Новини

Фото до новини з назвою Літературно-художній захід «Томаш Оскар Сосновський – скульптор з Новомалина»

Літературно-художній захід «Томаш Оскар Сосновський – скульптор з Новомалина»

Розділ: Новини

28 січня о 12 годині у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці відбудеться літературно-художній захід «Томаш Оскар Сосновський – скульптор з Новомалина» до 139-ої річниці від дня смерті видатного митця.

Томаш Оскар Сосновський – визначний польський скульптор, життя якого тісно пов’язане з нашим краєм. Почесний доктор 24 художніх академій світу. Його творча спадщина складається з більше 150-ти скульптур, які нині знаходяться в Польщі, Україні, Італії, Ізраїлі, Америці. Є декілька робіт скульптора на Рівненщині – у Рівному та Острозі.

Французький дослідник Луї Вейо писав про нього: «Скульптор-поляк володіє в Україні палацом, повним королівських коштовностей та більше як 4000 підданими. Все це залишив, щоб створювати скульптури в Римі, а праця над створенням цих скульптур спонукає його забути про турботу про себе та славу. Яку ж славу міг здобути собі скульптор у Франції, користуючись прибутками, які приносили його 4000 підданих. Та він влаштував для себе майстерню, схожу на сарай. Не випускаючи долота з рук і не перестаючи працювати, підкріплюється шматком хліба або іноді якоюсь їжею, принесеною із загальної кухні. Ховається, якщо хтось прийде оглядати його роботи. Бачив його один раз. Добре польське обличчя, лагідне і чисте, але очі мають у собі життя незвичайне». Ці слова, як ніякі інші, розкривають нам красу великої безкорисної душі скульптора, який понад усе в житті ставив мистецтво і жив для мистецтва, усвідомлюючи його високе призначення будити в душі кожної людини прагнення ідеалу – «нічого для себе і все для інших».

Ми поспілкуємося з дослідниками творчості видатного скульптора, істориками, музейними працівниками. 

Захід організовано за сприяння Культурно-просвітницького центру ім. Т. О. Сосновського.

Адреса:

м. Рівне, вул. О. Борисенка, 6

Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

«Світлиця», 4-й поверх

Джерело: Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

Фото до новини з назвою Онлайн-лекція «Попередні результати досліджень на вулиці Академічна в Острозі в 2024 році»

Онлайн-лекція «Попередні результати досліджень на вулиці Академічна в Острозі в 2024 році»

Розділ: Новини

28 січня 2025 року о 16:00 в Національному університеті «Острозька академія» відбудеться четверте засідання Острозьких наукових читань у форматі онлайн-семінару.

Тема лекції – «Попередні результати досліджень на вулиці Академічна в Острозі в 2024 році».

Спікер – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Державного підприємства «Охоронна археологічна служба України» Павло Нечитайло.

Початок семінару: 16:00 (доповідь до 1 години; обговорення – до 1 години).

Покликання Zoom: https://us02web.zoom.us/j/85096279543?pwd=vtbMUMEG9rIst6A5shBzPjTpegFzd0.1

Meeting ID: 850 9627 9543

Passcode: 052406

Джерело: Національний університет «Острозька академія»

Фото до новини з назвою Лекція «Українська еліта Кременеччини в міжвоєнний період ХХ ст.: виклики, діяльність та популяризація через публічну історію»

Лекція «Українська еліта Кременеччини в міжвоєнний період ХХ ст.: виклики, діяльність та популяризація через публічну історію»

Розділ: Новини

22 січня 2025 року о 13.00 год. в Кременецькому краєзнавчому музеї до дня Соборності України відбудеться лекція «Українська еліта Кременеччини в міжвоєнний період ХХ ст.: виклики, діяльність та популяризація через публічну історію».

Спікер – професор, доктор історичних наук Ірина Богданівна Скакальська.

Вхід вільний.

Адреса:

Тернопільська область

м. Кременець, вул. Шевченка, 90

Кременецький краєзнавчий музей

Джерело: Кременецький краєзнавчий музей

Фото до новини з назвою Понад 1600 знахідок археологи передали у Володимирський історичний музей

Понад 1600 знахідок археологи передали у Володимирський історичний музей

Розділ: Новини

Опрацьовані предмети, знайдені під час рятівних археологічних досліджень у м. Володимир влітку 2023 року, передали у фонди Володимирського історичного музею.

Польові дослідження та камеральну обробку пройшли 1640 стародавніх предметів. Про це розповів керівник Волинської археологічної експедиції Віктор Баюк. Розкопки відбувалися на площі 1050 квадратних метрів в урочищі Апостольщина – це територія Окольного міста княжого Володимира. Їх проводила Волинська археологічна експедиція. Зі слів археолога Віктора Баюка, під час наукового опрацювання кожну знахідку фіксували в археологічній таблиці, для деяких експонатів проводили сканування. Колекція передається у Володимирський історичний музей поетапно. Як розповів директор музею Володимир Стемковський, працівники розпочали опрацьовувати кожен експонат. Після інвентаризації зі знахідок будуть формувати експозицію. Також директором було додано, що в експозицію потраплять оригінальні предмети, датовані 13–15 століттями, що презентують епоху Галицько-Волинської держави.

Джерело: Суспільне

Фото до новини з назвою Захід «Коляди у творчості Уласа Самчука» (120-річчю від дня народження письменника)

Захід «Коляди у творчості Уласа Самчука» (120-річчю від дня народження письменника)

Розділ: Новини

15 січня 2025 року о 12 год. у Літературному музеї Уласа Самчука відбудеться захід присвячений 120-річчю від дня народження письменника «Коляди у творчості Уласа Самчука».

У програмі:

- Спільна колядка «Добрий вечір тобі…». Колядують усі учасники заходу під аккомпанемент бандури Назара Волощука.

- Коляди у літературній спадщині Уласа Самчука. Доповідь заслуженого працівника культури України Миколи Федоришина.

- Коляди у Дермані: традиції і сьогодення. Виступи дерманців.

- Коляди у Тилявці: традиції і сьогодення. Виступи тилявців.

- Вертеп Юрія Ковальчука.

Виступи представників державної влади та місцевого самоврядування

Спільна колядка «Нова радість стала…»

Колядують усі учасники заходу під акомпанемент бандури Назара Волощука.

Учасники заходу, запрошені: Гості з Дермані на чолі з начальницею відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Мізоцької селищної ради Рівненської області Вікторією Прокопчук, гості з Тилявки на чолі з начальницею відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Шумської міської ради Тернопільської області Аллою Ніколаєвою.

Світлана Кочерга, завідувачка кафедри української літератури НУ «Острозька академія».

Джерело: Рівненський обласний краєзнавчий музей

Фото до новини з назвою Дубенському заповіднику подарували унікальну гравюру Ніла Хасевича

Дубенському заповіднику подарували унікальну гравюру Ніла Хасевича

Розділ: Новини

Відомий краєзнавець та історик Микола Бендюк разом з Олександром Гребенюком в с. Розважі Рівненського району віднайшли гравюри художника і члена ОУН–УПА Ніла Хасевича.

Довгі десятиліття, протягом яких гравюри зберігались в занедбаному приміщенні, безумовно, вплинуло на їхній стан: окремі фрагменти, вкриті цвіллю, які довелось реставрувати. Однак від цього справжність листівок, які тримав у своїх руках Ніл Хасевич, не потьмяніла. Також гості поділились із замком ще двома артефактами: латунною защіпкою для стародруків, яку Микола Бендюк датує кінцем ХVІ ст. та копією печатки князя Володимир-Волинського та Дорогобузького Давида Ігоровича, з іменем якого пов’язана перша письмова згадка про Дубно у 1100 році.

Джерело: Рівненщина