АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Традиційна жіноча сорочка 20–30-х рр. ХХ ст. с. Кортеліси Ратнівський район Волинська область
Етнографія Волині
Традиційна жіноча сорочка 20–30-...

Інше

Галерея

Кисель Адам (1580-1653)
Видатний політичний і державний діяч Речі Посполитої, магнат, воєвода Брацлавський, Київський. Народився у с. Низкиничах Володимирського повіту Волинського воєводства. Походив із овруцько-житомирської шляхти. Батько — Григорій Гнішович Кисiль-Низкиницький, мати — Тереза Іваницька. Волинська гілка роду започаткована приблизно в середині XV ст. Олехном (Олександром) Киселем. У 17 років закінчив Замойську академію.
Ще з XIV ст. основою волинських маєтностей Киселів стали села Низкиничі, Дорогиничі та Іваничі (тепер Волинська область). Український магнат А. Кисіль з 1640 р. стає власником містечка Гоща (тепер районний центр Рівненської області). Відома і його благодійна діяльність на Волині: зведення храмів, відкриття шкіл. Так, у 1643 р. А. Кисіль заснував у с. Низкиничі православний Успенський чоловічий монастир. Його будівлі були зведені спеціально запрошеними майстрами із Гощі і постали на місці родинного маєтку Киселів. При монастирі була споруджена нова парафіяльна церква Успіння Богоматері, яка збереглася до наших днів. А. Кисіль виділив кошти на придбання церковного начиння, замовив і помістив у церкві портрети своїх батьків, сприяв відкриттю при ній парафіяльної школи. У 1648 р. А. Кисіль записав Низкиницькому монастиреві землі в Гощі та 1500 польських злотих, а також пожертвував дзвін, на якому було нанесене зображення його герба.
Брав участь у війні Польщі з Туреччиною — відзначився у битвах під Цецорою в 1620 р. та в Хотинській кампанії (1620—1621 рр.). Приймав участь у польсько-шведській війні (1626 р. — в Прусії) й польсько-московській (Смолєнська) війні 1631—1634 рр. З 1630 р. А. Кисіль — представник волинської шляхти на Сеймі у Варшаві. Обстоював права православної церкви в Україні в умовах католицької експансії — в 1632 р. зрікся унії. За його сприяння Петро Могила був делегований того ж року на Сейм, де останнього обрали митрополитом. А.Киселю симпатизував король Речі Посполитої Владислав IV Ваза; магнат iз Волині на той час — єдиний український православний шляхтич-сенатор. А.Кисіль був одним iз найбагатших магнатів у Речі Посполитій. Він успадкував лише село Низкиничі, але наприкінці життя володів 65 населеними пунктами (з них на Волині — 37, на Київщині — 18).
Помер 3 травня 1653 року, і за заповітом, був похований у церкві Низкиницького монастиря. При вході до монастиря, в червні 2002 р. на кошти парафіян і його сучасних благодійників урочисто було відкрито пам’ятний знак – гранітну плиту, на якій на тлі контурів куполів храму висічено портрет А. Киселя.
Дата: 29 жовтень 2009 11:30
Переглядів: 3677
Завантажень: 0