Новини

Вітаємо з цим світлим святом!
Розділ: Новини
Від усієї душі бажаємо, щоб радість Воскресіння Христового наповнювали Ваші серця.
Нехай на душі буде тепло і спокій, над головою буде мирне небо, а поруч – рідні та близькі.

Міжнародна наукова конференція присвячена 925-річчю від першої писемної згадки про місто Дубно
Розділ: Новини
Шановні колеги! У 2025 році виповнюється 925 років від першої писемної згадки про місто Дубно. З цієї нагоди, Державний історико-культурний заповідник м. Дубно проводить Міжнародну наукову конференцію присвячену новим дослідженням міської і регіональної історії, питанням збереження та популяризації історично-культурної спадщини міст та сіл України. Захід заплановано провести у вересні 2025 р. у Дубенському замку.
Передбачається розгляд наступних напрямків досліджень:
1. Історично-культурні процеси на Дубенщині та Волині від найдавніших часів до сьогодення;
2. Джерела до вивчення минулого Дубна та Волині (археологія, архітектура, мистецтво, фольклор, джерелознавство, етнографія, антропологія та ін.);
3. Видатні діячі та їхня роль в історії Дубна та Волині;
4. Сфери життя в українських містах та поза ними (політика, економіка, культура, релігія, повсякдення): суперечності та взаємодії;
5. Дослідник на шляху пізнання минулого: біографії та внески науковців у вивчення актуальних питань історії і культури міст;
6. Досвід, правові аспекти, проблеми реставрації та музеєфікації пам’яток: пошук рішень супроти кризових явищ;
7. Пам’ятки минулого та туристична галузь: маршрути, інформаційні технології, популяризація історико-культурної спадщини в Україні;
Отримані матеріали будуть опубліковані у шостому випуску Дубенського наукового вісника.
ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ СТАТЕЙ:
1. До друку приймаються статті українською, польською, російською та англійською мовами, набрані у текстовому редакторі Microsoft Word for Windows.
2. Шрифт – Times New Roman, розмір шрифту – 12 кеглів, міжрядковий інтервал – 1,5. Текст набирається без переносів слів. Абзацні відступи робляться автоматично без використання пробілів і табуляції; Обсяг друкованого тексту – до 12 сторінок книжкової орієнтації формату A4.
3. Текст статті записується в окремий файл, який підписується прізвищем автора (наприклад – Дмитренко.doc). В окремому текстовому файлі подається список та назви ілюстрацій і підписується прізвищем автора (наприклад – Дмитренко_спис_рис.doc). Ілюстрації записуються в окремі підписані файли (наприклад – Рис_1) і розміщуються в спільній папці, що підписана прізвищем автора (наприклад – Дмитренко_рис). Посилання на додані ілюстрації у тексті обов’язкові!
4. Географічні назви подаються за офіційно прийнятою транскрипцією.
5. Посилання в тексті на джерела та літературу обов’язкові (!) і подаються в квадратних дужках за таким зразком: [7, с. 123], [18, s. 55] або [9, c. 44, рис. 2]. Якщо посилання йде на декілька позицій, тоді [7; 15; 36]. Якщо на архівні джерела, тоді [22, арк. 168, 177 зв.].
6. В кінці статті обов’язковим є список використаних джерел та літератури, що оформляється під заголовком Джерела та література в алфавітному порядку за вимогами державних стандартів (Бюлетень ВАК України, № 5, 2009. Форма 23).
7. До статті додається список використаних скорочень. Наприклад: ДІКЗД – Державний історико-культурний заповідник м. Дубна, ЛНБ – Львівська Національна бібліотека ім. В. Стефаника, МДАПВ – Матеріали та дослідження з археології Прикарпаття і Волині, УІЖ – Український історичний журнал.
8. Автори подають про себе такі відомості:
· прізвище, ім’я, по-батькові (повністю);
· науковий ступінь, учене звання;
· місце роботи, посада;
· адреса для листування, телефон (роб., моб.), електронна пошта.
Деталі проведення конференції (точна дата, година, місце) будуть повідомленні авторам після завершення прийому матеріалів у вигляді Запрошення. Учасники конференції, що особисто взяли участь у роботі конференції отримують науковий збірник матеріалів. Транспортні витрати та проживання учасників конференцій – за рахунок учасників та відряджувальних організацій.
За зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо, відповідальним є автор. Редгрупа залишає за собою право відбору доповідей для включення до програми та збірника матеріалів конференції.
Матеріали приймаються до 1 серпня 2025 р. за поштовою адресою:
Державний історико-культурний заповідник м. Дубно Вул. Замкова, 7а
м. Дубно, Рівненська обл. 35604
Або на електронну пошту: zamok.robota@ukr.net
Телефони для довідок: (03656) 3-24-64. 0999539490 – Любецька Надія Олександрівна – заступник директора з наукової роботи.
0977707506 – Пшеничний Юрій Леонідович – заввідділом історії
Матеріал надано Державним історико-культурним заповідником м. Дубно

Бінарна публічна лекція Олени Прищепи та Алли Українець «Часопису Якуба Гофмана «Rocznik Wolynski» – 95»
Розділ: Новини
Середа, 16 квітня о 14:00 в приміщенні Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки відбудеться бінарна публічна лекція Олени Прищепи та Алли Українець «Часопису Якуба Гофмана «Rocznik Wolynski» – 95».
Поговоримо про історію виникнення та значення «Рочніка Волинського» та його творця Якуба Гофмана – освітнього діяча, краєзнавця, організатора досліджень у галузях історії, етнології, історичної бібліографії Великої Волині.
Спікери: Олена Прищепа – доктор історичних наук, професор кафедри суспільних дисциплін НУВГП, зупиниться на біографії та діяльності Якуба Гофмана на Волині та в Рівному.
Алла Українець – краєзнавиця, старша наукова співробітниця сектору етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею, розповість про традиції, малюнки та схеми писанок Рівненщини.
Виявляючи неабиякі етнографічні зацікавлення, Я. Гофман публікує в першому томі «Рочніка Волинського» власну працю «Писанки Волині», яка є чи не першою науковою публікацією про особливості писанкарства Рівненщини. В своїй статті автор подає інформацію про техніку розпису та засоби фарбування великодніх яєць, робить спробу систематизації орнаментики, подає місцеві назви візерунків, наводить приклади використання писанок та крашанок у народній магії та обрядах.
Запрошуємо!
Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека
м. Рівне вул. Олександра Борисенка, 6
4-й поверх «Світлиця»
тел. 067 360 7427

Запрошуємо до участі в науковій конференції «Камінь-Каширський район в історичній ретроспективі»
Розділ: Новини
Шановні колеги! 14–15 жовтня 2025 р. у м. Камінь-Каширському відбудеться наукова конференція «Камінь-Каширський район в історичній ретроспективі».
Проблемне поле конференції:
* Історіографія та джерелознавчі дослідження
* Камінь-Каширський район в адміністративно-територіальному устрої Волині: історія сучасність
* Історичні події на Камінь-Каширщині
* Економічний розвиток: промисловість, сільське господарство, сфера послуг
* Освіта, культура, медицина, спорт
* Культурна спадщина: дослідження, збереження, популяризація
* Історія населених пунктів
* Відомі постаті
* Актуальні питання волинезнавства краєзнавства.
Для участі у конференції необхідно до 01 вересня 2025 року надіслати заявку (див. додаток 1). Тексти у електронному вигляді обсягом до 1,0 друк. аркуша необхідно надіслати на електронну адресу оргкомітету до початку конференції. Матеріали конференції будуть опубліковані у тематичному науковому збірнику, або в збірнику серії «Минуле і сучасне Волині та Полісся».
З питань проведення конференції звертатися в оргкомітет за адресою:
43025, Україна, м. Луцьк Волинської області, вул. Шопена, 24, каб. 107, Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, м. Камінь-Каширський, вул. Воля, 2, каб. 306.
Контактні телефони:
Анатолій Шваб +380955850083
Валерій Хитрик - + 380 996038991
Світлана Чибирак +380994326189
Електронна адреса: kamrada2008@ukr.net
Джерело: Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України

«Археологія Рівненщини»
Розділ: Новини
П’ятниця, 11 квітня об 14:00 год в Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться презентація довгоочікуваної і особливої для багатьох людей виставки «Археологія Рівненщини: від розкопу до музею».
У шаленому і жахливому лютому 2022 року ця виставка не відкрилася через повномасштабне вторгнення. Унікальні артефакти виставки свідчать про високий рівень матеріальної культури мешканців нашого краю. Ці матеріали було виявлено під час археологічних досліджень в м. Рівне, с-ще Гоща, селах Хотин, Рясники, Томахів, та інших населених пунктах.
Також відбудеться презентація монографії «Дослідження на багатошаровому поселенні Рівне-Пляж 1А у 2019 році». Автори: Олексій Войтюк, Богдан Прищепа, Сергій Теліженко. У книзі — унікальні археологічні знахідки та наукові відкриття, зроблені в самому серці Рівного.
Запрошуємо дослідників, студентів, викладачів та всіх, хто любить історію нашого краю!
Адреса:
м. Рівне, вул. Драгоманова, 19
Рівненський обласний краєзнавчий музей

Авторська лекція Галини Данильчук «Династія народних цілителів Носалів. Дослідження, пошуки, знахідки»
Розділ: Новини
11 квітня об 11 год в Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться авторська лекція старшого наукового співробітника Г. Данильчук «Династія народних цілителів Носалів. Дослідження, пошуки, знахідки».
Авторка багато років досліджує життєпис родини, яка вже в 4–му поколінні займається траволікуванням. Михайло Носаль (1886–1950) – священик і травник, який все своє свідоме життя віддав благородній справі допомоги людям у їх боротьбі з хворобами. Батькову справу продовжив один із його синів Іван Носаль (1913–1996), який у 1958 р. видав першу книгу «Лікарські рослини і способи їх застосування в народі», яка стала неймовірно популярної на теренах СРСР, а в 1995 р. вийшла його книга «Від рослини до людини». В третьому поколінні Носалів став відомим цілителем і засновником «Траволікувальної фундації Носалів» онук Костянтин Носаль (1952-2021). Нині траволікуванням займаються правнуки священика Кирило та Павло Носалі. Більша частина життя цієї династії пройшла у Рівному, де їх добрі справи увічнені у назві вулиці, пам’ятним знаком, а засновнику династії Михайлу Андрійовичу Носалю у 2004 р. присвоєне звання «Почесний громадянин Рівного» (посмертно). У Рівненському краєзнавчому музеї була створена перша виставка «Кожне дерево з плоду свого пізнається», присвячена цій шанованій родині. Виставка експонувалася в містах Київ, Дніпро, Львів, Луцьк, Меджибіж, Дубно. У музеї зібрані раритети цієї родини.
У своїй лекції авторка не лише розповість про життєвий та творчий шлях Носалів, а й поділиться своїм досвідом пошукової роботи, цікавими знайомствами, зібраними спогадами. Під час лекції відбудеться презентація фото та документального матеріалу. Будуть представлені деякі особисті речі з музейної колекції.
Авторська лекція буде цікавою для усіх, хто цікавиться життям яскравих особистостей нашого краю, хто займається краєзнавчими пошуками, кого вабить шлях дослідження і музеєтворення.
Адреса:
Рівненський обласний краєзнавчий музей
м. Рівне
вул. Драгоманова, 19