АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Липинський Вячеслав (1882-1931)
Видатні діячі
Липинський Вячеслав (1882-1931)...

Інше

Галерея

Теодорович Микола Іванович (1856-1917?)
Микола Іванович Теодорович – видатний історик-краєзнавець Волині кін. XIX ст., педагог, церковний діяч.
Народився 1856 року в сім'ї священика губернського міста Гродно. У 1879-му закінчив Литовську духовну семінарію у Вільно. Здобувши вищу церковну освіту в Санкт-Петербурзькій духовній академії, призначений 4 серпня 1883 р. у Волинську духовну семінарію в м. Кременці викладачем Святого Письма у званні кандидата з правом на магістра. 1 квітня 1899 р. призначений інспектором народних училищ Калішської учбової дирекції з резиденцією в м. Турек, а згодом, 1 листопада цього ж року, переведений на таку ж посаду в м. Біла (Польща) в Седлецьку дирекцію. Пізніше працював інспектором Марийського жіночого інституту у Варшаві. Активно співпрацював із Волинським історико-статистичним комітетом, під час своїх експедицій відвідав найвіддаленіші куточки історичної Волині. В роки Першої світової війни разом з вихованцями та викладачами жіночого інституту евакуйований у Саратов (Росія). Подальша доля, точна дата смерті та місце його поховання невідомі.
М.І. Теодорович належав до волинських краєзнавців II пол. XIX ст., які гуртувалися в м. Кременці навколо Волинської духовної семінарії, Волинського історико-статистичного комітету, газети "Волинські єпархиальні відомості". Загалом їхні дослідження не виходили за межі тогочасної офіційної історіографії й базувалися переважно на філософії позитивізму в осмисленні подій і явищ минулого. Однак зібраний ними фактологічний і джерелознавчий матеріал й в наш час не втратив своєї цінності, не має аналогів і виступає унікальним історико-краєзнавчим джерелом.
Науковий доробок М.І. Теодоровича багатогранний і насичений публікаціями, розпорошеними по різних виданнях. їх вивчення і залучення до доробку сучасних любителів історії волинського краю значною мірою збагатить фактажем га озброїть цікавою методикою пошуково-дослідницької роботи.
Йому належать такі основні праці: Историко-статистические описання церквей и пpuxoдов Волынской епархии: т. I. Житомирский. Новоград-Волынский. Овручский уезды. – Почаев: 1888. – 436 с.; т. 2. Ровенский. Острожский, Дубенский уезды. – Почаев: 1890. – 697 с.; т. 3. Кременецкий уезд. – Почаев: 1894. – 696 с; т. 4. Староконстянтиновский уезд. – Почаев, 1899. – 934с.; т. 5. Ковельський уезд. – Почаев, 1903. – 560 с.
Окремі видання: Город Владимир Волынской губернии – Почаев, 1893. Волынская духовная семинария. – Почаев, 1901. Город Кременец, Волынской губернии: исторический очерк. – Почаев, 1890.
Дата: 17 квітень 2009 10:56
Переглядів: 12207
Завантажень: 0