АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Благовіщенський собор, м. Ковель Волинська область
Пам'ятки
Благовіщенський собор, м. Ковель...

Інше

Галерея

Ролле Юзеф Антоній Аполлінарій (Йосип Йосипович) (1830-1894)
Знаменитий дослідник і популяризатор польської і української історії, археограф і письменник, доктор медицини – лікар-невропатолог, відомий більше під псевдонімом "Dr Antoni J."
Народився Ю. Роллє в 1830 р. на хуторі Генрихівка (тепер селище Роля Шаргородського району Вінницької області) в сім'ї француза-емігранта і вірменки. Дитинство і юність майбутнього історика пройшли на Поділлі. Навчався у Вінницькій ґімназії, розташованій у знаменитих Мурах, та в Немирівській ґімназії. Закінчив медичний факультет Київського університету (1850-1855 рр.). Після дворічного перебування в Німеччині і Франції, де написав докторську дисертацію з медицини, Ю. Роллє повертається в Україну і назавжди пов’язує своє життя й діяльність з Поділлям. Тут у 1855-1860 рр. займається медичною практикою - спочатку на Могилів-Подільщині, а потім у Кам'янці-Подільському. Як науковець і практик в галузі медицини, він отримав визнання європейських наукових шкіл: у 1863 р. Роллє був обраний членом-кореспондентом Польської академії наук у Кракові, був почесним членом лікарських товариств Києва, Вільнюса, Парижа і Варшави.
Дослідник створив низку праць з медицини. Був надзвичайно пошановуваним лікарем серед місцевого населення. Та ще більшого визнання він здобув як історик, краєзнавець і етнограф, а також як письменник, журналіст і просвітянин. Часто друкувався у різних наукових виданнях, активно співпрацював з тогочасною пресою, писав, публікував і популяризував свої книги. Широко знані, зокрема, його тритомник "Замки подільські на молдавському прикордонні" (1880) та дев'ятисерійні "Історичні оповідання" (1876-1893).
Працюючи на ниві дослідження історії та краєзнавства, Й.Й. Роллє став поєднувати ці заняття зі своїми здібностями й хистом письменника. 1876 року він під псевдонімом Др. Антоній Ю. здійснив перше видання збірника історико-літературних оповідей, нарисів і есе, яким було започатковано вихід у світ 9-ти серій (до 1893 р.) відомих під назвою "Історичні оповідання". До кінця даного "кам'янецького періоду" життя доктор Антоній Ю. перевидав першу серію (1878), оприлюднив у двох томах у Львові другу (1879) і в двох томах у Кракові третю серію "Історичних оповідань" (1882). Окремо, поза цими серіями Й.Й. Роллє видрукував історико-літературний збірник "Нові історичні оповідання" (1880). У всіх цих виданнях з художньо-мистецьким смаком і поглядом науковця- історика й джерелознавця популярно, цікаво та достовірно автор описав епізоди, найважливіші події та баталії, історичні особи й родини переважно Поділля, Волині й Київщини XV-XVIII ст. Саме з "Історичних оповідань" Й.Й. Роллє постав як відомий літератор, письменник і публіцист.
Автор багатьох праць з історії Польщі, України в т.ч. Волині. Добре знав і постійно вивчав історію Волинського краю, декілька разів побував в Острозі, про який опублікував кілька есе.
Він мав тісні наукові зв’язки з вченими-істориками В.Б. Антоновичем, О.Я. Єфименко, П.М. Батюшковим, П.І. Бартєнєвим, О. Яблоновським, К. Пулаським, К. Ліске, з поділлєзнавцями М.І. Яворовським, Ю.Й. Сіцінським і В.К. Гульдманом.
Помер вчений 21 січня 1894 р.
Дата: 31 березень 2009 10:27
Переглядів: 4951
Завантажень: 0