді прем'єра.
Після II поділу Польщі Коллонтай емігрував до Саксонії, де поряд з іншими емігрантами опрацював працю «Про встановлення і занепад Польської Конституції» 1791р. Ця книжка в той час відігравала важливу інформаційно-пропагандистську роль. Вона висвітлювала цілі реформи та вказувала на ворогів не лише змін, але і взагалі польської суверенності. Коли у березні 1794 року вибухнуло повстання, на Ринку у Кракові був прочитаний приготований Коллонтаєм акт повстання. Йому також повірили найважливіші справи повстанського уряду: фінанси і адміністрацію. За його рішенням конфісковано церковне золото і срібло, якими заповнили порожню скарбницю повстанців. Коллонтай також написав відомий Полянецький універсал, який регулював становище селян у Речі Посполитій. Як міністр фінансів він ввів паперові гроші, щоб наповнити урядову касу.
Після поразки Революції Коллотай мусив тікати. Він переховувався у Галичині, проте його зрадили і передали австрійській владі.
В осени 1802 року його звільнили. Він поїхав на рідну Волинь, де з ним нав'язав контакт Тадеущ Чацкі і так дійшло до зустрічі з питань організації шкіл південних губерній та Волинської гімназії. Чацький отже організував необхідні для майбутньої школи кошти та офіційно, як інспектор, репрезентував її у зовнішніх колах, Коллотай натомість опрацьовував структуру та програму Волинської Гімназії і пов'язаних з нею шкіл нижчих щаблів.
Після урочистої інавгурації Гімназії шляхи обох великих реформаторів розбіглись. Коли у 1807 році постало Варшавське князівство, його заарештували, попередньо ув'язнили росіяни і вивезли до Москви. Проте йому вдалось вистояти і повернутись до Князівства. Однак він не відіграв значної ролі, тоді він вже був більше символом, ніж політичною фігурою, з якою рахуються. Помер у Варшаві 28 лютого 1812 року.

Фабіановскі А. Гуго Коллонтай і Таедуш Чацкі – творці Волинської Гімназії / А. Фабіновскі // Волинська Гімназія у Кременці : у 200-річчя заснування Тадеушом Чацким і Гуго Коллонтацом Волинської гімназії у Кременці. – [Б.м.], [б.р.]. – С. 5-10.


Фото з сайту: http://www.audiovis.nac.gov.pl/
Дата: 17 січень 2014 11:18
Переглядів: 1994
Завантажень: 0