АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Троїцький костел XVIII ст., м. Берестечко Горохівського району Волинської області
Пам'ятки
Троїцький костел XVIII ст., м. Б...

Інше

Галерея

Архієпископ Волинський і Житомирський Модест (в миру Стрельбицький Данило Костянтинович) (1823–1902)
Відомий краєзнавець, активний учасник розгортання краєзнавчого руху в регіоні.
Народився архієпископ Модест (в миру Данило Костянтинович Стрельбицький) 17 (29) грудня 1823 року в селі Зіновинці Літинського повіту, Подільської губернії. Походив з давнього шляхетського роду Стрельбицьких. Батько та дід Данила Стрельбицького були українськими священиками.
Після закінчення Кам’янець-Подільського духовного училища, а згодом – По дільської духовної семінарії, з 1849 по 1853 рік навчався в Київській духовній академії. У 1854 році отримав ступінь магістра богослов’я. Відразу був призначений наглядачем Слуцького духовного училища, а згодом – його викладачем. У 1863–1866 рр. працював у Віленському духовному училищі, в наступні роки-у Мінській та Чернігівській духовних семінаріях. Упродовж 1868–1877 рр. о. Модест був ректором Іркутської духовної семінарії. Після нетривалого перебування на посаді Єкатеринбурзького єпископа призначений єпископом Люблінським і вікарієм Холмське-Варшавської єпархії. У 1885–1889 рр. –Нижегородський єпископ, а в 1889–1902 рр. єпископ із 1892 року – архієпископ Волинський і Житомирський. З цього часу останні роки його життя були пов’язані з Волиню.
Саме Модест стає активним учасником розгортання краєзнавчого руху у Волинській губернії та сприяє діяльності музейних закладів релігійного спрямування, так званих давньосховищ. Підтримував архієпископ і заходи щодо проведення археологічних розкопок та археологічних експедицій, видавав розпорядження про необхідність збору священиками у їх парафіях відомостей та пам’яток з історичного минулого краю та сприяв поповненню експозицій давньосховищ Володимир-Волинського Свято-Володимирського і Луцького Хрестовоздвиженського православних церковних братств.
Однак особливу роль відіграв архієпископ Модест у заснуванні в місті Житомирі Волинського єпархіального давньосховища та Волинського церковно-археологічного товариства при ньому. Адже, ще у 1891 році на єпархіальному з’їзді у Житомирі Модест запропонував організувати при архієрейському будинку єпархіальне давньосховище. Пропозиція краєзнавця знайшла підтримку церковного керівництва. 2 листопада 1993 року Синод дозволив відкрити в Житомирі Волинське церковно-археологічне товариство разом з єпархіальним давньосховищем.

Кушпетюк О. Архієпископ Модест та його роль в організації церковних музейних закладів Волинської губернії / О. Кушпетюк // Волинський музей, історія і сучасність : матеріали V Всеукр. наук. іст.-краєзн. конф., присвяч. 23-й річниці Незалежності України та 85-й річниці створення Волин. краєзн. музею. – Луцьк, 2014. – Вип. 5. – С. 98–100.

Фото з сайту: http://litopys.net/
Дата: 30 квітень 2015 10:17
Переглядів: 651
Завантажень: 0