Фотоколекції


Обромпальська (Обропальська) Фортуната

Розділ: Видатні діячі

Обромпальська (Обропальська) Фортуната – фотографиня, працювала у стилі піктореалізму, уродженка м. Володимир (раніше Володимир-Волинський) Волинська область.

Народилася Фортуната Шуровська (за чоловіком Обропальська) у 1909 році у місті Володимир (нині Володимир-Волинський) та була однією із найвідоміших фотографинь свого часу. Старші брати дівчини були аматорами фотографії, тож це зацікавило і її. У 1930 році перші фото які почала знімати Фортуната були зроблені на камеру Leica. Тоді вона була студенткою факультету хімії та біології у Віленському університеті ім.. Стефана Баторія. Найбільше мисткиня полюбляла фотографувала в стилі пікторіалізму.

Учителем та наставником із фотографії у Фортунати був Ян Булгак, відомий білоруський і польський фотограф. З Яном Булгаком вона познайомилася 1938 року. Фортуната захопилася артистизмом його робіт. Саме це знайомство і визначило подальшу творчу долю волинянки – вона розвивалася в напрямку художньої фотографії.

Чоловіком Форнтуната був Зигмунд Обропальський, відомий фотограф і діяч Союзу польських фотохудожників. Разом із ним вона на початку 1940-х рр. мешкала у місті Вільнюсі. Саме там у 1941 та 1942 р. була організована підпільна фотовиставка у власному будинку. Ян Булгак був патроном і співорганізатором двох цих конспіраційних виставок. На виставці були представлені портрети, краєвиди Вільна, натюрморти, міські пейзажі, виконані у техніці піктореалізму на основі класичної композиції.

У 1945 році родина Обромпальських переїхала у місто Познань. Відтоді творчість Фортунати стала загальновідомою. Її роботи були представлені на багатьох фотовиставках та отримали чимало нагород. Отримувала відзнаки Міжнародної федерації фотомистецтва – AFIAP (1953) i EFIAP (1963). Впродовж 1948–1952 років Фортуната була співредактором першого повоєнного часопису, присвяченого фотографуванню. Мала ряд особистих фотовиставок по Європі. У 1953 році Фортуната Обромпальська заснувала і керувала Художньою секцією для молодих фотографів, яких навчала азам професії.

Померла Фортуната Обромпальська 10 червня 2004 року у місті Познань (сучасна Польща), де і була похована.

Джерела:

Вознюк О. Фотографії волинянки Фортунати Обропальської зберігаються у краківському музеї [Електронний ресурс] / О. Вознюк // Район.Історія : [сайт]. – Режим доступу: https://history.rayon.in.ua/blogs/699694-fotografii-volinyanki-fortunati-obropalskoi-zberigayutsya-u-krakivskomu-muzei. – Назва з екрана.

Котис О. Фортуната Обромпальська / О. Котис // На Сході Європи: міжвоєнний розквіт Волині / О. Котис. – Луцьк, 2020. – С. 37–39.

Фортуната Обропальська – фотографиня з Володимира [Електронний ресурс] // Хроніка Любарта : [сайт]. – Режим доступу: https://www.hroniky.com/news/view/16218-fortunata-obropalska-fotohrafynia-z-volodymyra. – Назва з екрана.

Яцечко-Блаженко Т.  Фортуна Обропальська – фотографиня з Володимира / Т. Яцечко-Блаженко // Хроніки Ладомерії : матеріали IV Всеукр. наук. іст.-краєзн. конф. «Хроніки Ладомерії», присвяч. 820-тій річниці утворення Галицько-Волинської держави та 695-ти річниці надання Володимиру магдебурського права, м. Володимир-Волинський, 13 листоп. 2019 р. : наук. зб. – Тернопіль, 2019. – Вип. 4. – С. 143–146.

2025-01-23