АвторизаціяОпитування

На Вашу думку чи оперативно та змістовно наповнюється на веб-сайті розділ «Новини», чи стає Вам ця інформація у нагоді?
 

Фотогалерея


Замкова Богоявленська церква. м. Острог Рівненська область
Пам'ятки
Замкова Богоявленська церква. м....

Інше

Галерея

Будики-близнята Бейриша Дава, вул. Гулевичівни, 6. м. Луцьк
Земельна ділянка на колишній Вірменьській, де стоїть будинок купецького сина Дава, змінила багатьох власників. Згідно з документами 1892–1907 рр., ділянка на Вірменській числиться за нащадками Цурки ля Франкфуртової, тож перейти до наступного власника – Дава Бейриша – вона могла на самому початку ХХ ст. Новий господар садиби належав до клану багатих єврейських домовласників, родоначальнику якого Мошкові Даву належало тільки на вулиці Караїмській три значних будинки, а ще декілька – на інших околицях Старівки. Не збереглося свідчення, коли Бейриш Дав на місці купленої садиби звів новий мурований будинок. У даному випадку нам може допомогти аналогія з сусіднім, що належав Лейзору Кришталку. Обидва представляли так званий цегляний стиль: стіни зовні нетиньковані , в їх оздобленні використані декоративні можливості різної кладки. те, що в обох будинках вжито багато лекальної цегли при декоруванні однакових деталей, дозволяє припустити, що їх зведено за проектом одного автора. У цьому випадку це міський технік М. Бялий.
За описом домоволодінь 1924 року, де подано дані про західну частину будинку Бейриша Дава, його зведено на декілька років раніше. За цим описом дім мав 10 кімнат і три кухні, в яких розташувалося декілька квартир і дві кавалерки. Це був двоповерховий будинок із мансардою. На головному фасаді – п’ять осей. Двері – із західного краю. Оформлення вікон на кожному поверсі різне. Боки будинку обкладені декоративними пілястрами, які також на кожному поверсі різні. У центрі даху фронтон із трьома отворами й балконом. Верх має оригінальне завершення. А по боках два мансардні вікна. Однак у такому вигляді будинок простояв недовго. Вже через кілька років до нього було прибудовано його другу половину. Вона була майже ідентична наявній, їх розділяла тільки пілястра. правда, на даху було три однакових мансардних вікна. Боковий фасад із вулиці Караїмської ідентичний головному. Такі ж декоративні пілястри. На першому поверсі – два вікна, на другому і на фронтоні – по три. Вікна на фронтоні півциркульні, в центрі – балкон. Тепер будинок має 20 великих кімнат і шість кухонь, в яких розташувалося вісім квартир.
У 1940 році будинки-близнюки було націоналізовано. В роки німецької окупації вони опинились на території гетто і на їх першому поверсі було влаштовано лікарню для його мешканців. Після війни стали комунальною власністю міста й здавались у найм різним мешканцям.

Пясецький В. Будики-близнята Бейриша Дава, вул. Гулевичівни, 6 / В. Пясецький // Пясецький В. Луцьк. Старе місто. Кн. 1. : історико-краєзнавчі нариси / В. Пясецький. – Луцьк, 2013. – С. 236–238.
Дата: 02 лютий 2015 15:27
Переглядів: 1174
Завантажень: 0