Старченко Н. Scrutinium як інквізиційний елемент у судочинстві Волинського воєводства (70-ті рр. XVI – початок XVII ст.)
Розділ: Суспільно-політичне життя краю
Мова документу: українська
Рік видання: 2012
Старченко Н. Scrutinium як інквізиційний елемент у судочинстві Волинського воєводства (70-ті рр. XVI – початок XVII ст.) / Н. Старченко // Записки наукового товариства імені Шевченка. Праці Історично-філософської секції. – 2012. – Т. 264 (CCLXІV). – С. 171-195.
Анотація:
Про шкрутинію як інквізиційний, слідчий елемент у судовому процесі Речі Посполитої в історіографії згадується принагідно, переважно у синтетичних історіях права. Тим часом поява і розвиток цієї процедури в Речі Посполитій пов'язані з такими важливими суспільними трансформаціями, що загалом вписувалися в загальноєвропейські тенденції: посилення монополії держави у контролі за дотриманням права, чим переважно опікувалися самі локальні спільноти; зміни у ставленні до порушення правових норм (не лише як до приватної справи потерпілого, а й як до суспільного переступу); зростання відповідальності за злочини та відчутність їх для злочинця, зокрема обов'язковість публічних покарань у кримінальних справах. Тож спробуємо передусім простежити появу шкрутинії у сеймових конституціях та ІІІ Литовському статуті (далі III ЛС), однак головним завданням буде аналіз її функціонування в судах Волинського воєводства від 70-х років XVI ст. як запозиченого елемента з коронного права, а з прийняттям конституції 1588 р. - як легітимної частини судової процедури. Увагу звертатимемо також на адвокатську риторику з приводу шкрутинії і реакцію суддів на неї, що демонструє пристосування нової процедури до судової системи, яка була тісно зав'язана на логіці та цінностях шляхетської культури загалом.
Natalya Starchenko. Scrutinium as an inquisitorial element of legal proceedings in the province of Volyn (the 1570s to the early 17th century)
The article analyzes the appearance and functioning of scrutinium in the legal proceedings of the Principality of Volyn. It started in the 1570s as an element borrowed from the Crown Law, and with the adoption of the Statute of Lithuania in 1588, as an official part of the judicial procedure. Scrutinium is associated with changes in attitude to crime: it is beginning to be perceived first of all as a social evil, not a personal insult to the aggrieved. However, the transformation of this norm in the court practice, closely connected with the logic and values of the noble culture as a whole, demonstrates that legislative initiatives did not affect either the judicial system or the conceptions of the nobility in general.
Джерело: Academia.edu Journals