Фотоколекції


Новомалинський замок

Розділ: Пам'ятки Волині

Новомалинський замок (XIV ст.)

с. Новомалин, Острозький район Рівненська область

Новомалинський замок (замок Сосновських) – руїни замку в селі Новомалин. Побудований XIV ст.

У 1392 р. Владислав Ягайло подарував замок, який знаходився в селі Новомалин князю Свидригайлові. В той час тут був невеликий замок. У XV столітті замок був перебудований в мурований, який розташовувався на невисокому пагорбі над р. Збитенка. Спочатку він був оточений ровом з водою. У плані був регулярним, мав п’ять наріжних п’ятигранних башт, з’єднаних мурами, в’їзну браму з північно-східного боку й міст через рів. Пізніше замок перейшов у власність панів Малинських, котрі в XVII ст. перебудували замок, спорудивши в ньому палац у барокових архітектурних формах. Наприкінці XVIII ст. власниками замку стали Сосновські, котрі перетворили його на одну з найкрасивіших магнатських резиденцій Волині. На початку ХІХ ст. Сосновські провели велику реконструкцію замку, перебудувавши його на палац в архітектурних формах романтизму.

У наші часи збереглися західна п’ятигранна двох’ярусна башта, напівзруйнована південна башта, між ними – невелика дільниця оборонного муру з бійницями. Збереглися й руїни колишнього палацу. Архітектурним акцентом комплексу є каплиця, перероблена у ХІХ ст. з північної башти замку. Палац розташований вздовж південно-східного фронту замку. Він прямокутний у плані, двоповерховий. Його зовнішня стіна була оборонною, з’єднувалася з замковими мурами. Всі перекриття на сьогодні зруйновані, лише в трьох камерах першого поверху збереглися хрестові склепіння. Товсті мури прорізані прямокутними вікнами. Палац має склепінчасті підвали в кількох рівнях.

Каплиця побудована в неоготичному стилі, її цокольна частина є залишком оборонної башти, об’єм якої виступає назовні за лінію оборонних мурів. У плані каплиця квадратова, внутрішній об’єм циліндричний. Фасади прорізані стрільчастими вікнами; поставлені на рогах високі круглі башточки нагадують готичні пінаклі. Інтер’єр каплиці був прикрашений різьбленням по мармуру, виконаним власником замку, професійним скульптором Томашем-Оскаром Сосновським (1810–1888) у середині ХІХ ст. Т.-О. Сосновський отримав фахову мистецьку освіту в Варшаві, Берліні й Римі. Він був учнем славнозвісного скульптора Б. Торвальдсена. З 1846 р. став професором Римської академії св. Луки. Він подовгу жив за кордоном, проте не поривав зв’язків з Волинню, часто сюди приїздив і виконував скульптурні роботи для місцевих костелів і монастирів. Він зібрав у замку велику кількість творів мистецтва. Тут були гобелени, старовинні меблі, посуд, картини, а в бібліотеці рідкісні стародруки та рукописні книги. Значна кількість скульптурних творів Т.-О. Сосновського, а також його мистецька колекція знаходяться в історичному музеї в Острозі.

Замковий комплекс зазнав руйнувань під час Другої світової війни, і з того часу лежить в руїнах. Він є пам’яткою архітектури національного значення. Інститут «Укрзахідпроектреставрація» у 1994 р. виконав дослідження і проект реставрації та пристосування замкового комплексу, який лишився нереалізованим.

Джерела:

Текст та ілюстрації:

Вечерський В. Село Новомалин Острозького р-ну. Замок Сосновських / В. Вечерський // Вечерський В. Фортеці й замки України / В. Вечерський. – Київ, 2011. – С. 428–431.

Шовчко В. Замок в Новомалині [Електронний ресурс] / В. Шовчко // Пам’ятки України: [сайт]. – Режим доступу: https://zabytki.in.ua/uk/1788/zamok-v-novomalini. – Назва з екрану.

2024-11-22